Americké akcie v úterý pokračovaly v poklesu. Alcoa "zahájila" výsledkovou sezónu
|

Americké akcie v úterý pokračovaly v poklesu. Alcoa "zahájila" výsledkovou sezónu

Ceny amerických akcií v úterý opět klesaly. Investory nadále znervózňuje nejistota ohledně amerického rozpočtu a stále silněji i hrozba dosažení dluhového stropu. Po ukončení obchodování své čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejnila společnost Alcoa, která je považovaná za indikátor stavu globální ekonomiky. Překonala odhady analytiků na úrovni zisku i tržeb.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,07 % na 14 776,53 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,23 % na 1 655,45 bodu a technologický Nasdaq klesl o 2,00 % na 3 694,83 bodu. Největší ztráty zasáhly technologický sektor a tituly ze sektoru zdravotnictví. V zeleném teritoriu uzavřel jako jediný sektor služeb.

Americké akcie (8. října 2013)

"Situace začíná být opravdu napjatá a lze jen těžko odhadovat, jak spor mezi demokraty a republikány dopadne," říká Paul Zemsky ze společnosti ING U.S. Investment Management. "Investoři navíc přestávají věřit, že k vyřešení současného shutdownu dojde v nejbližších dnech, a začínají se proto připravovat i na možnost výrazného zpomalení tempa růstu americké ekonomiky," doplňuje.

Obavy investorů nepramení pouze z neochoty amerických politiků najít shodu ohledně rozpočtu na nový fiskální rok. Stále aktuálnější je též hrozba dosažení dluhového stropu na úrovni 16,7 bilionu USD, k čemuž podle amerického ministra financí Jacka Lewa dojde bez dohody zákonodárců 17. října. Demokrati, kteří ovládají Senát, by se však mohli pokusit obejít republikánskou Sněmovnu reprezentantů a opatření na zvýšení dluhového stropu prohlasovat bez ní. Lídr senátní většiny Herry Reid by prý mohl toto opatření pokusit odhlasovat ještě tento týden.

Americký prezident Barack Obama v telefonickém rozhovoru s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem prohlásil, že nemíní uvolnění finančních prostředků pro vládní úřady a zvýšení dluhového stropu spojovat s jakýmikoli dalšími politickými podmínkami. Boehner po telefonátu a setkání s republikánskými kongresmany řekl, že si neklade pro jednání s prezidentem žádné konkrétní podmínky ani ultimáta.

Výnos amerických pokladničních poukázek splatných 31. října 2013

V aukci krátkodobých poukázek výnosy vzrostly nejvýše od roku 2008. Výnosy takzvaných "Halloween bills" v psoledních dnech jasně ukazují, jak roste nervozita na trhu, především s krátkodobým americkým dluhem.

David Bianco z Deutsche Bank je v otázce rozpočtových tahanic amerických politiků nadále optimistou. Jeho nejtemnější, avšak zcela nepravděpodobný scénář je nicméně opravdu černočerný. Trh podle něj stále počítá s tím, že se američtí politici dohodnou a odvrátí platební neschopnost americké vlády. Případné nesplácení závazků ze strany Spojených států by však podle Bianca vyvolalo zděšení, v důsledku čehož by finanční trhy zažily obrovský šok. Index S&P 500 by podle něj v takovém případě mohl spadnout až na 850 bodů.

Z indexu Dow v úterý nejvíce oslabily akcie Visa (-1,96 %), JPMorgan Chase (-1,83 %) a DuPont ( 1,76 %). V pozitivním teritoriu naopak uzavřely cenné papíry společností Wal-Mart (+1,43 %), Procter & Gamble (+0,91 %) a Coca-Cola (+0,59 %). Cenným papírům maloobchodního řetězce Wal-Mart k růstu pomohlo plánované snížení ceny nového mobilního telefonu iPhone 5C pod 50 dolarů při uzavření dvouleté smlouvy na mobilní služby. Snížení ceny pod psychologickou hranici 50 dolarů ohlásil i maloobchodní řetězec s elektronikou RadioShack.

