Nákup akcií při IPO: Skvělá příležitost, nebo cesta na smrt?
|

Nákup akcií při IPO: Skvělá příležitost, nebo cesta na smrt?

Nakupování akcií při IPO je vždy spojené s nejistotou. Sice platí, že investovat jen podle pohledu do zpětného zrcátka je extrémně nebezpečné, tituly bez burzovní historie jsou ale opačným extrémem. Mají vůbec nováčci na trhu šanci uspět?

Primární úpis akcií (IPO) Americké akcie Akciový trh Ponaučení pro investory

Výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. se po 34 letech vrátil na burzu, od investorů získal 623 milionů dolarů a cena akcií firmy během prvního dne na burze vyskočila asi o 30 %. Obrovský zájem investorů o své akcie zaznamenal i provozovatel alternativní taxislužby Lyft, a to i přesto, že firma varovala, že bude mít problémy s tím, aby se vůbec někdy dostala do zisku.

Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management vysvětluje, že jedním z důvodů obrovského zájmu investorů o IPO jsou příběhy z minulosti. Kdo někdy neslyšel, jak investoři zbohatli díky tomu, že si během IPO koupili balík akcií Applu, Microsoftu nebo Amazonu? Jak ale ukazuje následující tabulka, minimálně v posledních zhruba třech a půl dekádách nové akcie prudce posilují hlavně během prvního dne na burze, zatímco v horizontu několika let jejich výkonnost zaostává za trhem.

V jaké kondici je trh primárních veřejných nabídek akcií
Na americké burzy letos plánují své akcie uvést společnosti Lyft, Uber, Airbnb, Pinterest nebo Slack. I proto není od věci podívat se na to, v jaké kondici aktuálně trh primárních veřejných nabídek akcií je.

Od roku 1980 zaznamenalo více než 36 % společností během prvního dne na burze růst ceny akcií o 10-60 %, bezmála 7 % firem zaznamenalo dokonce skokový růst ceny o více než 60 %. Žně zažívali investoři hlavně na konci minulého století, kdy vrcholila internetová horečka.

Potvrzuje se, že řada investorů na burze zkouší štěstí. IPO firem, jako jsou Snap, Lyft nebo Uber, jsou mimořádně atraktivní, samy společnosti ale varují, že ne bez rizika. Odsuzovat investice do akcií společností během IPO ale nelze. Jak ukazují uvedená čísla, klíčový je mimo jiné horizont, ve kterém se investoři akcií po jejich nabytí zase chtějí zbavit.

Zdroj: A Wealth of Common Sense