US MARKETOtevírá za: 0 h 38 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Nájemní bydlení v Česku: Ceny jsou důležité pro všechny, muži preferují menší a zařízené byty

Ve výběru nájemního bydlení panuje mezi muži a ženami relativní shoda. Nejčastěji si pronajímají byty, shodně je volí 89 % mužů i žen. Zřetelně menší je zájem o pronájmy rodinných domů, ty volí jen 10 % mužů a každá sedmá žena. Výraznější rozdíly se projevují v požadavcích na velikost bytu. Muži si i přes vyšší dosahované příjmy pronajímají menší jednotky. V bytech do 40 m2 bydlí 16 % mužů, ale jen každá desátá žena.

V čem se muži a ženy shodnou, jsou ceny nájmů. Ty jsou důležité pro všechny stejně, podle 83 % lidí jsou rozhodujícím kritériem při výběru bytu. Muži i ženy se dále shodují v preferenci dlouhodobého nájmu (zhruba 40 %) a také v touze po vlastním bydlení. 43 % mužů a 41 % žen plánuje v budoucnu pořízení vlastní nemovitosti.

Než si pořídíme vlastní?

Potřeba vlastnit dům nebo byt je u nás silně zakořeněná. Vysoké ceny nemovitostí a výše úrokových sazeb u hypotéčních úvěrů však zásadně ztěžují pořízení vlastní nemovitosti. Mění se také priority a zájmy lidí. Mladí rádi cestují, jezdí za prací nebo studiem do zahraničí, preferují větší flexibilitu a investují do jiných typů aktiv. Často proto upřednostňují nájem jako jednodušší variantu bydlení.

Pokud je byt kompletně vybavený, mohou navíc ihned plnohodnotně bydlet. Zájem o zařízené byty proto roste. Menší a plně vybavené byty vyhledávají především muži. Ti častěji bydlí sami, a potřebují tak méně prostoru a zároveň si ulehčují práci související se zařizováním domácnosti.

Do kategorie singles spadá téměř čtvrtina mužů, nejvíce ve věku mezi 40 a 50 lety. Oproti tomu ženy nejčastěji obývají tří- a vícečlenné domácnosti (45 %), samy bydlí jen v desetině případů. Tento trend v preferencích velikosti pronajímaných bytů odráží rozdílné přístupy a potřeby jednotlivých pohlaví. Muži, kteří častěji žijí sami, upřednostňují menší byty z důvodu jejich praktičnosti a snazší údržby, zatímco ženy hledají pro své rodiny více prostoru a komfortu.

O stěhování do levnějších nájmů Češi neuvažují

U plateb spojených s bydlením panují u obou pohlaví jen minimální rozdíly. Třetinu příjmů a více vydá za nájem 39 % žen a 37 % mužů. Zvýšení ceny nájmu v posledních dvanácti měsících dvakrát častěji postihlo ženy než muže, což souvisí s velikostí bytu. Přesto jak ženy, tak muži uvažují o přestěhování do menšího či levnějšího bytu v méně než 10 % případů. Vlna stěhování do levnějších nájmů tedy není v českých domácnostech na pořadu dne.

Větší rozdíly panují v dosahovaných příjmech a vzdělání. 27 % mužů pobírá měsíčně do 30 tisíc korun, u žen je to 42 %. Zřetelná nerovnováha panuje u příjmu nad 60 tisíc korun a více – ten mají ženy v desetině případů, kdežto muži v 17 %. Nejčastějším typem vzdělání u nájemníků je středoškolské s maturitou, dosahuje ho 31 % žen a 42 % mužů.

Data v článku vycházejí z výsledků průzkumu společnosti CREDITAS Real Estate, v němž odpovídalo 1 050 respondentů žijících v nájmu.

Zdroj: CREDITAS Real Estate

BydleníČeská republikaNemovitostiRealitní trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika