Bitcoin: Býčí trend neskončil, naznačuje tento technický indikátor

Cena největší kryptoměny se již několik měsíců pohybuje v relativně úzkém pásmu, a z bitcoinu se tak s trochou nadsázky stal stablecoin. Množí se hlasy, že vrchol současného býčího cyklu má trh za sebou. 200týdenní klouzavý průměr ceny bitcoinu ale stále nedosáhl maxim z předchozího cyklu v roce 2021, což naznačuje, že vrchol současného růstového období teprve přijde. Jak moc na trhu s bitcoinem (ne)brat vážně technickou analýzu?
Klouzavý průměr ceny bitcoinu za 200 týdnů vyhlazuje krátkodobé výkyvy a nabízí jasnější pohled na celkový trend. Aktuálně se pohybuje lehce nad 44 000 USD, tedy historicky nejvýše, zároveň ale stále hluboko pod maximální cenou z předchozího býčího cyklu (okolo 69 000 USD v listopadu 2021). To by mohlo být důležité, dosavadní historická data (jakkoli historie bitcoinu je velice krátká) jsou totiž taková, že býčí trend končí až v době, kdy hodnota 200týdenního průměru dosáhne úrovně rekordní ceny z předchozího cyklu.
Například předchozí býčí trend skončil na sklonku roku 2021, kdy 200týdenní průměr dosáhl 19 000 USD, což odpovídalo cenovému vrcholu býčího cyklu z roku 2017. Podobně růstový trend v roce 2017 skončil v prosinci, když 200týdenní průměr dosáhl na více než 1 200 USD, což byla rekordní cena z cyklu o čtyři roky dříve. Pokud by se historický "vzorec" měl zopakovat, současné cenové rozpětí 90 000 až 110 000 USD by ještě nemělo být býčím "game over".
Optimistický výhled pro cenu bitcoinu podporuje také oceňování opcí na burze Deribit. Podle údajů společnosti Amberdata jsou kontrakty s expirací za tři měsíce a později výrazně dražší na straně call opcí než put opcí, což je zřejmý býčí signál.
Velká část zobchodovaných kontraktů jsou navíc call opce s cenami nad aktuální tržní cenou bitcoinu. Největší zájem byl v posledních dnech o call opce se strike cenou 120 000 USD a celková hodnota těchto aktivních kontraktů přesahovala 1,8 miliardy USD. To ukazuje na to, že obchodníci ve velkém spekulují na další růst ceny bitcoinu.
"Technická analýza může být pro investory jistým vodítkem, nemůže ale sloužit jako dominantní prvek celkové analýzy. V případě bitcoinu a dalších kryptoměn je k dispozici mnohem více nástrojů, které umožňují hlubší analýzu," říká portfoliomanažer fondu Blockchain+ Tomáš Kacerovský z WOOD & Company.
Data o všech transakcích bitcoinu a dalších kryptoměn jsou veřejně zaznamenávána na blockchainu, což investorům umožňuje využít takzvaná on-chain data namísto technické analýzy. "Díky tomu lze získat mnohem detailnější pohled na trh," vysvětluje portfoliomanažer. "Z on-chain dat je třeba patrné, jestli trhu dominují retailoví investoři, případně zda ti, kteří akumulovali bitcoin při nízkých cenách ještě před začátkem růstového období, začínají prodávat."
Podle Kacerovského tato detailní data umožňují opravdu jedinečný přehled. "Na tradičních trzích mohou investoři o takových informacích jen snít. Máme mnohem jasnější představu o tom, jak jsou v daný moment rozdané karty. Využívání on-chain dat může investorům poskytnout značnou výhodu. Čím více je budou používat, tím větší náskok získají oproti těm, kteří se spoléhají pouze na klasickou technickou analýzu. Relevance technických indikátorů na kryptoměnovém trhu klesá," dodává.
Analytik Tomáš Cverna z XTB k technické analýze poznamenává, že jde o velice subjektivní přístup. "Každý trader si určuje vlastní postup a může využívat unikátní kombinaci technických indikátorů. Technická analýza se tak dá považovat spíše za umění, a proto by měla být využívána s opatrností. Pro krátkodobé tradery je technická analýza důležitá, u investorů s delším časovým horizontem ale ztrácí relevanci a měla by být zohledňována pouze okrajově, jako doplněk," uzavírá.