Martin Stránský (Bit.plus): Bitcoinu stále věřím, cena 100 tisíc USD je jen otázka času

Martin Stránský vybudoval největšího kryptoobchodníka v Česku. Sám sebe označuje jako spekulanta na sklonku kariéry, ale množství aktivit a jeho drive naznačují, že se do důchodu ještě nechystá. Kdy se podle něj dočkáme prvního českého stablecoinu, jak si dále povede bitcoin, co zůstává největším rizikem pro kryptoměny a jak vnímá probíhající regulaci v celém odvětví?
Dosáhl jste jako podnikatel velkého úspěchu, Bit.plus je největším kryptoobchodníkem v Česku. Kdybyste přesto mohl vrátit čas, udělal byste něco jinak?
Musel bych se vrátit hodně zpět, ale za limitující považuji svoji nedostatečnou znalost angličtiny. S nápadem, co jsem měl, bych se znalostí jazyka vybudoval globálního hráče. Čili pokud se něco nepovedlo, tak zahraniční expanze.
Je na ni už pozdě?
Ano, teď už je pozdě. Já začal sepisovat svůj podnikatelský záměr v roce 2013 a tenkrát o kryptu ještě nikdo nic nevěděl. Nyní jsou už ze všech kryptoanalytici a obchodníci. Trh jsem si na začátku sám vytvářel a příležitost byla obrovská nejen v tuzemsku, ale především v globálním měřítku.
Jak je na tom vůbec Bit.plus v posledních letech?
Měli jsme skvělý rok 2021, ve kterém jsme zobchodovali kryptoměny za zhruba dvě miliardy korun. Loňský rok byl už o něco slabší, letos cílíme na jednu miliardu. Velice zodpovědně přizpůsobujeme náklady vývoji obratu, a proto se nám daří být trvale ziskovou firmou.
Pojďme k tomu, co děláte. Pro jakou cílovou skupinu je určen bitcoinmat?
Je to první rychlý způsob, jak vstoupit do světa kryptoměn. Máme síť 40 přístrojů v Česku a na Slovensku. Je to relativně nejdražší cesta, za kterou se skrývají obří investice do techniky. Velkou práci dalo vůbec zařídit pronájmy prostor. Než jsem v roce 2014 sehnal první místo na bitcoinmat, rozeslal jsem asi tisíc e-mailů. Odepsal mi jediný člověk. Nakonec jsme si plácli a první bitcoinmaty umístili do Slovanského domu v Praze a pak do Galerie Vaňkovka v Brně.
Pokud přeskočím bitcoinmat a půjdu rovnou do vaší směnárny, proč bych měl jako malý retailový zájemce o nákup bitcoinu využít Bit.plus a ne některou z velkých globálních burz?
Rozhodl jsem se, že budeme nejlevnější na českém trhu. Troufnu si říci, že jsme extrémně důvěryhodní a máme excelentní klientský servis. Samozřejmě můžete jít na velkou globální burzu a možná bude v něčem levnější než my, ale jakmile narazíte na problém nebo dotaz, začíná naše konkurenční výhoda. Zkuste zavolat nebo napsat na Coinbase, případně se naživo sejít s někým z Krakena. To se vám s velkou pravděpodobností nepodaří. Já chci vybudovat podnik rodinného typu, ve kterém budu znát své klienty a oni mě. Chci, aby náš zákazník věděl, s kým obchoduje, že jsou jeho peníze v bezpečí a nehrozí mu katastrofa podobná nedávnému bankrotu obří burzy FTX.
Jaké jsou býčí argumenty pro bitcoin v horizontu příštích 5-10 let? A může jeho cena někdy stoupnout na milion dolarů?
Když jsem bitcoin v roce 2011 viděl poprvé (stál asi 3,30 USD), fascinovala mě ta technologie, které stále věřím a dodnes mě udivuje. Ani nevíme, kdo ji vytvořil, a přitom už teď lze říci, že změnila svět. Fascinující je pro mě na tom i to, že jsem schopen protistraně poslat během deseti minut na druhý konec světa nějakou platbu či hodnotu. Další býčí příběh může být opřen o legislativu, která bitcoin uzná jako standardní aktivum.
Co se týče ceny, predikce jsou samozřejmě věštěním z křišťálové koule. Osobně si zatím nedokáži představit hodnotu milionu dolarů. Spíše se dívám na hladinu 100 tisíc USD, od které trh vlastně už nebyl tak daleko a jež je snad jen otázkou času. Až kurz bitcoinu stoupne nad 100 tisíc USD, neumím a nechci predikovat, co a jak rychle nastane poté. Pravděpodobně by ale takový scénář vyvolal další vlnu poptávky.
Předpokládám, že váš byznys funguje tak, že s růstem ceny bitcoinu roste počet obchodů, jež se vám daří uzavírat, a objem směny tedy roste.
Ano, náš objem obchodů je přímo závislý na růstu ceny bitcoinu. Jednoznačně to potvrzuje již zmíněný rok 2021, kdy cena bitcoinu kulminovala. Ony dvě miliardy korun obratu nebyly způsobeny žádným geniálním marketingem, který nám navíc Meta i Google blokují. Jako jediní z české kryptoscény máme licenci ČNB na kryptoplatbu a Meta se nás ptá, co je to Česká národní banka, protože ji nezná, že prý nemá pobočku v USA. Smějeme se a brečíme zároveň, takových bizarních historek zažíváme více.
Co považujete u bitcoinu za největší riziko?
Na prvním místě je to legislativa. Obchodujeme s něčím, co není nelegální, a přesto máme neuvěřitelné problémy s bankami, aby nám vůbec vedly účty. Je otázka, jaká ta legislativa nakonec bude – zda pozitivistická, ve které převládne zdravý rozum, nebo negativistická, ve které převládnou restrikce a zákazy. Nikdo zatím neví, co bude obsahem a v jaké podobě se co schválí. A upřímně řečeno, kdybych na začátku věděl, že se budu 70 % svého pracovního času někoho doprošovat o bankovní účet, vůbec bych tu firmu nestavěl a dělal bych něco jiného.
Když jsme u legislativy, jak s určitým časovým odstupem vnímáte zákaz kryptoměn v Číně?
Pokud padne zákaz v zemi, která má miliardu obyvatel, není to dobrá zpráva. Na druhou stranu to možná až překvapivě pro kurz bitcoinu takové drama nebylo. A vezmu-li to trochu filozoficky, proč Čína zakázala bitcoin? Protože je to diktatura. Vládne tam pár komunistů, kteří si rozdělili obrovskou zemi. Není to demokratická země, ke které bychom se měli jakkoli přirovnávat. Pokud máme být součástí demokratického světa, udělejme rozumnou regulaci, která eliminuje kryptošmejdy a ochrání investice lidí. Připadám si ale zatím tak, jako kdyby to tu vedli sociální inženýři a říkali nám, s čím můžeme obchodovat a s čím ne. A to se mi prostě principiálně nelíbí.
Společnost BlackRock nedávno požádala amerického regulátora o schválení spotového ETF zaměřeného na bitcoin. Pomůže to růstu ceny, nebo naopak spekulantům případné schválení usnadní manipulaci s kurzem a kvůli jednoduššímu shortování může bitcoin i výrazně ztrácet?
Těžká otázka, ale věřím spíše v pozitivní dopad na trh. Po schválení ETF by se bitcoin mohl stát běžnějším investičním nástrojem pro výrazně širší okruh investorů, a to včetně tradičních institucí. Mohl by se zkrátka otevřít širší trh. Na shortování bitcoinu obecně příliš nevěřím a neobávám se ho. Jsem spekulant už 30 let a vím, že shortování je jedna z nejtěžších disciplín. Shortaři akcií Tesly s řadou "neprůstřelných" argumentů by mohli vyprávět. Můžeme si o valuaci a údajně podezřelých výkazech Tesly myslet cokoli, výsledek ale vidíme. Elon Musk změnil svět, ostatní se ho snaží dohnat a většina shortařů u toho zatím prodělala kalhoty.
Jak podle vás bitcoin zvládl loňský medvědí trend?
