Americké akcie čtvrtek zahájily výrazně v mínusu, nakonec ale uzavřely kolem nuly
|

Americké akcie čtvrtek zahájily výrazně v mínusu, nakonec ale uzavřely kolem nuly

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodní seanci opět výrazným poklesem, později ale převážnou většinu ztrát smazaly a dva ze tří nejsledovanějších indexů se nakonec přehouply přes nulu. Trh během dne dále tížily obavy z dopadů slabé světové ekonomiky na Spojené státy, k čemuž se přidávalo znepokojení ze šíření eboly na americkém území. Podporu naopak trhy nalezly v příznivých údajích z americké ekonomiky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,15 % na 16 117,24 bodu, širší S&P 500 naopak posílil o 0,01 % na 1 862,76 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,05 % na 4 217,39 bodu. Dařilo se energetickým titulům, akciím ze sektoru průmyslu a cenným papírům z odvětví služeb. Zaostaly naopak telekomunikační tituly a akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Index volaitilty VIX vzrostl o 2,59 % na 25,57 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o dva bazické body na 2,16 %.

Americké akcie (16. října 2014)

"Obchodování v posledních několika dnech ani náhodou neprobíhá na základě fundamentu. Vývoj na trzích se odvíjí od strachu, který se mezi investory šíří," řekl podle finanční televize CNBC Mark Luschini, hlavní investiční stratég Janney Montgomery Scott.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+3,93 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+2,18 %) a energetické společnosti Chevron (+1,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům investiční banky Goldman Sachs (-2,63 %), farmaceutické společnosti Merck (-2,38 %) či maloobchodního řetězce Wal-Mart (-1,84 %).

Akcie provozovatele služby pro streamování videa Netflix (-19,37 %) zlevnily přibližně o pětinu poté, co společnost uvedla, že počet jejích zákazníků v letošním druhém čtvrtletí vzrostl o 3 miliony. Číslo bylo pro trhy zklamáním, očekávalo se, že se počet předplatitelů služeb Netflixu navýší alespoň o 3,69 milionu lidí.

Nedařilo se ani cenným papírům internetové aukční síně eBay (-4,70 %). Společnost již ve středu v rámci zveřejnění svých hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí oznámila, že snižuje výhled celoročních tržeb na 17,85 miliardy dolarů ze 17,95 miliardy dolarů. V samotném třetím čtvrtletí společnost dosáhla čistého zisku 0,54 USD na akcii při tržbách 4,35 miliardy USD. Loni firma ve stejném období hospodařila se ziskem 0,53 USD na akcii při tržbách 3,89 miliardy USD. Upravený zisk na akcii v letošním třetím čtvrtletí dosáhl 0,68 USD na akcii, a mírně tak překonal odhady analytiků, kteří čekali upravený zisk 0,67 USD na akcii.

Navzdory představení nové generace tenkých tabletů iPad Air zlevnily také akcie technologické společnosti Apple (-1,31 %). Firma od přístroje iPad Air 2, který je údajně "nejtenčí na světě", očekává, že zastaví pokles jejího podílu v segmentu, který sama založila. Apple na své prezentaci rovněž oznámil, že od pondělí spouští platební servis Apple Pay, který umožní platit zboží bezdotykově a bez platebních karet majitelům jeho nejnovějších telefonů iPhone 6.

Spoluzakladatel platebního systému PayPal a jeden z prvních externích investorů do sociální sítě Facebook Peter Thiel v reakci na představení novinek Applu kriticky poznamenal, že tato firma již dávno nemůže být nazývána technologickým gigantem. Apple podle něj v posledních letech rezignoval na technologický pokrok a inovace a pouze se drží toho, co se mu osvědčilo. Thiel tak naráží na skutečnost, že naprostá většina příjmů firmy pochází z jediného produktu - mobilního telefonu iPhone. "Lidé do Applu již dávno neinvestují proto, že by tuto firmu považovali za technologického lídra a inovátora. Jeho akcie nakupují proto, že je to firma, která dokáže generovat vysoké zisky, přičemž zároveň doufají, že se ostatním firmám nepodaří prostřednictvím inovací vyplnit mezeru, která se mezi nimi a Applem do této doby utvořila."

O tři procenta zlevnily akcie výrobce hraček Mattel (-3,01 %), který oznámil, že mu ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně klesl o 21,5 % na 331,8 milionu dolarů. Mohl za to propad prodeje jeho hlavních značek Barbie a Fisher-Price, kvůli kterému se již čtvrté čtvrtletí za sebou snížily příjmy firmy. Čisté tržby společnosti meziročně klesly o osm procent na 2,02 miliardy USD.

Výrazně v plusu naopak uzavřely akcie energetické společnosti Chesapeake Energy (+16,99 %), která oznámila, že firmě Southwestern Energy prodá některé své ropné aktivity za celkem 5,375 miliardy dolarů. Prodej se má týkat aktivit v oblastech Southern Marcellus Shale a Eastern Utica Shale. Transakce by podle obou firem měla být dokončena v průběhu letošního čtvrtého čtvrtletí.

Po konci obchodování na amerických akciových trzích zveřejnil čtvrtletní hospodářské výsledky internetový a technologický obr Google (v řádném obchodování -0,78 %). Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 4,09 USD na akcii oproti 4,38 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Upravený zisk na akcii meziročně klesl na 6,35 USD z 6,54 USD, ačkoli tržby meziročně narostly z 13,75 miliardy dolarů na 16,52 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že příjem firmy za tři měsíce do konce září dosáhne 16,57 miliardy dolarů. Hlavním důvodem poklesu zisku při růstu tržeb byl růst výdajů. Firma navíc zaznamenala také pomalejší růst u reklamy, která je významným zdrojem jejích příjmů. Akcie Google na výsledky v poobchodní fázi reagovaly poklesem až o pět procent.

Google - hospodářské výsledky (3Q2014)

Dolar posílil k euru i jenu

Dolar ve čtvrtek po středečním poklesu oživil a rostl vůči euru i jenu. Americké měně pomáhá relativně silná domácí ekonomika a očekávání, že centrální banka USA bude utahovat svoji měnovou politiku. Dolar podpořila také slabá aukce španělských dluhopisů a zpráva o inflaci v eurozóně.

Kurz eurodolaru se v úvodu obchodování pohyboval kolem 1,282 a v první polovině obchodování klesl až k 1,270. Poté ale dolar velkou část zisků odevzdal a krátce po desáté hodině se obchodoval za 1,280 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar ve čtvrtek posílil z 105,92 USD/JPY na 106,35 USD/JPY.

Světové ceny ropy ke konci čtvrtečního obchodování prudce oživily a severomořská ropa Brent se dostala asi dva dolary nad své dřívější čtyřleté minimum pod 83 dolary za barel. Ropný trh začal v newyorském obchodování silně kolísat kvůli technickým nákupům spojeným s vypršením opčních kontraktů. Předtím ceny pokračovaly v propadu kvůli zesíleným obavám ze slabé ekonomiky.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině proti středě posilovala o dolar a půl na 85,63 USD za barel, ačkoli se předtím propadla až na 82,60 USD za barel, minimum od listopadu 2010. Severoamerická lehká ropa WTI po uzavření amerických burz zdražovala oproti středě o více než dolar na 81,93 USD za barel. Během dne přitom ropa WTI sestoupila poprvé od ledna 2012 pod hranici 80 dolarů za barel.

Zpočátku na trhu pokračoval pokles, který ještě zesílily údaje o vývoji zásob v USA. Komerční zásoby ropy stouply minulý týden o 8,9 milionu barelů, třikrát více, než čekali analytici oslovení agenturou Reuters. Později americkou ropu podpořil silný růst cen burzovních cen benzinu po zprávě o poklesu jeho zásob na minimum za dva roky. Trh také korigoval prudký pokles z předešlých dnů, který byl podle řady obchodníků neopodstatněný.

Cena zlata se ve čtvrtek prakticky nezměnila, krátce po desáté hodině klesala přibližně o 50 centů na 1 240,50 USD za trojskou unci.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji
před hodinou

LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji

Francouzská skupina LVMH se po roztržce dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co., které zhruba za 15,8...
Americké akcie Evropské akcie Luxus
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo v minusu. Nad nulou se udržela jen Čína. Bank...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Samsung ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk téměř o 60 %
10:21

Samsung ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk téměř o 60 %

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně provozní zisk zhruba o 59 %...
Asijské akcie Samsung Výsledková sezóna
Německo: Nezaměstnanost v říjnu po očištění o sezónní vlivy klesla na…
10:02

Německo: Nezaměstnanost v říjnu po očištění o sezónní vlivy klesla na 6,2 %

Počet nezaměstnaných v Německu se v říjnu podle předběžných a sezónně upravených údajů snížil o 35 000 na 2,86...
Německo Nezaměstnanost
Tuzemská ekonomika letos podle ČBA klesne o 8 %
10:02

Tuzemská ekonomika letos podle ČBA klesne o 8 %

Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů tuzemských bank, že ekonomika letos...
Česká ekonomika Česká republika HDP
Airbus se kvůli koronaviru a propouštění propadl ve třetím čtvrtletí…
09:53

Airbus se kvůli koronaviru a propouštění propadl ve třetím čtvrtletí do ztráty

Evropský výrobce letadel Airbus se kvůli koronavirové krizi a plánovému zrušení 15 000 pracovních míst propadl ve...
Evropské akcie Airbus Výsledková sezóna
Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo…
09:45

Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo zasedání

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že odvolává konání řádné valné hromady naplánované na 2. listopad...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Dividendy
ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G
09:43

ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro sítě páté generace (5G)....
Telekomunikace 5G sítě
Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká…
08:58

Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká i za celý rok

Německá automobilová skupina Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Přispěla tomu poptávka po luxusních...
Volkswagen Auta Výsledková sezóna
Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč
08:12

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních...
Česká republika Sázky a hazard Daně
LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD
07:31

LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD

Francouzská skupina LVMH se blíží dohodě o převzetí amerického klenotnictví Tiffany & Co., z něhož letos dříve sešlo....
Luxus Móda a design Americké akcie
Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie