Americké akcie v úterý pokračovaly v poklesu. Alcoa "zahájila" výsledkovou sezónu
|

Americké akcie v úterý pokračovaly v poklesu. Alcoa "zahájila" výsledkovou sezónu

Ceny amerických akcií v úterý opět klesaly. Investory nadále znervózňuje nejistota ohledně amerického rozpočtu a stále silněji i hrozba dosažení dluhového stropu. Po ukončení obchodování své čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejnila společnost Alcoa, která je považovaná za indikátor stavu globální ekonomiky. Překonala odhady analytiků na úrovni zisku i tržeb.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,07 % na 14 776,53 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,23 % na 1 655,45 bodu a technologický Nasdaq klesl o 2,00 % na 3 694,83 bodu. Největší ztráty zasáhly technologický sektor a tituly ze sektoru zdravotnictví. V zeleném teritoriu uzavřel jako jediný sektor služeb.

Americké akcie (8. října 2013)

"Situace začíná být opravdu napjatá a lze jen těžko odhadovat, jak spor mezi demokraty a republikány dopadne," říká Paul Zemsky ze společnosti ING U.S. Investment Management. "Investoři navíc přestávají věřit, že k vyřešení současného shutdownu dojde v nejbližších dnech, a začínají se proto připravovat i na možnost výrazného zpomalení tempa růstu americké ekonomiky," doplňuje.

Obavy investorů nepramení pouze z neochoty amerických politiků najít shodu ohledně rozpočtu na nový fiskální rok. Stále aktuálnější je též hrozba dosažení dluhového stropu na úrovni 16,7 bilionu USD, k čemuž podle amerického ministra financí Jacka Lewa dojde bez dohody zákonodárců 17. října. Demokrati, kteří ovládají Senát, by se však mohli pokusit obejít republikánskou Sněmovnu reprezentantů a opatření na zvýšení dluhového stropu prohlasovat bez ní. Lídr senátní většiny Herry Reid by prý mohl toto opatření pokusit odhlasovat ještě tento týden.

Americký prezident Barack Obama v telefonickém rozhovoru s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem prohlásil, že nemíní uvolnění finančních prostředků pro vládní úřady a zvýšení dluhového stropu spojovat s jakýmikoli dalšími politickými podmínkami. Boehner po telefonátu a setkání s republikánskými kongresmany řekl, že si neklade pro jednání s prezidentem žádné konkrétní podmínky ani ultimáta.

Výnos amerických pokladničních poukázek splatných 31. října 2013

V aukci krátkodobých poukázek výnosy vzrostly nejvýše od roku 2008. Výnosy takzvaných "Halloween bills" v psoledních dnech jasně ukazují, jak roste nervozita na trhu, především s krátkodobým americkým dluhem.

David Bianco z Deutsche Bank je v otázce rozpočtových tahanic amerických politiků nadále optimistou. Jeho nejtemnější, avšak zcela nepravděpodobný scénář je nicméně opravdu černočerný. Trh podle něj stále počítá s tím, že se američtí politici dohodnou a odvrátí platební neschopnost americké vlády. Případné nesplácení závazků ze strany Spojených států by však podle Bianca vyvolalo zděšení, v důsledku čehož by finanční trhy zažily obrovský šok. Index S&P 500 by podle něj v takovém případě mohl spadnout až na 850 bodů.

Z indexu Dow v úterý nejvíce oslabily akcie Visa (-1,96 %), JPMorgan Chase (-1,83 %) a DuPont ( 1,76 %). V pozitivním teritoriu naopak uzavřely cenné papíry společností Wal-Mart (+1,43 %), Procter & Gamble (+0,91 %) a Coca-Cola (+0,59 %). Cenným papírům maloobchodního řetězce Wal-Mart k růstu pomohlo plánované snížení ceny nového mobilního telefonu iPhone 5C pod 50 dolarů při uzavření dvouleté smlouvy na mobilní služby. Snížení ceny pod psychologickou hranici 50 dolarů ohlásil i maloobchodní řetězec s elektronikou RadioShack.

