Na jakých úrovních mohou letošní rok zakončit americké akcie?
|

Na jakých úrovních mohou letošní rok zakončit americké akcie?

Ještě ani neskončil říjen, někteří investoři a analytici ale již opět mluví o Santa Claus rally. Pojďme se tedy podívat, kam až by Santovo spřežení mohlo letos americké akcie vyvézt.

Výhled na rok 2019 Rally Investiční a ekonomický výhled Dow Jones Indexy

Santa Claus rally je obvykle definovaná jako růst cen akcií z listopadových minim na prosincová maxima. V případě indexu Dow dosahuje od roku 1896, kdy byl tento benchmark sestaven, takto definovaný růst cen akcií v průměru 7,2 %. Ještě lepších výsledků pak akcie dosahují mezi říjnem a listopadem a mezi prosincem a lednem.

Velkou roli v závěru roku tradičně hraje psychologie. Řada velkých investorů chce na poslední chvíli vylepšit portfolia klientů ziskovými tituly, což podporuje nákupní apetit. Pro sváteční dobu typické nízké objemy obchodů a absence výrazných kurzotvorných událostí se pak zpravidla starají o zbytek.

Zhodnocení přesně o 7,2 % mezi listopadem a prosincem dosáhne samozřejmě málokdo, až zpětně lze totiž určit, kde se nacházela daná minima a maxima, závěr roku je však v každém případě pro investory velice atraktivním obdobím.

Pokud by také letos na americkém trhu proběhla Santa Claus rally a index Dow by během ní vzrostl právě o 7,2 %, přičemž by listopadová minima indexu byla shodná s jeho hodnotou z 18. října (26 770 bodů), mohl by se benchmark dostat v prosinci až na téměř 28 700 bodů.

Zdroj: MarketWatch