Proč elektřina zdražuje a jaké jsou dnes její ceny na burze?
Cena elektřiny je jednou z významných položek, které zajímají každého z nás. Její růst tak vyvolává řadu otázek ohledně toho, čím je způsobený a kdo vlastně cenu energie ovlivňuje. Dodavatelé právě v těchto dnech nakupují na energetických burzách elektřinu, kterou budou následně přeprodávat svým zákazníkům.
Pokud už nechcete zbytečně přeplácet, srovnání cen elektřiny si můžete udělat z pohodlí domova.
Burzy napoví budoucí cenu
Už podle pohybů na burzách lze odhadnout, jakým směrem se budou ceny elektrické energie v následujícím období ubírat. V tomto máme bohužel špatnou zprávu - čeká nás další růst cen.
Ceny silové elektřiny, která se obchoduje na burzách, od začátku roku rostou a pokračují v trendu nastartovaném minulý rok. Aktuálně navíc dodavatelé nakupují zásoby na další období, tedy na rok 2022. Růst cen elektřiny tak už zaznamenali mnozí analytici i dodavatelé a upozorňují na zdražení, které nás čeká v příštím roce.
Například na pražské energetické burze jsou ceny oproti loňskému říjnu vyšší o třetinu. Nyní se pohybují mezi 60 a 63 eury za megawatthodinu. Růst, který vidíme, se tak už začal dotýkat i koncových spotřebitelů.
V loňském roce se přitom velkoobchodní ceny elektrické energie pro letošní rok držely na 44 eurech za megawatthodinu. Lze tedy říci, že ceny elektřiny na velkoobchodním trhu pro roky 2022, 2023 a 2024 od začátku tohoto roku celkem stabilně rostou. Oproti aktuálním cenám, které byly plánovány na rok 2022, tak došlo ke zvýšení o více než 42 %. Faktorem, který pomáhá zmírnění nárůstu cen elektřiny, je nyní sílící koruna.
Na vině jsou ekonomika i povolenky
A co vlastně cenu elektrické energie v současné době tolik zvyšuje? Na vině je více faktorů. Jedním z nich jsou pozitivní očekávání vývoje ekonomiky. Zároveň svoji roli sehrává i očekávání budoucí dostupnosti elektřiny po odstavení německých jaderných elektráren. Další věcí, která cenu koncové elektřiny ovlivňuje, je cena emisních povolenek. Ta se nyní vyšplhala na 45 eur za megawatthodinu. Za růstem cen povolenek stojí upravené charakteristiky započatého regulačního období a nejspíše také spekulace finančních investorů. Průměrná cena na komoditních burzách stoupla meziročně o 12 eur na megawatthodinu.
To, kolik nakonec v dalším období za elektřinu zaplatíme, se ale bude nadále odvíjet od více věcí. Důležitá bude v tomto směru nákupní strategie dodavatelů elektřiny, zda budou například svým zákazníkům ochotni fixovat cenu. Přitom právě fixní cena elektřiny nyní roste nejvíce. Zároveň velký vliv na cenu elektřiny mají velcí dodavatelé. Pokud oni zdraží, ostatní se přidají.
S nárůstem ceny raději počítejte
Pokud nedojde do konce roku k významnějšímu snížení cen nakupované elektřiny, lze očekávat nárůst cen koncové elektřiny nejpozději od začátku příštího roku. V případě nárůstu ceny silové elektřiny o 10 % by se koncové zdražení projevilo zhruba čtyřmi procenty v celkové ceně včetně regulovaných poplatků. V případě zdražení o 30 % by toto zdražení bylo kolem 12 %.
Někteří dodavatelé elektřiny ale zatím zdražování ani tak neplánují, protože elektřinu berou hned od několika velkoobchodních dodavatelů a mnoha koncových výrobců, což jim ve výsledku umožňuje držet stabilnější ceny než konkurence. To se však může rychle změnit, a proto je dobré se zvýšením cen už nyní počítat. Ostatně, ovlivnit to, jaká je vaše výsledná cena kilowatthodiny, můžete hned teď pomocí naší kalkulačky.