Americké akcie v pondělí hledaly směr, investoři čekají na projevy Janet Yellenové

Americké akcie v pondělí po největším týdenním zisku letošního roku kolísaly a hledaly směr. Investoři vyčkávají na projevy Janet Yellenové ve Sněmovně reprezentantů a Senátu. S&P 500 nepřekonal metu 1 800 bodů.
Dow posílil o 0,05 %, S&P 500 o 0,16 %, zůstal tedy těsně pod hranicí 1 800 bodů, a technologický Nasdaq zpevnil o 0,54 %.
Nejvíce se v indexu Dow dařilo společnostem Travelers, Walt Disney a Coca-Cola, dolů ho naopak táhly firmy UnitedHealth, ExxonMobil a McDonald's.
Akcie společnosti Apple posilovaly o téměř 2 % v reakci na prohlášení Carla Icahna, že už nebude trvat na tom, aby management společnosti prováděl další zpětný odkup akcií. Dařilo se i společnosti Yelp (+2,20 %) poté, co nejmenovaný zdroj uvedl, že firma jedná o spolupráci s vyhledávačem Yahoo!
Naproti tomu akcie společnosti McDonald's ztrácely přes procento. Podle v pondělí zveřejněné zprávy totiž tržby řetězce ve Spojených státech klesly už třetí měsíc v řadě.
"Zažíváme poměrně klidný den, trhy se připravují na úterní vystoupení Janet Yellenové," říká Jim Russell, hlavní akciový stratég U.S. Bank Wealth Management. "Můžeme vidět jakési zbytkové obavy z toho, co by mohla říci. Bude zajímavé sledovat její odpovědi na to, co je potřeba udělat se dvěma špatnými měsíčními statistikami zaměstnanosti USA za sebou a co si vzít z volatility na rozvíjejících se trzích."
"Až bude Yellenová přednášet oběma komorám parlamentu zprávu o stavu ekonomiky, určitě poznamená, že ekonomika zůstává křehká, ale roste," tvrdí Kit Juckes, stratég ze Société Générale. "Politika Fedu zůstane v současných kolejích."
Investoři tento týden také budou sledovat hospodářské výsledky 56 firem z indexu S&P 500 včetně Cisco Systems nebo American International Group. Z firem zahrnutých v indexu, které už čísla reportovaly, 76 % překonalo očekávání analytiků, co se zisku týče, predikce tržeb předčilo 66 % firem. Vyplývá to z dat sesbíraných agenturou Bloomberg.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Internetový gigant Google se stal podle tržní hodnoty druhým největším podnikem ve Spojených státech. Předstihl ropnou firmu ExxonMobil. Jedničkou zůstává technologická společnost Apple. Vyplývá to podle agentury AP z údajů firmy FactSet.
- Carl Icahn v pondělí prohlásil, že už nevidí důvod, aby Apple dále odkupoval své akcie, protože je společnost stejně "blízko naplnění požadovaného cíle odkupu". V dopise společnosti napsal, že je sice zklamaný rozhodnutím poradenské firmy ISS, která akcionářům doporučila hlasovat proti jeho plánu odkupu, ale zároveň ve světle nedávných kroků učiněných firmou nelze říci, že s tímto doporučením "zcela nesouhlasí". Icahn je naopak spokojený s oportunistickým a agresivním přístupem společnosti k odkupu akcií.
- Společnost McDonald's v pondělí oznámila tržby za leden. V Evropě její prodeje vzrostly o 2 % a v Asii, na Středním východě a v Africe dokonce o 5,4 %. Naproti tomu ve Spojených státech je zasáhlo špatné počasí a klesly o 3,3 %. Celkově tak tržby v lednu vzrostly o 1,2 % (odhad: +0,7 %).
- Ze soukromého e-mailu zaslaného čínským úředníkem Siang Ťün-poem řediteli americké banky Jamiemu Dimonovi vyplývá, že Ťün-po šéfa JPMorgan žádal o to, aby zaměstnal jeho rodinnou známou. S tou se měl Dimon setkat v červnu 2012, když byla přítomna jeho jednání jako překladatelka. E-mail je součástí federálního vyšetřování praktik najímání zaměstnanců v JPMorgan. Banka oznámila, že Dimon neměl s přijetím této konkrétní uchazečky nic společného a jakožto ředitel banky se setkává se spoustou lidí. Podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním není Dimon podezřelý z žádného přestupku.
- Quantum Endowment, hedgeový fond investora George Sorose, byl jmenován nejúspěšnějším hedgeovým fondem na světě poté, co v loňském roce vydělal 5,5 miliardy dolarů, čímž navýšil svůj celkový zisk ode dne založení na 39,6 miliardy dolarů.
- Největší bitcoinová burza na světě MtGox oznámila, že přerušení možnosti převodu bitcoinů mimo jí spravované peněženky přetrvává. Kurz bitcoinu na oznámení reagoval poklesem pod 530 dolarů.
- Akcie americké recenzní sociální sítě Yelp zpevnily o více než 2 %. Reagovaly tak na oznámení, že společnost v blízké době zahájí spolupráci s vyhledávačem Yahoo! Na základě dohody obou společností by se nově ve vyhledávači firmy Yahoo! měly u záznamů jednotlivých firem a místních podniků zobrazovat odkazy na jejich recenze na sociální síti Yelp.
- Mark Zuckerberg, zakladatel společnosti Facebook, v loňském roce věnoval na charitu téměř miliardu dolarů. Seznam nejvýznamnějších filantropů zahrnuje i Phila Knighta, zakladatele společnosti Nike, Michaela Bloomberga, Irwina Jacobse z Qualcommu, spoluzakladatele společnosti Google Sergeye Brina nebo zakladatele e-Bay Pierra Omidyara.
Cena Brentu kvůli nabídce klesla z nejvyšší hodnoty od ledna
Cena severomořské ropy Brent v pondělí stoupla výrazně nad 109 dolarů a dosáhla nejvyšší hodnoty za pět týdnů, později ale sestoupila zpět. Na pokles ceny Brentu tlačily vyšší dodávky suroviny z Libye a ze Severního moře. Investoři zároveň očekávají, že nová šéfka americké centrální banky naznačí, kam se bude dál ubírat dosud stále velmi uvolněná měnová politika Fedu.
Cena Brentu v pondělí kolem 21.30 SEČ odepisovala skoro 80 centů na 108,60 USD za barel. Dříve během dne se přitom dostala až na 109,75 USD za barel, nejvýše od 2. ledna. V pátek se Brent ocitl na letošním maximum těsně pod 110 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI v pondělí ve stejnou dobu přidávala zhruba 25 centů na 100,13 USD za barel.
Nová šéfka Fedu Janet Yellenová vystoupí tento týden poprvé v nové funkci před členy amerického Kongresu. Trhy očekávají, že naznačí pokračování v ústupu od uvolněné měnové politiky. Fed loni v prosinci a minulý měsíc omezil své nákupy dluhopisů pokaždé o deset miliard dolarů měsíčně. Program nákupů dluhopisů přitom v minulých letech trh s komoditami a s akciemi do velké míry podporoval.
"Celkový dojem je 'pokračovat v kurzu'," sdělil podle agentury Reuters analytik Tariq Zahir ze společnosti Tyche Capital Advisors. "Nemyslím si, že nastane ústup od ustupování."
Cenu Brentu v pondělí dolů tlačila produkce největšího britského ropného pole Buzzard, která se po výpadku z minulého týdne vrátila na obvyklou úroveň 200 000 a více barelů denně. Pole Buzzard bude letos kvůli údržbě uzavřeno devět týdnů místo očekávaných dvou.
Státní ropná společnost National Oil Corporation (NOC) uvedla, že libyjská produkce ropy v současnosti činí 600 000 barelů za den. Odvětví těžby ropy v této zemi se minulý rok potýkalo s rozsáhlými výpadky v důsledku nepokojů. Těžba ropy v Libyi tehdy klesla na zhruba 250 000 barelů denně.
Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC
Aktuality
