Evropské akcie ve středu po kolísavém obchodování zůstaly poblíž šestiletých maxim

Evropské akcie ve středu kolísaly a regionální index Stoxx Europe 600 se pohyboval kolem nuly v mírném plusu, aby nakonec přidal 0,09 %. Euro Stoxx 50 odepsal nakonec minimálních 0,06 %.
Britský index FTSE 100 odepsal 0,12 % na 6 826,33 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,03 % na 4 324,98 bodu a německý DAX ztratil 0,1 % na 9 720,11 bodu. Nejvíce se dařilo sektorům technologií a síťových služeb, ztrácely naopak pojišťovny a banky, ztrácely naopak pojišťovny a banky.
"Panuje dobré prostředí pro stock picking, tedy výběr jednotlivých titulů," říká Herbert Perus z Raiffeisen Capital Management. "Výsledky firem, které zatím sledujeme, jsou obecně dobré. Když firma očekávání zklame, dostanou její akcie zabrat, což je mírně znepokojivé. Investoři můžou těžit z výrazných pohybů na obě strany."
Společnost ASML, která vyrábí stroje na výrobu polovodičových okruhů, posílila o 6,99 % poté, co oznámila 15% zvýšení dividendy za rok 2013. Nově vyplatí 61 centů místo dosavadních 53 centů.
Finská ocelářská společnost Rautaruukki přidala na helsinské burze 33,09 % (největší posílení od roku 1992) po zprávě, že za ni švédský ocelář SSAB nabídl 10,1 miliardy švédských korun (1,56 miliardy USD). Ty by se měly vyplatit prostřednictvím směny akcií. SSAB na burze přidala přes 12 %.
PSA Peugeot Citroën přidala v Paříži 5,76 %. Firma navíc ke svému plánu snížit do roku 2015 počet zaměstnanců o 11 200 propustí ještě 1 500 francouzských zaměstnanců.
Commerzbank odepsala přes procento, zatímco Deutsche Bank nebo Société Générale přidaly do půl procenta. Ztrácely naopak ostrovní Lloyds (-0,65 %) nebo RBS (-2,79 %).
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Evropská unie by měla do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 % ve srovnání s rokem 1990. Navrhla to ve středu Evropská komise. V návrhu nového rámce pro klimatickou a energetickou politiku počítá i s celounijním závazkem produkovat ke stejnému roku 27 % energie z obnovitelných zdrojů. Součástí rámce je i reforma systému obchodování s emisními povolenkami od roku 2021. Návrh ve středu novinářům představil předseda Evropské komise José Manuel Barroso.
- Zadlužení zemí platících eurem se v loňském třetím čtvrtletí snížilo na 92,7 % hrubého domácího produktu, a kleslo tak poprvé po šesti letech. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Zadlužení všech členských států Evropské unie se ale znovu zvýšilo na 86,8 % z 86,7 %.
- Soudní dvůr Evropské unie ve středu zamítl žalobu Velké Británie namířenou proti legislativě, která v Evropské unii omezuje takzvaný short selling, tedy spekulace na pokles cen akcií. Británie napadla část legislativy, která Evropskému úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA) dává právo zakázat short selling v jakékoli členské zemi EU v případě, že se akciové trhy dostanou do krize. Podle soudního rozhodnutí je však tato pravomoc v souladu s pravidly EU.
- Guvernéři britské centrální banky se na lednovém zasedání shodli, že nebude potřeba zvyšovat úrokové sazby hned, i když bude dosaženo 7% cílové míry nezaměstnanosti. Vyplývá to ze zveřejněného zápisu.
- Tříměsíční míra nezaměstnanosti (ILO) ve Spojeném království klesla v listopadu na 7,1 % (odhad: 7,3 %, předchozí: 7,4 %). Čistě za listopad dosáhla míra nezaměstnanosti 7,4 % po říjnových 7 %. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v prosinci klesl o 24 tisíc, očekával se pokles o 32 tisíc. Deficit veřejného rozpočtu dosáhl 12,1 miliardy liber, o 1,9 miliardy méně, než se očekávalo.
- Soud v Řecku zrušil některé mzdové škrty, které před dvěma lety zavedla vláda, když plnila podmínky mezinárodní úvěrové pomoci. Oznámila to ve středu justice. Verdikt nejvyššího správního soudu by podle některých úředníků mohl zvýšit výdaje až o půl miliardy eur.
- Výnosy italských dluhopisů klesají a pohybují se kolem sedmiletých minim, nesplácené půjčky jsou však na rekordních hladinách. Meziroční nárůst o 23 % v listopadu na 149,6 miliardy eur představuje nejrychlejší tempo za poslední dva roky, a zároveň růst na 7,8 % z celkových úvěrů z 6,1 % v listopadu 2012.
- Vatikán v úterý požádal Itálii o obnovení bankovních vztahů, které už tři roky řádně nefungují kvůli podezření, že vatikánská banka nedodržuje pravidla proti praní špinavých peněz. Informovala o tom agentura Reuters. Vatikánská finanční instituce podle svých zástupců nyní plní všechny požadavky dohledových orgánů.
- ANSA: Alitalia nejspíše propustí 1 900 zaměstnanců.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