Na trhu byly i katastrofické scénáře, že se pád ceny bitcoinu zastaví až někde u tisíce dolarů. Pokud by se to stalo, byl a stále jsem připraven dokupovat. Vezměte si, v jak složité a donedávna nepředstavitelné době žijeme. Sto kilometrů od slovenských hranic padaly bomby na Lvov, na Ukrajině jezdí tanky, drancuje se, znásilňuje, každý den tam umírají lidé ve válce. Byl to jen jeden z faktorů medvědího trendu, ale strach z následků války zaplavil trhy po celém světě. V tomto kontextu bitcoin obstál.
Má bitcoin vnitřní hodnotu?
Vše je o důvěře. Fundament je v tom, zda někdo něčemu věří. Za důvěru si samozřejmě nic nekoupíte, ale o co opíráte důvěru při nákupu akcie? Zažil jsem na vlastní kůži třeba příběh společnosti NWR, která se upisovala na burze v Londýně a pyšnila se na startu svého IPO sedminásobným převisem poptávky. Mnozí si asi pamatujeme, jak to dopadlo – jeden den jste měli v ruce cenný papír, druhý den už papír bezcenný. Podstoupil snad kdokoli, kdo se při nákupu akcií NWR rozhodoval na základě fundamentů, ve finále menší riziko než na trhu s bitcoinem?
Hodně lidí na trhu si myslí, že tento nezávislý technologický instrument má nějakou hodnotu. Jsou hloupější než zbytek trhu? Byl bych já chytřejší, kdybych jim oponoval? To ukáže až čas. Říkám to od začátku – bitcoinu věřím a vnímám ho jako měnu důvěry lidí v sebe sama, jako měnu svobody a nezávislosti.
Jak vnímáte možnost, že by jednou bitcoin mohl nahradit takzvané fiat měny, když jsme třeba u nás doteď nedokázali ani zavést euro?
Nikdy jsem si to nemyslel a vždycky jsem říkal, že bitcoin chápu jako jiné investiční aktivum. Přirovnával jsem ho k digitálnímu zlatu a potěšilo mě, že po devíti letech, kdy to říkám, přišel nedávno s podobnou definicí právě zmíněný BlackRock.
Co bude podle vás v příštích měsících a letech nejvíce ovlivňovat kurz bitcoinu?
Jeho cena poroste, když po něm bude poptávka. To může jít ruku v ruce se zmíněnou legislativou. Pokud přijde legislativa, která z bitcoinu udělá standardní aktivum, poroste zájem o něj. Byl by to pozitivní stimul, který by kryptoměny mohl posunout do investičního mainstreamu. Bitcoin by pak mohl celkem snadno třeba i desetinásobně zdražit, a stále by byl malý ve srovnání s ostatními třídami aktiv.
Dlouhodobě je kurz bitcoinu hodně živý. Je to vhodná "hračka" pro tradery? A znáte osobně někoho, kdo na bitcoinu dokáže dlouhodobě vydělávat?
Neznám nikoho. Znám pouze ty, kteří to tvrdí, a to je velký rozdíl. Ale nikdy jsem neviděl nikoho, kdo by položil na stůl skutečné peníze. Nemyslím si, že je trading (bez ohledu na aktivum) snadná disciplína. Sám jsem ho v 90. letech vyzkoušel, ale brzy mi došlo, že takhle žít nechci. Nedokáži si představit obchodníka, který bude sledovat trh s bitcoinem 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu, aby mu něco neuteklo (bitcoin se obchoduje kontinuálně). Když se ohlédnu za svojí kariérou, je jednoznačné, že cokoli jsem koupil a držel, udělal jsem dobře. Tradingem bych takových výsledků nikdy nedosáhl.
Jak se díváte na krachy velkých burz? Je to průšvih pro celý kryptoprůmysl, nebo jen nezbytný očistný proces?
Je to nezbytné očištění. Často jsem slýchal námitku, že na globálních burzách lze směnu provádět levněji. Jenže může to dopadnout tak jako v případě FTX. Já za sebou nemám žádného štědrého strýčka, který by mi přivezl desítky milionů dolarů na hraní, abych s nimi získával tržní podíl. Musím striktně hledět na výsledky svého hospodaření. Většina příběhů raketového růstu stojí na rychlém pálení peněz, což mi nedává smysl. A s FTX to bylo podobné. Fondy rizikového kapitálu měly hodně peněz a uvěřily tomu příběhu, napumpovaly do něj prostředky, jenže majitel s nimi podle všeho hospodařil po svém. A mimochodem, nemyslím si, že by FTX byla posledním podobným příběhem.
Takové příběhy zároveň spouštějí volání po silnější regulaci. Je to potřeba pro větší důvěryhodnost celého trhu, nebo jde o zbytečně tvrdé utahování opasků?
Je to utahování opasků, které navíc nejen škodí, ale je také nespravedlivé. Narážím na to, že vedle mě podniká někdo ve stejném oboru, ale nemusí dodržovat vůbec nic. Proč? Odvolá se na jiného regulátora. To mi přijde postavené na hlavu. Ostatně, pokud jde obecně o Evropskou unii, obávám se, že si jednou utáhneme opasek rovnou kolem krku a vší silou a sami se udusíme. Evropa je na nejlepší cestě zajít na své vlastní sebemrskačství a dělání se hezčí před světem, který jí mezitím ujíždí.
Připravujete vlastní stablecoin. Co o něm můžete říci?
Je to jakési naše dozrání, protože klienti začali ve velkém používat americké stablecoiny. A když jsme viděli, jak ten segment roste, přimělo nás zauvažovat nad tím, co bychom mohli v tomto směru nabídnout českým investorům. Technicky máme stablecoin připravený a už "běhá" v testovacím prostředí. Nyní jsme uprostřed sestavování potřebné dokumentace k žádosti o schválení, kterou musíme předložit ČNB. Do té jsem dopředu napsal, že chci stablecoin vydat, a musím ji velice pochválit. Velice rychle reagovala a přišel nám dlouhý dopis s návodem, co dělat, takže nyní postupujeme podle instrukcí centrální banky. Rád bych celou věc předložil ČNB ke schválení během září. Všechny nás překvapilo, jak na to má ČNB zpracované podklady a jak sofistikovaně nás dokázala instruovat.
Jaký podíl by podle vás měly mít kryptoměny v portfoliu běžného drobného investora?
Odpovím stejně jako v roce 2015 v Radiu Z, kdy stál bicoin asi 300-400 dolarů. Když máte zabezpečené vlastní bydlení a máte milion korun navíc, zvažte dát 5-10 % z něj do krypta. Kdo mě tenkrát poslechl, na ten vlastní byt si vydělal. To doporučení bych v zásadě neměnil, spíše bych se posunul k té horní hranici 10 %, ale i v rámci kryptoměn bych diverzifikoval – část bitcoin, část ether, případně ostatní kryptoměny.
A investujete vy sám vedle kryptoměn i do dalších tříd aktiv?
Ano, jsem spekulant na akciových trzích. Začátečníkům bych se nebál doporučit pražskou burzu, kde sám obchoduji velice aktivně. Americké akcie mám rozdělené na ty klidnější, řekněme hodnotové tituly a na spekulativnější pozice. V USA je ale potřeba počítat s měnovým rizikem. Nedávno jsme například uzavírali pozici ve společnosti HIVE Blockchain Technologies a v dolarech jsme byli +90 %, v korunách byl ale zisk jen 60%.
Investuji také do nemovitostí. Nyní například zvažuji výstavbu rodinných domků v Berouně a vyhodnocuji možnost koupit menší průmyslový areál, který bych pronajímal.
Vedle kryptoměn a akcií máme jako rodina uložené peníze také ve zlatě. K tomu se rozhlížím i na trhu startupů a jsem připraven investovat do projektu, který mě zaujme a přesvědčí. Několik investic do mladých firem už jsem udělal a daří se jim zatím velice dobře. Radost mi dělá například projekt Nilmore, který přišel do oblasti módy s novým materiálem splňujícím náročná kritéria cirkulární ekonomiky, který má nejmenší dopady na životní prostředí v rámci segmentu oděvů na volný čas.