Dva bitcoinové grafy, které byste měli určitě vidět

Proč cena bitcoinu přešlapuje poměrně hluboko pod historickým maximem? A proč si s tím kryptoměnoví býci zatím příliš nelámou hlavu?
(Ne)může bitcoin zdražovat bez přílivu peněz do spotových ETF?
Při snaze zdůvodnit si, proč cena bitcoinu již jedenáctý týden prakticky stagnuje a drží se zhruba v rozmezí 60 až 70 tisíc USD, byste neměli přehlížet poptávku ze strany spotových ETF. Tyto fondy v součtu přestaly masivně hromadit bitcoiny. Od zahájení obchodování v lednu do poloviny března se podařilo pod křídla emitentů ETF nahrnout zhruba 200 tisíc bitcoinů (i v součtu s obrovským odlivem kryptoměny z Grayscale Bitcoin Trust, odkud investoři odcházeli kvůli výrazně vyšším poplatkům).
Příliv kapitálu do ETF se zarazil a s ním i růst ceny největší kryptoměny. Graf celkem jasně ukazuje, že právě poptávka ze strany spotových ETF zkraje roku poháněla býčí trend. Otázkou je, proč dochází k tak jasnému zpomalení přílivu peněz do spotových bitcoinových ETF, to by ale vydalo na samostatnou analýzu. S velkou pravděpodobností to nicméně souvisí se (staro)novými nejistotami na makroekonomické úrovni.
Bitcoin jako zajištění
Oddechový čas na bitcoinovém trhu by ale neměl investorům zamlžit širší obrázek. Bitcoin totiž (zatím) ve své historii fungoval jako nejlepší zajištění proti znehodnocení takzvaných fiat měn. Nebylo vždy snadné bitcoin držet, propady o vysoké desítky procent jednoho odradí, nicméně dlouhodobě jste si lepší zajištění mohli pořídit jen sotva.
Zajímavé je v tomto směru třeba srovnání výkonnosti bitcoinu, zlata a akciového indexu Nasdaq Composite za posledních deset let upravené podle růstu globální měnové báze. Zatímco zlato (navzdory novému historickému maximu) prakticky pouze drží krok s globální likviditou (a tedy jako zajištění nefunguje) a technologický index Nasdaq Composite je zhruba na trojnásobku (což jistě není k zahození, bitcoin stihl zdražit na asi 44násobek. To nepotřebuje komentář.
Zdroj: Ecoinometrics