Kéž by česká vláda jen kouřila doutníky

"Samotná úřednická vláda působí na ekonomiku země pozitivně. Nemění totiž pravidla podnikání, takže firmám šetří dodatečné náklady související s přizpůsobováním se neustálým změnám. Samotná úřednická vláda vlastně nemůže prosadit nic, k čemu nemá souhlas parlamentu. Nemůže tedy sama změnit daně, zavést majetková přiznání či změnit důchodovou reformu," říká Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu.
"Stačí se držet základní premisy, že podnikatelskému prostředí vyhovuje především jistota, a máme najednou obrovskou konkurenční výhodu vůči okolním státům. Firmy v takovém prostředí vytvářejí více pracovních míst. Nejsilnějším multiplikátorem ze všech je prostě vzít člověka z řady nezaměstnaných a dát mu práci. Sníží se tím výdaje na podporu v nezaměstnanosti a zaměstnaný začne vydělávat zdanitelný příjem. Cítí se lépe a je méně nemocný. A také více utrácí," domnívá se Piovarcsy.
"Co se růstu ekonomiky týče, je jedním z nejúspěšnějších amerických prezidentů v historii Bill Clinton. Jaká byla tedy jeho politika během osmi let u moci, když opomeneme kouření doutníků? Žádná! Belgie neměla vládu téměř dva roky a během toho se téměř každý její makroekonomický ukazatel zlepšil," dodává Piovarcsy.
Zdroj: Saxo Bank