US MARKETOtevírá za: 14 h 27 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Bitcoin ve strategických rezervách USA. Sci-fi, nebo blížící se realita?

Spojené státy mají s více než 8 000 tunami největší zlaté rezervy na světě. Republikánská senátorka Cynthia Lummisová navrhuje, aby byla část zlatých rezerv směněna za bitcoiny. Je to reálné?

Senátorka Cynthia Lummisová navrhuje, aby americké ministerstvo financí přeměnilo část svých zlatých certifikátů za bitcoiny. Tím by část strategický rezerv byla nově uložena v bitcoinu. "Tato transakce by měla neutrální dopad na bilanci státního rozpočtu, protože by nevyžadovala žádné dodatečné výdaje. Namísto nákupu bitcoinu za přibližně 90 miliard USD by vláda nahradila jedno aktivum (zlato) jiným (bitcoinem)," uvedla pro Bloomberg.

Takzvané zlaté certifikáty jsou dokumenty, které potvrzují vlastnictví určitého množství zlata uloženého například u centrální banky nebo jiné autorizované instituce. V podstatě jde o alternativu k fyzickému vlastnictví zlata – držitel certifikátu má právo na odpovídající množství kovu, aniž by ho fyzicky držel. Pokud se hovoří o zlatých certifikátech ve vlastnictví USA, jde o nástroj, pod kterým je zlato vedeno v účetnictví ministerstva financí nebo centrální banky, aniž by musel být kov fyzicky přemísťován. To umožňuje flexibilnější správu zlatých rezerv.

Lummisová již dříve navrhovala, aby ministerstvo financí část svých aktiv převedlo na bitcoin, ale nikdy konkrétně neupřesnila, které typy aktiv by měly být prodány, aby se za ně největší světová kryptoměna nakoupila. Její nejnovější návrh vychází z předpokladu, že by bitcoin mohl hrát podobnou roli jako zlato, tedy sloužit jako ochrana proti inflaci, a zároveň dlouhodobě více získávat na ceně.

Strašák amerického dluhu

Iniciativa senátorky Lummisové vytvořit strategické bitcoinové rezervy zahrnuje ustanovení, podle kterého by bylo získáno 5 % všech bitcoinů, tedy zhruba jeden milion. Tyto prostředky by pak byly drženy po dobu 20 let.

Když byl návrh zákona o strategické bitcoinové rezervě předložen v Senátu, Lummisová se snažila zdůraznit jeho důležitost. "V době, kdy se lidé potýkají s inflací a náš státní dluh dosahuje stále nových rekordů, je zřízení této rezervy klíčové," uvedla.

A je pravda, že vývoj amerického vládního dluhu je hrozivý. Trvalo přes 200 let, než se dluh USA vyhoupl na 12 bilionů USD. Stejný objem ale stihl naskočit na americkém dluhovém počítadle jen od roku 2020. Příští ministr americké vládní efektivity Elon Musk nedávno sdílel následující graf s tím, že "je potřeba neprodleně jednat, jinak Amerika fakticky zbankrotuje".

Vládní dluh USA roste v posledních letech rekordně rychle

Vládní dluh USA roste v posledních letech rekordně rychle, zdroj: The Rabbit Hole

Jiný (podobně neutěšený) pohled na hospodaření největší ekonomiky světa, tentokrát jde o celková aktiva a závazky vlády USA.

Aktiva a pasiva americké vlády

Aktiva a pasiva americké vlády, zdroj: Ministerstvo financí USA

Názory se různí

Analytici a další experti mají na proveditelnost vytvoření strategické bitcoinové rezervy USA různé názory. Investor Anthony Pompliano nedávno prohlásil, že mezi vládami probíhá globální závod o bitcoin a že miliardy dolarů jsou ještě malou cenou za takovou příležitost. "Americký dluh se za posledních 90 dnů zvýšil o 850 miliard USD. Pokud bychom stejných 850 miliard vložili do bitcoinu, odpovídalo by to přibližně polovině současné tržní kapitalizace. Takže mluvíme o částce 50-100 miliard USD, což jsou v rámci vládních výdajů téměř drobné. Myslím si, že to stojí za odměnu, kterou takový nákup může přinést," uvedl.

Zack Shapiro z Bitcoin Policy Institute uvedl, že by teoreticky bylo možné použít stávající právní nástroje, jako je Exchange Stabilization Fund (ESF). Tento fond umožňuje americkému ministerstvu financí nakupovat aktiva na podporu stability dolaru. Shapiro však varoval, že bitcoin neodpovídá tradičním aktivům, jako je zlato či měny, a proto by byla potřeba jistá dávka kreativity, například v podobě nákupu dluhových instrumentů denominovaných v bitcoinu.

Zakladatel a generální ředitel společnosti Galaxy Digital Mike Novogratz se nedávno vyjádřil skepticky. Za vlády Donalda Trumpa je vznik strategické rezervy v bitcoinech podle něj nepravděpodobný. Pokud by ale tato strategická rezerva za Trumpovy administrativy nakonec vznikla, podle Novogratze to vyžene kurz bitcoinu na 500 000 USD.

Michael Saylor, jeden z nejznámějších zastánců bitcoinu, se pak podělil o své názory na to, proč by USA měly zvážit vytvoření strategické bitcoinové rezervy (mimochodem, obdobný krok navrhuje jeden z polských kandidátů na prezidenta). Jeho argumentace není překvapující, uvádí důvody jako ochranu před inflací a potenciál bitcoinu jako uchovatele hodnoty, který by mohl dlouhodobě posílit ekonomickou stabilitu země.

Zdroj: Cointelegraph.com, Bitcoinist.com

Americká ekonomikaBitcoinInvestiční alternativyKryptoměnySpojené státy americké (USA)Zadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa