Evropské burzy zakončily středeční obchodování jen s mírnými zisky

Evropské burzy uzavřely středeční seanci téměř beze změny, jen s mírnými zisky. Investory uklidnilo, že americký prezident Barack Obama odložil rozhodnutí o vojenském zásahu v Sýrii.
Britský FTSE 100 připsal 0,07 % a francouzský CAC 40 se také pohyboval kolem nuly s mírným ziskem 0,06 %. Výrazněji oproti FTSE 100 a CAC 40 posílil německý DAX (+0,58 %). Dobře si vedly síťové odvětví, automobilky a telekomunikace, ztrácely naopak sektory finančních služeb a maloobchodu.
Kit Juckes ze Société Générale současnou situaci na trzích vysvětluje jednoduše: "Evropské a asijské akcie a měny v režimu 'risk-on' profitují z nálady nastavené pátečními daty z amerického trhu práce. Myslím, že tento trend může dost dobře trvat až do Vánoc. Omezení tempa nákupu dluhopisů bude oznámeno příští týden, Fed zopakuje klíčovou myšlenku 'omezení tempa neznamená utažení monetární politiky' a nejistota ohledně politiky Fedu se sníží," tvrdí Juckes.
"Fed bude v současné politice pokračovat do druhé poloviny roku 2015, Evropská centrální banka ještě déle, čínské zpomalení růstu je na dovolené (díky stínovému bankovnictví) a vypadá to, že se vojenské akci v Sýrii vyhneme. Rozplynuly se globální strukturální problémy ekonomiky v obláčku dýmu? Ne, ale to teď není důležité," dodává Juckes.
Index nejvýznamnějších společností zemí eurozóny DJ EuroStoxx 50 posílil o 0,4 % na 2 863,44 bodu a dosáhl nejvyšší úrovně od počátku července 2011. Široký západoevropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 0,3 % na 1 247,61 bodu a je těsně pod květnovým pětiletým maximem 1 258,09 bodu.
Eurozóna se ve druhém čtvrtletí vymanila z rok a půl trvající recese a nové údaje naznačují, že díky ústupu dluhové krize by oživení mohlo být trvalejšího rázu. Nové ekonomické statistiky také rozptýlily obavy z negativního dopadu, jaký by na evropské akcie mohlo mít omezování podpůrné měnové politiky v USA.
Aktuality

