Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně. Investory zklamala čerstvá makrodata

Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu zahájily první obchodní seanci týdne nevyrovnaně. Atmosféru na Wall Street během dne zhoršily nejprve údaje o nečekaně slabé podnikatelské náladě v New Yorku, poté trh zasáhla zpráva o rekordně hlubokém poklesu důvěry v sektoru rezidenční výstavby pod vlivem dlouhé vlny mrazivého počasí. Podle analytiků se však Wall Street dále veze na solidní výsledkové sezóně a v úterý investory nakonec povzbudila i oznámená akvizice farmaceutické společnosti Forest Laboratories.
Dow oslabil o 0,15 % na 16 130,40 bodu. Širší S&P 500 ale přidal 0,12 % na 1 840,76 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,68 % na 4 272,78 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotnictví, finančním titulům a technologickému odvětví. Oslabovaly naopak telekomunikační tituly a sektor necyklického spotřebního zboží.
"O tom, že se do výkonnosti americké ekonomiky v posledních měsících negativně promítlo nepříznivé počasí, nemůže být pochyb," uvedl hlavní investiční stratég společnosti PNC Asset Management Group Bill Stone. "Otázkou ale zůstává, zda za poklesy některých indikátorů nestojí i něco jiného."
Hlavní úterní události na americkém trhu
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v únoru nečekaně klesl na 4,48 bodu z 12,51 bodu v lednu (odhad: 9 bodů).
- Index cen domů NAHB v únoru nečekaně klesl na 9měsíční minimum 46 bodů z 56 bodů v lednu. Trh odhadoval stagnaci.
- Tržby internetových obchodníků v posledních třech měsících minulého roku vzrostly mezičtvrtletně o 3,4 % (3. čtvrtletí revidováno na +3,5 % z +3,6 %).
- Přední světový výrobce generických léků Actavis koupí konkurenční americké laboratoře Forest Laboratories. Hodnota transakce je zhruba 25 miliard dolarů. Oznámila to v úterý společnost Actavis. Obchodem vznikne společnost, která bude zahrnovat originální značkové léky i generická léčiva, tedy kopie značkových léků, jimž vypršela patentová ochrana, napsala agentura AP. Oznámená akvizice je velkou výhrou zejména pro aktivistického investora Carla Icahna, který je druhým největším akcionářem Forest Laboratories.
- Společnost King Digital Entertainment, tvůrce populární hry Candy Crush Saga, se chystá vstoupit na americkou burzu NYSE. Od primární emise akcií si slibuje až 500 milionů dolarů. Informovaly o tom v úterý zpravodajský server BBC a agentura Reuters.
- Výrazné zvýšení minimální mzdy, jak jej prosazuje americký prezident Barack Obama, vezme práci zhruba půl milionu Američanů, i když miliony dalších si polepší. V úterý to odhadl rozpočtový úřad Kongresu. Obama navrhl zvýšit minimální mzdu do roku 2016 z nynějších 7,25 dolaru na 10,10 dolaru za hodinu.
- Čína v prosinci prodala největší objem amerických dluhopisů za poslední dva roky.
- Americký internetový prodejce Amazon v úterý oficiálně zahájil výstavbu prvního ze svých tří plánovaných logistických center v Polsku. Hala v Sadech u Poznaně zajistí po vybudování 2 tisíce stálých pracovních míst a kolem tisíce sezónních příležitostí, sdělila agentura PAP.
- Americká společnost Robocoin hodlá tento měsíc instalovat v Seattlu a Austinu první bankomaty pro nákup a prodej kybernetické měny bitcoin ve Spojených státech. Oznámila to v úterý firma. Bankomaty umožní lidem měnit bitcoiny na hotovost, nebo je naopak nakupovat, píše agentura Reuters.
Výsledková sezóna
- Výsledky Coca-Cola ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,46 USD v souladu s odhady, tržby 11,04 miliardy USD (odhad: 11,31 miliardy USD). Akcie -3,75 %.
- Výsledky Herbalife ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 1,27 miliardy USD (odhad: 1,25 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +3,83 %, v after-marketu posilovaly o více než 4 %.
Z indexu Dow si nejlépe vedly akcie bankovního domu JPMorgan Chase (+0,58 %), finančního ústavu Goldman Sachs (+0,57 %) a farmaceutické společnosti Merck (+0,45 %). Nejvíce naopak odepisovaly cenné papíry společnosti Coca-Cola (-3,75 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-1,80 %) a mobilního operátora Verizon (-1,14 %).
Lídrem širšího indexu S&P 500 v úterý byly akcie společnosti Forest Laboratories (+27,52 %), jejichž cena raketově vzrostla poté, co přední světový výrobce generických léků Actavis oznámil, že společnost koupí za 25 miliard dolarů. Irský Actavis (+5,00 %) za jednu akcii Forest Laboratories zaplatí v hotovosti a vlastních cenných papírech celkem 89,48 dolaru, což vzhledem k pátečnímu závěru znamená přibližně 25% akviziční prémii. Oznámená akvizice je velkou výhrou zejména pro aktivistického investora Carla Icahna, který je druhým největším akcionářem Forest Laboratories. Obchodem vznikne společnost, která bude zahrnovat originální značkové léky i generická léčiva, tedy kopie značkových léků, jimž vypršela patentová ochrana, napsala agentura AP.
Dařilo se také cenným papírům automobilky Tesla Motors (+2,76 %), které poprvé v historii uzavřely nad hladinou 200 dolarů na 203,70 USD. Cenné papíry americké automobilky podpořila víkendová zpráva deníku San Francisco Chronicle, podle které se zakladatel a šéf firmy Elon Musk již minulý rok sešel se šéfem akvizičního oddělení technologické společnosti Apple a s největší pravděpodobností také se šéfem Applu Timem Cookem. Podniky se k celé záležitosti nevyjádřily, mezi investory se ale okamžitě začaly šířit spekulace, že se Apple buď snaží dohodnout na implementování svého operačního systému iOS do vozů Tesla, nebo by mohl mít dokonce zájem o akvizici celé automobilky.
O více než pět procent posílily na burze Nasdaq cenné papíry kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+5,35 %). Jejich růst podpořila zpráva, podle které hedgeový fond Third Point založený známým investorem Danielem Loebem na konci roku koupil 10 milionů akcií za zhruba 92 milionů USD. Další pozitivní zprávou pro akcionáře firmy je to, že analytici ze společnosti FBR & Company zvýšili investiční doporučení na akcie Blackberry na "marketperform" z "underperform".
V reakci na čtvrtletní finanční výsledky se naopak příliš nedařilo akciím největšího světového výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-3,75 %). Firma za poslední tři měsíce minulého roku vykázala čistý zisk 1,71 miliardy USD neboli 0,38 USD na akcii. Upravený zisk dosáhl v souladu s odhadem analytiků 46 centů na akcii, tržby na úrovni 11,04 miliardy dolarů ale za odhady analytiků 11,31 miliardy dolarů mírně zaostaly.
Po závěru obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnost Herbalife (v řádném obchodování +3,83 %). Firma dosáhla v posledních třech měsících loňského roku upraveného zisku na akcii 1,28 USD, a mírně tak překonala odhady trhu, který očekával upravený zisk 1,25 USD na akcii. Tržby výrobce potravinových doplňků dosáhly 1,27 miliardy USD (odhad: 1,25 miliardy USD). Pro rok 2014 firma odhaduje upravený zisk na akcii 5,85 až 6,05 USD na akcii (odhad trhu: 5,87 USD na akcii). Akcie Herbalife v after-marketu v reakci na výsledky posilovaly o více než 4 %.
Dolar po statistice klesl k euru nejníže za sedm týdnů
Americký dolar v úterý na devizových trzích vůči euru klesl na nejnižší hodnotu za sedm týdnů, čímž reagoval na nejnovější makrodata ze Spojených států, která vyvolala obavy, zda Fed bude pokračovat v omezování svých stimulačních opatření. Japonský jen po zasedání měnového výboru japonské centrální banky oslabil.
Vůči jednotné evropské měně dolar v úterý zahajoval poblíž 1,371 EUR/USD a během dne oslabil až k 1,377 EUR/USD. Kolem desáté hodiny se eurodolar pohyboval poblíž 1,376.
Vůči japonskému jenu dolar zahajoval na hladině 102,52 USD/JPY a po úvodním mírném posílení k 102,70 USD/JPY nakonec oslabil k 102,30 USD/JPY.
Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v růstu a severomořská ropa Brent vystoupala na sedmitýdenní maximum nad 110 USD za barel. Ropný trh nadále podporuje chladné počasí v USA, slabý kurz dolaru a narušení dodávek z Libye.
Cena severomořského Brentu nakonec vzrostla přibližně o 1,2 % na 110,45 USD za barel a severoamerická ropa WTI zdražila o 1,80 dolaru na 102,70 USD za barel, maximum od 10. října 2013. "Ve Spojených státech pokračuje vlna mrazivého počasí, která drží poptávku po topném oleji na vysoké úrovni. To snižuje už tak nízké zásoby topného oleje a zemního plynu," řekl agentuře Reuters analytik z Commerzbank Carsten Fritsch.
Ropu Brent podporuje i nové narušení dodávek z Libye. Protesty v posledních dnech zablokovaly těžbu na velkém ropném poli a libyjská produkce klesla na 375 tisíc barelů denně, asi čtvrtinu běžné produkce. Povstalci už od srpna blokují tři ropné přístavy na východě země, což snižuje kapacitu libyjského vývozu zhruba o polovinu.
Ropný trh sleduje také další kolo jednání o íránském jaderném programu. Jednání ve Vídni mají trvat tři dny a jejich hlavním tématem je konečná dohoda, která by měla nahradit loňskou smlouvu sjednanou na půl roku. V případě dohody by se výrazně zmírnily sankce Západu na íránský vývoz ropy.
Cena zlata v úterý přibližně o 7 dolarů klesla a kolem desáté hodiny se žlutý kov obchodoval za 1 322 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg
Aktuality