Pesimismus investorů však nejvíce zasáhl technologické tituly. Akcie Netflix oslabily o 4,98 %, Priceline.com o 4,22 % a cenné papíry Tesla Motors o 4,57 %. Nedařilo se ani akciím sociálních sítí Facebook (-6,70 %), LinkedIn (-6,16 %) a Yelp (-7,64 %).

Po závěru trhů své finanční výsledky za třetí čtvrtletí reportoval hliníkárenský gigant Alcoa, který je považován za spolehlivý indikátor stavu globální ekonomiky. Alcoa byla tradičně první společností, která své finanční výsledky reportovala jako první z indexu Dow a zahajovala výsledkovou sezónu. V této roli ji však v září vystřídala společnost Nike. Alcoa vykázala za třetí čtvrtletí zisk ve výši 24 milionů USD (0,02 USD na akcii, loni ztráta 0,13 USD). Očištěný zisk 0,11 USD na akcii (loni zisk 0,03 USD) překonal odhady analytiků na úrovni 0,05 USD na akcii. Tržby společnosti dosáhly 5,77 miliardy USD (odhad 5,63 miliardy USD, loni 5,83 miliardy USD). Akcie Alcoa na výsledky reagovaly v after-marketu prudkým růstem až o 4 %. AKTUALIZOVÁNO (22.30): Necelou půl hodinu po oznámení výsledků však posilovaly již pouze o 1,5 %.

Kvartální finanční výsledky po závěru trhů reportoval také provozovatel sítí rychlého občerstvení KFC, Taco Bells a Pizza Hut, společnost Yum! Brands. Firma vykázala za čtvrtletí od června do srpna očištěný zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,93 USD) při tržbách 3,53 miliardy USD. Akcie Yum! Brands na výsledky reagovaly v after-marketu poklesem o více než 8 %.

Dolar nadále pod tlakem. Ropa zdražuje

Americký dolar se v úterý vůči koši ostatních předních měn nadále držel v blízkosti osmiměsíčního minima. Výraznější pohyb nezaznamenal ani kurz eura vůči dolaru. Eurodolar zahajoval na hladině 1,358 a během dne se pohyboval v pásmu 1,356 až 1,360. Dolar nakonec nepatrně oslabil, když se krátce po uzavření amerických burz pohyboval kolem 1,357 EUR/USD. Vůči japonskému jenu dolar posílil z 96,68 JPY na 96,90 JPY.

Světové ceny ropy kvůli slabému dolaru a geopolitickým rizikům rostly. Cena severomořské ropy Brent se v polovině úterní obchodní seance vyšplhala až k 110,75 USD za barel, kolem desáté hodiny se pak pohybovala kolem 110 USD za barel. Mírně zdražila i severoamerická lehká ropa WTI, a to z 103,20 USD za barel na 103,50 USD za barel. K růstu ceny černého zlata přispívá zejména slabý dolar a opětovně rostoucí napětí na Korejském poloostrově. Strmější růst cen na druhou stranu brzdí vyšší objem těžby ropy ve Spojených státech i v oblastech Severního moře.

Zlato zahajovalo na úrovni 1 327 USD za trojskou unci a během dne se pohybovalo v pásmu 1 316 až 1 330 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny se však cena žlutého kovu pohybovala prakticky beze změny kolem 1 320 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není
11:46

Klimatická konference v Madridu pokračuje, dohoda zatím není

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se...
Ekologie a životní prostředí
Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl…
10:37

Rakouská centrální banka snížila odhad růstu HDP v příštím roce o půl procentního bodu

Rakouská centrální banka (ONB) snížila odhad růstu domácí ekonomiky v příštím roce o půl procentního bodu na 1,1 %....
Rakousko Centrální banky Hospodářský růst
GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD
09:54

GM investuje do závodu v Missouri 1,5 miliardy USD

Americká automobilka General Motors (GM) investuje v závodě v Missouri 1,5 miliardy USD do výroby středně velkých...
Auta Spojené státy americké (USA)
Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru
08:14

Rozhodnutí Volkswagenu o novém závodě v Turecku bude nejdříve v únoru

Automobilka Volkswagen se rozhodla věnovat více času rozhodnutí o výstavbě nové továrny v Turecku. Konečné rozhodnutí...
Volkswagen Auta Turecko
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo