Americké akcie čtvrtek zahájily výrazně v mínusu, nakonec ale uzavřely kolem nuly

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodní seanci opět výrazným poklesem, později ale převážnou většinu ztrát smazaly a dva ze tří nejsledovanějších indexů se nakonec přehouply přes nulu. Trh během dne dále tížily obavy z dopadů slabé světové ekonomiky na Spojené státy, k čemuž se přidávalo znepokojení ze šíření eboly na americkém území. Podporu naopak trhy nalezly v příznivých údajích z americké ekonomiky.
Dow oslabil o 0,15 % na 16 117,24 bodu, širší S&P 500 naopak posílil o 0,01 % na 1 862,76 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,05 % na 4 217,39 bodu. Dařilo se energetickým titulům, akciím ze sektoru průmyslu a cenným papírům z odvětví služeb. Zaostaly naopak telekomunikační tituly a akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Index volaitilty VIX vzrostl o 2,59 % na 25,57 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o dva bazické body na 2,16 %.
"Obchodování v posledních několika dnech ani náhodou neprobíhá na základě fundamentu. Vývoj na trzích se odvíjí od strachu, který se mezi investory šíří," řekl podle finanční televize CNBC Mark Luschini, hlavní investiční stratég Janney Montgomery Scott.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Šéf pobočky Fedu v Saint Louis James Bullard ve čtvrtek pro Bloomberg TV uvedl, že by měnový výbor banky (FOMC) měl alespoň zvážit přerušení procesu takzvaného taperingu, tedy omezování programu odkupu dluhopisů. Všeobecně se očekává, a Fed to na posledním zasedání předznamenal, že na jednání FOMC na konci října dojde k ukončení programu kvantitativního uvolňování. Jako důvod zmínil klesající inflační očekávání v USA.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v září vzrostla o procento, nejvíce od listopadu 2012, očekával se mírnější nárůst o 0,4 % po srpnovém propadu o 0,2 % (revidováno z -0,1 %). Výroba ve zpracovatelském sektoru se zvýšila o 0,5 %, analytici počítali s 0,3% růstem po 0,5% poklesu v srpnu (revidováno z -0,4 %). Využití kapacit vzrostlo na 79,3 % ze 78,7 % v srpnu (revidováno ze 78,8 %).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 11. října klesl o 23 tisíc na 264 tisíc, nejníže od dubna 2000. Čekal se růst na 290 tisíc z 287 tisíc v předchozím týdnu, odhady analytiků se pohybovaly mezi 280 a 300 tisíci. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 4. října o 7 tisíc na 2,389 milionu z 2,381 milionu. Očekával se pokles pokračujících žádostí na 2,380 milionu. Čtyřtýdenní průměr nových žádostí klesl na 283 500 z 287 750.
- Nálada amerických stavitelů se v říjnu nečekaně zhoršila. Index trhu s nemovitostmi sestavovaný Národní asociací stavitelů domů (National Association of Home Builders - NAHB) spadl na 54 bodů ze zářijových 59 bodů, ačkoli se očekávala stagnace.
- Index aktivity filadelfského Fedu v říjnu klesl na 20,7 bodu ze zářijových 22,5 bodu (odhad: 19,8 bodu).
- Americké investiční bance Goldman Sachs vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 50 % na 2,14 miliardy USD. Výsledky, které výrazně překonaly očekávání analytiků, podle banky podpořilo oživení trhu s dluhopisy, což zvýšilo příjmy z obchodování.
- Americké tabákové společnosti Philip Morris International (PMI) klesl ve třetím čtvrtletí zisk o osm procent na 2,15 miliardy USD. Důvodem byl nižší prodej cigaret v zahraničí a vývoj směnných kurzů, uvedla ve čtvrtek firma, která působí i v České republice.
- Výrobci hraček Mattel klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 21,5 % na 331,8 milionu dolarů. Mohl za to propad prodeje jeho hlavních značek Barbie a Fisher-Price, kvůli kterému se již čtvrté čtvrtletí za sebou snížily příjmy firmy.