Pesimismus investorů však nejvíce zasáhl technologické tituly. Akcie Netflix oslabily o 4,98 %, Priceline.com o 4,22 % a cenné papíry Tesla Motors o 4,57 %. Nedařilo se ani akciím sociálních sítí Facebook (-6,70 %), LinkedIn (-6,16 %) a Yelp (-7,64 %).

Po závěru trhů své finanční výsledky za třetí čtvrtletí reportoval hliníkárenský gigant Alcoa, který je považován za spolehlivý indikátor stavu globální ekonomiky. Alcoa byla tradičně první společností, která své finanční výsledky reportovala jako první z indexu Dow a zahajovala výsledkovou sezónu. V této roli ji však v září vystřídala společnost Nike. Alcoa vykázala za třetí čtvrtletí zisk ve výši 24 milionů USD (0,02 USD na akcii, loni ztráta 0,13 USD). Očištěný zisk 0,11 USD na akcii (loni zisk 0,03 USD) překonal odhady analytiků na úrovni 0,05 USD na akcii. Tržby společnosti dosáhly 5,77 miliardy USD (odhad 5,63 miliardy USD, loni 5,83 miliardy USD). Akcie Alcoa na výsledky reagovaly v after-marketu prudkým růstem až o 4 %. AKTUALIZOVÁNO (22.30): Necelou půl hodinu po oznámení výsledků však posilovaly již pouze o 1,5 %.

Kvartální finanční výsledky po závěru trhů reportoval také provozovatel sítí rychlého občerstvení KFC, Taco Bells a Pizza Hut, společnost Yum! Brands. Firma vykázala za čtvrtletí od června do srpna očištěný zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,93 USD) při tržbách 3,53 miliardy USD. Akcie Yum! Brands na výsledky reagovaly v after-marketu poklesem o více než 8 %.

Dolar nadále pod tlakem. Ropa zdražuje

Americký dolar se v úterý vůči koši ostatních předních měn nadále držel v blízkosti osmiměsíčního minima. Výraznější pohyb nezaznamenal ani kurz eura vůči dolaru. Eurodolar zahajoval na hladině 1,358 a během dne se pohyboval v pásmu 1,356 až 1,360. Dolar nakonec nepatrně oslabil, když se krátce po uzavření amerických burz pohyboval kolem 1,357 EUR/USD. Vůči japonskému jenu dolar posílil z 96,68 JPY na 96,90 JPY.

Světové ceny ropy kvůli slabému dolaru a geopolitickým rizikům rostly. Cena severomořské ropy Brent se v polovině úterní obchodní seance vyšplhala až k 110,75 USD za barel, kolem desáté hodiny se pak pohybovala kolem 110 USD za barel. Mírně zdražila i severoamerická lehká ropa WTI, a to z 103,20 USD za barel na 103,50 USD za barel. K růstu ceny černého zlata přispívá zejména slabý dolar a opětovně rostoucí napětí na Korejském poloostrově. Strmější růst cen na druhou stranu brzdí vyšší objem těžby ropy ve Spojených státech i v oblastech Severního moře.

Zlato zahajovalo na úrovni 1 327 USD za trojskou unci a během dne se pohybovalo v pásmu 1 316 až 1 330 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny se však cena žlutého kovu pohybovala prakticky beze změny kolem 1 320 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
před 31 minutami

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus
S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování…
10:07

S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě

S akciemi Komerční banky se v pátek obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě per rollam. Hlasování...
Komerční banka Akcie ČR
Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo
09:47

Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v Německu se v dubnu snížily nejvíce od roku 2007, ale výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíčně...
Německo Tržby Maloobchod
Co musíte ráno vědět (29. května)
Co musíte ráno vědět (29. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně se smrskla americká ekonomika a jak Donald Trump horuje...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan
včera v 21:33

Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan

Německá automobilka Volkswagen se stala největším akcionářem čínského výrobce baterií pro elektromobily Guoxuan High...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
včera v 21:22

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní...
Evropské akcie Evropské banky Société Générale
AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii
včera v 20:20

AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě...
Evropské akcie Francie Auta
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy
včera v 17:23

Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy

Letecká společnost American Airlines propustí 30 % zaměstnanců v administrativě, více než 5 000 lidí. Firma to uvedla...
Spojené státy americké (USA) Doprava Koronavirus