Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v listopadu klesly nejvíce od prosince 2008

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně klesly o 0,3 %, čekal se pouze 0,1% pokles po stagnaci v říjnu. Jádrové ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 % v souladu s odhady po 0,2% růstu v říjnu. Meziroční míra inflace v listopadu klesla na 1,3 % z 1,7 % v říjnu, jádrová inflace meziročně vzrostla jen o 1,7 %, očekávalo se stejně tempo jako v říjnu (1,8 %).
Source: tradingeconomics.com
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v listopadu klesly nejvíce za posledních šest let kvůli zlevňujícím energiím. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,3 %, nejvíce od prosince 2008, ačkoliv se očekával pokles o 0,1 %. Meziročně inflace zpomalila na 1,3 % z říjnových 1,7 %, čekalo se 1,4 %. Inflace tak zjevně zůstane pod cílem Fedu i na začátku příštího roku.
Zpomalila i jádrová inflace očištěná o volatilní ceny potravin a energií. Meziměsíčně se jádrové ceny zvýšily o 0,1 % po říjnovém přírůstku o 0,2 %.
Dlouhodobě nízká inflace poskytuje guvernérům Fedu, kteří ve středu zveřejní výsledky svého dvoudenního zasedání, prostor pro držení úrokových sazeb na rekordně nízké úrovni delší dobu.
"Nečekaně velký meziměsíční pokles cen souvisel především s propadem cen ropy a tedy i pohonných hmot a topné nafty. Jádrová inflace zatím roste svým zhruba stabilním tempem, ale dá se čekat, že pokud budou ceny ropy nízko delší dobu, dostaví se sekundární efekty a nižší ceny energií se promítnou i do dalších částí spotřebního koše. Fed tedy může počítat s pokračující nízkou inflací v dohledné budoucnosti a nemusí spěchat se zvyšováním sazeb. Na druhou stranu jsou efekty zvyšování sazeb poměrně pomalé a sazby jsou extrémně nízko, Fed tedy může k jejich určité normalizaci přistoupit i když je pod svým inflačním cílem a ještě nějakou dobu pod ním zůstane. Více o jeho postoji se dozvíme dnes večer po zasedání FOMC," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