- Americká společnost Apple představila po roce novou generaci svých počítačových tabletů iPad. Firma od přístroje iPad Air 2, který je údajně "nejtenčí na světě", očekává, že zastaví pokles jejího tržního podílu v segmentu, který sama založila. Apple na své prezentaci rovněž oznámil, že od pondělí spouští platební servis Apple Pay, který umožní platit zboží bezdotykově a bez platebních karet majitelům jeho nejnovějších telefonů iPhone 6.
- Politiku americké centrální banky lze označit za "rozumnou a poměrně odvážnou". Ve čtvrtek to podle finanční televize CNBC prohlásil výkonný ředitel a předseda představenstva investiční banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein. "Fed to zvládl opravdu dobře. Banka si počínala velice opatrně, v některých situacích však podle mě byla zároveň hodně odvážná. Pokud vše půjde dobře, brzy se ukáže, že dlouhotrvající opatrnost Fedu byla něco jako platba pojistného," řekl Blankfein. Zároveň také poznamenal, že riziko sklouznutí Spojených států do deflace přetrvává, a hra na jistotu v podobě udržování sazeb na nízkých úrovních je tak v současné situaci tím nejlepším možným řešením.
- Internetový a technologický obr Google ve třetím čtvrtletí hospodařil se ziskem 4,09 USD na akcii oproti 4,38 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Upravený zisk na akcii společnosti meziročně klesl na 6,35 USD z 6,54 USD, ačkoli tržby meziročně narostly z 13,75 miliardy dolarů na 16,52 miliardy dolarů.
Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+3,93 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+2,18 %) a energetické společnosti Chevron (+1,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům investiční banky Goldman Sachs (-2,63 %), farmaceutické společnosti Merck (-2,38 %) či maloobchodního řetězce Wal-Mart (-1,84 %).
Akcie provozovatele služby pro streamování videa Netflix (-19,37 %) zlevnily přibližně o pětinu poté, co společnost uvedla, že počet jejích zákazníků v letošním druhém čtvrtletí vzrostl o 3 miliony. Číslo bylo pro trhy zklamáním, očekávalo se, že se počet předplatitelů služeb Netflixu navýší alespoň o 3,69 milionu lidí.
Nedařilo se ani cenným papírům internetové aukční síně eBay (-4,70 %). Společnost již ve středu v rámci zveřejnění svých hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí oznámila, že snižuje výhled celoročních tržeb na 17,85 miliardy dolarů ze 17,95 miliardy dolarů. V samotném třetím čtvrtletí společnost dosáhla čistého zisku 0,54 USD na akcii při tržbách 4,35 miliardy USD. Loni firma ve stejném období hospodařila se ziskem 0,53 USD na akcii při tržbách 3,89 miliardy USD. Upravený zisk na akcii v letošním třetím čtvrtletí dosáhl 0,68 USD na akcii, a mírně tak překonal odhady analytiků, kteří čekali upravený zisk 0,67 USD na akcii.
Navzdory představení nové generace tenkých tabletů iPad Air zlevnily také akcie technologické společnosti Apple (-1,31 %). Firma od přístroje iPad Air 2, který je údajně "nejtenčí na světě", očekává, že zastaví pokles jejího podílu v segmentu, který sama založila. Apple na své prezentaci rovněž oznámil, že od pondělí spouští platební servis Apple Pay, který umožní platit zboží bezdotykově a bez platebních karet majitelům jeho nejnovějších telefonů iPhone 6.
Spoluzakladatel platebního systému PayPal a jeden z prvních externích investorů do sociální sítě Facebook Peter Thiel v reakci na představení novinek Applu kriticky poznamenal, že tato firma již dávno nemůže být nazývána technologickým gigantem. Apple podle něj v posledních letech rezignoval na technologický pokrok a inovace a pouze se drží toho, co se mu osvědčilo. Thiel tak naráží na skutečnost, že naprostá většina příjmů firmy pochází z jediného produktu - mobilního telefonu iPhone. "Lidé do Applu již dávno neinvestují proto, že by tuto firmu považovali za technologického lídra a inovátora. Jeho akcie nakupují proto, že je to firma, která dokáže generovat vysoké zisky, přičemž zároveň doufají, že se ostatním firmám nepodaří prostřednictvím inovací vyplnit mezeru, která se mezi nimi a Applem do této doby utvořila."
O tři procenta zlevnily akcie výrobce hraček Mattel (-3,01 %), který oznámil, že mu ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně klesl o 21,5 % na 331,8 milionu dolarů. Mohl za to propad prodeje jeho hlavních značek Barbie a Fisher-Price, kvůli kterému se již čtvrté čtvrtletí za sebou snížily příjmy firmy. Čisté tržby společnosti meziročně klesly o osm procent na 2,02 miliardy USD.
Výrazně v plusu naopak uzavřely akcie energetické společnosti Chesapeake Energy (+16,99 %), která oznámila, že firmě Southwestern Energy prodá některé své ropné aktivity za celkem 5,375 miliardy dolarů. Prodej se má týkat aktivit v oblastech Southern Marcellus Shale a Eastern Utica Shale. Transakce by podle obou firem měla být dokončena v průběhu letošního čtvrtého čtvrtletí.
Po konci obchodování na amerických akciových trzích zveřejnil čtvrtletní hospodářské výsledky internetový a technologický obr Google (v řádném obchodování -0,78 %). Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 4,09 USD na akcii oproti 4,38 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Upravený zisk na akcii meziročně klesl na 6,35 USD z 6,54 USD, ačkoli tržby meziročně narostly z 13,75 miliardy dolarů na 16,52 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že příjem firmy za tři měsíce do konce září dosáhne 16,57 miliardy dolarů. Hlavním důvodem poklesu zisku při růstu tržeb byl růst výdajů. Firma navíc zaznamenala také pomalejší růst u reklamy, která je významným zdrojem jejích příjmů. Akcie Google na výsledky v poobchodní fázi reagovaly poklesem až o pět procent.
Dolar posílil k euru i jenu
Dolar ve čtvrtek po středečním poklesu oživil a rostl vůči euru i jenu. Americké měně pomáhá relativně silná domácí ekonomika a očekávání, že centrální banka USA bude utahovat svoji měnovou politiku. Dolar podpořila také slabá aukce španělských dluhopisů a zpráva o inflaci v eurozóně.
Kurz eurodolaru se v úvodu obchodování pohyboval kolem 1,282 a v první polovině obchodování klesl až k 1,270. Poté ale dolar velkou část zisků odevzdal a krátce po desáté hodině se obchodoval za 1,280 EUR/USD.
K japonskému jenu dolar ve čtvrtek posílil z 105,92 USD/JPY na 106,35 USD/JPY.
Světové ceny ropy ke konci čtvrtečního obchodování prudce oživily a severomořská ropa Brent se dostala asi dva dolary nad své dřívější čtyřleté minimum pod 83 dolary za barel. Ropný trh začal v newyorském obchodování silně kolísat kvůli technickým nákupům spojeným s vypršením opčních kontraktů. Předtím ceny pokračovaly v propadu kvůli zesíleným obavám ze slabé ekonomiky.
Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině proti středě posilovala o dolar a půl na 85,63 USD za barel, ačkoli se předtím propadla až na 82,60 USD za barel, minimum od listopadu 2010. Severoamerická lehká ropa WTI po uzavření amerických burz zdražovala oproti středě o více než dolar na 81,93 USD za barel. Během dne přitom ropa WTI sestoupila poprvé od ledna 2012 pod hranici 80 dolarů za barel.
Zpočátku na trhu pokračoval pokles, který ještě zesílily údaje o vývoji zásob v USA. Komerční zásoby ropy stouply minulý týden o 8,9 milionu barelů, třikrát více, než čekali analytici oslovení agenturou Reuters. Později americkou ropu podpořil silný růst cen burzovních cen benzinu po zprávě o poklesu jeho zásob na minimum za dva roky. Trh také korigoval prudký pokles z předešlých dnů, který byl podle řady obchodníků neopodstatněný.
Cena zlata se ve čtvrtek prakticky nezměnila, krátce po desáté hodině klesala přibližně o 50 centů na 1 240,50 USD za trojskou unci.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
