Americké akcie čtvrtek zahájily výrazně v mínusu, nakonec ale uzavřely kolem nuly
|

Americké akcie čtvrtek zahájily výrazně v mínusu, nakonec ale uzavřely kolem nuly

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodní seanci opět výrazným poklesem, později ale převážnou většinu ztrát smazaly a dva ze tří nejsledovanějších indexů se nakonec přehouply přes nulu. Trh během dne dále tížily obavy z dopadů slabé světové ekonomiky na Spojené státy, k čemuž se přidávalo znepokojení ze šíření eboly na americkém území. Podporu naopak trhy nalezly v příznivých údajích z americké ekonomiky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,15 % na 16 117,24 bodu, širší S&P 500 naopak posílil o 0,01 % na 1 862,76 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,05 % na 4 217,39 bodu. Dařilo se energetickým titulům, akciím ze sektoru průmyslu a cenným papírům z odvětví služeb. Zaostaly naopak telekomunikační tituly a akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Index volaitilty VIX vzrostl o 2,59 % na 25,57 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o dva bazické body na 2,16 %.

Americké akcie (16. října 2014)

"Obchodování v posledních několika dnech ani náhodou neprobíhá na základě fundamentu. Vývoj na trzích se odvíjí od strachu, který se mezi investory šíří," řekl podle finanční televize CNBC Mark Luschini, hlavní investiční stratég Janney Montgomery Scott.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+3,93 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+2,18 %) a energetické společnosti Chevron (+1,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům investiční banky Goldman Sachs (-2,63 %), farmaceutické společnosti Merck (-2,38 %) či maloobchodního řetězce Wal-Mart (-1,84 %).

Akcie provozovatele služby pro streamování videa Netflix (-19,37 %) zlevnily přibližně o pětinu poté, co společnost uvedla, že počet jejích zákazníků v letošním druhém čtvrtletí vzrostl o 3 miliony. Číslo bylo pro trhy zklamáním, očekávalo se, že se počet předplatitelů služeb Netflixu navýší alespoň o 3,69 milionu lidí.

Nedařilo se ani cenným papírům internetové aukční síně eBay (-4,70 %). Společnost již ve středu v rámci zveřejnění svých hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí oznámila, že snižuje výhled celoročních tržeb na 17,85 miliardy dolarů ze 17,95 miliardy dolarů. V samotném třetím čtvrtletí společnost dosáhla čistého zisku 0,54 USD na akcii při tržbách 4,35 miliardy USD. Loni firma ve stejném období hospodařila se ziskem 0,53 USD na akcii při tržbách 3,89 miliardy USD. Upravený zisk na akcii v letošním třetím čtvrtletí dosáhl 0,68 USD na akcii, a mírně tak překonal odhady analytiků, kteří čekali upravený zisk 0,67 USD na akcii.

Navzdory představení nové generace tenkých tabletů iPad Air zlevnily také akcie technologické společnosti Apple (-1,31 %). Firma od přístroje iPad Air 2, který je údajně "nejtenčí na světě", očekává, že zastaví pokles jejího podílu v segmentu, který sama založila. Apple na své prezentaci rovněž oznámil, že od pondělí spouští platební servis Apple Pay, který umožní platit zboží bezdotykově a bez platebních karet majitelům jeho nejnovějších telefonů iPhone 6.

Spoluzakladatel platebního systému PayPal a jeden z prvních externích investorů do sociální sítě Facebook Peter Thiel v reakci na představení novinek Applu kriticky poznamenal, že tato firma již dávno nemůže být nazývána technologickým gigantem. Apple podle něj v posledních letech rezignoval na technologický pokrok a inovace a pouze se drží toho, co se mu osvědčilo. Thiel tak naráží na skutečnost, že naprostá většina příjmů firmy pochází z jediného produktu - mobilního telefonu iPhone. "Lidé do Applu již dávno neinvestují proto, že by tuto firmu považovali za technologického lídra a inovátora. Jeho akcie nakupují proto, že je to firma, která dokáže generovat vysoké zisky, přičemž zároveň doufají, že se ostatním firmám nepodaří prostřednictvím inovací vyplnit mezeru, která se mezi nimi a Applem do této doby utvořila."

O tři procenta zlevnily akcie výrobce hraček Mattel (-3,01 %), který oznámil, že mu ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně klesl o 21,5 % na 331,8 milionu dolarů. Mohl za to propad prodeje jeho hlavních značek Barbie a Fisher-Price, kvůli kterému se již čtvrté čtvrtletí za sebou snížily příjmy firmy. Čisté tržby společnosti meziročně klesly o osm procent na 2,02 miliardy USD.

Výrazně v plusu naopak uzavřely akcie energetické společnosti Chesapeake Energy (+16,99 %), která oznámila, že firmě Southwestern Energy prodá některé své ropné aktivity za celkem 5,375 miliardy dolarů. Prodej se má týkat aktivit v oblastech Southern Marcellus Shale a Eastern Utica Shale. Transakce by podle obou firem měla být dokončena v průběhu letošního čtvrtého čtvrtletí.

Po konci obchodování na amerických akciových trzích zveřejnil čtvrtletní hospodářské výsledky internetový a technologický obr Google (v řádném obchodování -0,78 %). Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 4,09 USD na akcii oproti 4,38 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Upravený zisk na akcii meziročně klesl na 6,35 USD z 6,54 USD, ačkoli tržby meziročně narostly z 13,75 miliardy dolarů na 16,52 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že příjem firmy za tři měsíce do konce září dosáhne 16,57 miliardy dolarů. Hlavním důvodem poklesu zisku při růstu tržeb byl růst výdajů. Firma navíc zaznamenala také pomalejší růst u reklamy, která je významným zdrojem jejích příjmů. Akcie Google na výsledky v poobchodní fázi reagovaly poklesem až o pět procent.

Google - hospodářské výsledky (3Q2014)

Dolar posílil k euru i jenu

Dolar ve čtvrtek po středečním poklesu oživil a rostl vůči euru i jenu. Americké měně pomáhá relativně silná domácí ekonomika a očekávání, že centrální banka USA bude utahovat svoji měnovou politiku. Dolar podpořila také slabá aukce španělských dluhopisů a zpráva o inflaci v eurozóně.

Kurz eurodolaru se v úvodu obchodování pohyboval kolem 1,282 a v první polovině obchodování klesl až k 1,270. Poté ale dolar velkou část zisků odevzdal a krátce po desáté hodině se obchodoval za 1,280 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar ve čtvrtek posílil z 105,92 USD/JPY na 106,35 USD/JPY.

Světové ceny ropy ke konci čtvrtečního obchodování prudce oživily a severomořská ropa Brent se dostala asi dva dolary nad své dřívější čtyřleté minimum pod 83 dolary za barel. Ropný trh začal v newyorském obchodování silně kolísat kvůli technickým nákupům spojeným s vypršením opčních kontraktů. Předtím ceny pokračovaly v propadu kvůli zesíleným obavám ze slabé ekonomiky.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině proti středě posilovala o dolar a půl na 85,63 USD za barel, ačkoli se předtím propadla až na 82,60 USD za barel, minimum od listopadu 2010. Severoamerická lehká ropa WTI po uzavření amerických burz zdražovala oproti středě o více než dolar na 81,93 USD za barel. Během dne přitom ropa WTI sestoupila poprvé od ledna 2012 pod hranici 80 dolarů za barel.

Zpočátku na trhu pokračoval pokles, který ještě zesílily údaje o vývoji zásob v USA. Komerční zásoby ropy stouply minulý týden o 8,9 milionu barelů, třikrát více, než čekali analytici oslovení agenturou Reuters. Později americkou ropu podpořil silný růst cen burzovních cen benzinu po zprávě o poklesu jeho zásob na minimum za dva roky. Trh také korigoval prudký pokles z předešlých dnů, který byl podle řady obchodníků neopodstatněný.

Cena zlata se ve čtvrtek prakticky nezměnila, krátce po desáté hodině klesala přibližně o 50 centů na 1 240,50 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Senát rozhodne o přistoupení k fiskálnímu paktu až po sněmovně
včera v 22:10

Senát rozhodne o přistoupení k fiskálnímu paktu až po sněmovně

Senát odročil projednávání návrhu na přistoupení Česka k fiskálnímu paktu členských států EU do doby, než ho projedná...
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
WSJ: Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem
včera v 22:04

WSJ: Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá začátkem příštího roku uvést na trh chytrý telefon se...
Samsung Mobilní telefony Technologie
Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je…
Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu, index S&P 500 je nejvýše za pět měsíců

Americké akciové indexy v polovině týdne mírně posílily a širší index S&P 500 během obchodování vystoupil na nové...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Danske Bank se vzdá zisků z podezřelých transakcí v Estonsku
včera v 21:24

Danske Bank se vzdá zisků z podezřelých transakcí v Estonsku

Finanční ústav Danske Bank se vzdá zisků z transakcí v Estonsku, které jsou předmětem vyšetřování. Danske Bank je...
Estonsko Dánsko Evropské akcie
Senát schválil změny u zaměstnaneckých penzijních fondů
včera v 20:05

Senát schválil změny u zaměstnaneckých penzijních fondů

Senát schválil novelu, která upravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů. Změna má usnadnit volný pohyb...
Česká republika Penzijní fondy Evropská unie
Senát schválil přesnější pravomoci ČNB ve finančních krizích
včera v 19:59

Senát schválil přesnější pravomoci ČNB ve finančních krizích

Senát schválil vládní novelu zákona o ozdravných postupech, která upřesňuje pravomoci České národní banky v případě...
ČNB Česká republika Česká ekonomika
Klientům pojišťoven se zřejmě dostane větší ochrany
včera v 19:53

Klientům pojišťoven se zřejmě dostane větší ochrany

Větší ochranu klientům pojišťoven při prodeji pojištění má přinést nový zákon o distribuci pojištění a zajištění,...
Pojištění Pojišťovny Česká republika
Senát schválil státní záruku za půjčku 1,5 miliardy eur pro MMF
včera v 19:48

Senát schválil státní záruku za půjčku 1,5 miliardy eur pro MMF

Senát ve středu poměrně hladce schválil zákon o poskytnutí státní záruky České národní bance za půjčku Mezinárodnímu...
Česká republika Politika Mezinárodní měnový fond
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě
včera v 18:27

Ford svolává v Severní Americe zhruba 550 000 aut k opravě

Automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe zhruba 550 000 osobních a sportovně-užitkových vozů k opravě...
Ford Auta Americké akcie
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí
včera v 18:14

Ryanair zruší až 12 procent letů, dotkne se to až 50 000 lidí

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair kvůli stávce palubního personálu příští týden zruší více než 12...
Irsko Doprava Evropské akcie
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie…
včera v 18:00

Evropské burzy zakončily středeční obchodování v plusu, akcie Ericssonu zdražily o více než 9 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne zpevnily, když největší pozornost poutala výsledková sezóna a také...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost
včera v 17:30

USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost

Americká vláda začala vyšetřovat, zda dovoz uranu ohrožuje národní bezpečnost Spojených států. Oznámil to ve středu...
Spojené státy americké (USA) Uran
Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD
včera v 17:03

Trh s kryptoměnami výrazně roste, bitcoin se dostal nad 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se ve středu pohybuje v zelených číslech. Nejpopulárnější digitální měna bitcoin kolem 17.00 podle...
Bitcoin Kryptoměny
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu zpevnila zhruba o půl procenta, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterního obchodování, když index PX stoupl o 0,55 % na 1 087,36 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence
včera v 16:18

Majitelé vozů Tesla v Německu se musí vzdát subvence

Zhruba 1 050 majitelů automobilů Tesla Model S se bude muset vzdát subvence 4 000 eur, kterou Německo poskytuje na...
Tesla Auta Americké akcie
Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu
včera v 15:20

Více Čechů kladně hodnotí vývoj ekonomiky, vyplývá z průzkumu

Kladné hodnocení vývoje ekonomiky se mezi Čechy proti minulému roku zvýšilo. Dvě třetiny Čechů se domnívají, že...
Česká republika Česká ekonomika
Ze světa investičních doporučení (18. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. července)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie