Má bitcoin problém?

Bitcoin umí být nudný a jeho cena navzdory všemožným potenciálním impulzům zvládne až nečekaně dobře disciplínu zvanou přešlapování na místě. Zodpovědné hodlery nevyvede z míry ani pokles o desítky procent, natož pár týdnů nebo měsíců bez velkých cenových skoků. Trh s bitcoinem se ale změnil, protože se cesta na něj skrze různé produkty v čele se spotovými ETF otevřela obchodníkům, pro které je krypto "jen" dalším z řady aktiv.
Před pár týdny byla na trhu s bitcoinem vlastně celkem nuda, cena se pohybovala 10-15 % pod nedávným historickým maximem. Skeptici se začali ptát, zda bitcoin nemá problém.
Při hledání odpovědi na tuto otázku není od věci zabrousit na další trhy. Již roky je bitcoin částí komentátorů přirovnáván k akciovému trhu Nasdaq, respektive je označován jako "další velká akcie na Nasdaqu". Důvodem je jeho silná korelace s technologicky zaměřeným indexem. A ten ve velké míře reaguje na to, jak se vyvíjí likvidita na trzích.
Vyšší sazby a obecně utahování měnové politiky tak Nasdaqu příliš "nevoní", zatímco naděje na snižování sazeb centrálních bank ano. I proto možná v posledních dnech naopak sledujeme oživení na trhu s bitcoinem (ether, druhá největší kryptoměna, pak dostává ještě silnou podporu ze strany spekulantů na brzké schválení spotových etherových ETF).
Problém tedy neměl či nemá bitcoin jako takový, problém tkví ve vývoji likvidity na trzích. A její podporu lze očekávat v souvislosti s uvolňováním měnové politiky významných centrálních bank v čele s tou americkou. V USA si totiž trhy v předchozí dekádě zvykly na politiku nulových sazeb a masivních dodávek peněz do finančního systému. Z historického hlediska jsou ale nynější sazby v Americe v podstatě průměrné.
Ekonomická situace je samozřejmě jiná než před desítkami let. Celý systém je podstatně více zadlužený, a tak vyšší sazby více "bolí", americkou vládu nevyjímaje. To je mimochodem důvod, proč míra znehodnocování amerického dolaru v nadcházejících letech velice pravděpodobně zrychlí, což by mělo hrát do karet dlouhodobým držitelům bitcoinu. Ten má ve srovnání s americkou měnou (i všemi ostatními klasickými fiat měnami) lepší předpoklady pro to, aby v dlouhodobém vyjádření na hodnotě získával nebo si ji minimálně udržoval.
Zdroj: Ecoinometrics