Evropské akcie zahájily týden smíšeně, trhy nepotěšilo odmítnutí akviziční nabídky ze strany společnosti AstraZeneca

Evropské burzy zahájily týden smíšeně, propad ceny akcií společnosti AstraZeneca vyrovnalo posílení irských aerolinek Ryanair.
Britský FTSE 100 odepsal 0,16 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,30 % a německý DAX připsal 0,31 %.
Nejlépe si v pondělí vedly automobilky a média, ztrácel naopak sektor zdravotní péče, banky a sektor základních materiálů. Regionální Stoxx Europe 600 posiloval pět týdnů v řadě, což je nejdelší růstová šňůra od listopadu loňského roku.
"Trhy dnes ovládlo zklamání, které se podepsalo na farmaceutických akciích poté, co AstraZeneca odmítla Pfizer," říká John Plassard z Mirabaud Securities. "Trhy toto odmítnutí nepotěšilo a je nepravděpodobné, že by Pfizer přišel s další nabídkou," dodává.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Německá ekonomika bude ve druhém čtvrtletí díky domácí poptávce pokračovat v růstu, jeho tempo však bude pravděpodobně pomalejší než v prvním čtvrtletí. Předpověděla to v pondělí německá centrální banka Bundesbank ve své měsíční zprávě.
- Britské banky sice plně podporují plán centrální banky ohledně zátěžových testů, obávají se však toho, jak detailní budou muset být zveřejňované výsledky. Osm největších britských bank, včetně Barclays, Royal Bank of Scotland, Lloyds a HSBC, podstoupí v letošním roce zátěžové testy naplánované centrální bankou. Testy mají ukázat, jestli mají banky dostatek kapitálu na to, aby například ustály 35% pokles cen domů, nebo nárůst úrokových sazeb o 4 %.
- Irská nízkonákladová společnost Ryanair zaznamenala v loňském fiskální roce první celoroční pokles zisku za pět let. Čistý zisk za rok do konce března se snížil o osm procent na 523 milionů eur, oznámila v pondělí společnost. K poklesu přispěly vyšší ceny paliva a cenová konkurence v Evropě.
- Společnost AstraZeneca v pondělí odmítla zvýšenou akviziční nabídku amerického Pfizeru. Její akcie v reakci na to na burze v Londýně oslabily o více než 10 %.
- Peter Praet, člen Výkonné rady Evropské centrální banky, na červnovém zasedání navrhne snížení hlavní úrokové sazby na rekordní minimum 0,15 % ze současných 0,25 %. Zprávu přinesl Der Spiegel. Podle německého magazínu také Praet navrhne snížení depozitní sazby do záporu poprvé v historii. Své zdroje však Spiegel neuvedl.
- Počet podezřelých finančních transakcí ve vatikánské bance loni vzrostl na 202 ve srovnání s pouhými šesti v roce 2012 a jedním v roce 2011. Oznámil to vatikánský úřad pro finanční informace (AIF). Pět případů bylo loni předáno soudním úředníkům k dalšímu prošetření. AIF odůvodnil vysoký nárůst počtu podezřelých transakcí přísnější kontrolou.
- Pravděpodobnost, že Evropská centrální banka (ECB) na začátku června podnikne další kroky proti přetrvávají nízké inflaci v eurozóně, se podstatně zvýšila. Prohlásil to v pondělí člen Výkonné rady ECB Yves Mersch.
- Finanční ústav Deutsche Bank, který je největší bankou v Německu, plánuje vydat nové akcie v hodnotě osmi miliard eur. Zvýšení kapitálu má zažehnat případné obavy o dostatečnou výši kapitálových rezerv banky. Informoval o tom v neděli ekonomický server The Wall Street Journal, který se odvolává na své zdroje.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
