US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,11 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,09 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,8 % (odhad: -0,7 %, březen: +3,6 %)

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně nečekaně vzrostly o 0,8 %. Očekával se pokles o 0,7 %. Březnový růst byl revidován na 3,6 % z 2,6 %. Po očištění o dopravní techniku však objednávky vzrostly pouze o 0,1 % při očekávání stagnace. Březnové tempo růstu bylo po očištění o dopravní techniku revidováno na +2,9 % z +2,1 %. V dubnu objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vzrostly již třetím měsícem v řadě, což podle agentury Bloomberg svědčí o zlepšující se situaci v americkém výrobním sektoru.

Za nečekaným růstem objednávek stála silná poptávka po elektronickém a síťovém zboží. To se pozitivně projevilo například na prodejích společností Whirlpool a Cisco Systems. Slušný byl i zájem o nemovitosti, automobily a strojní zařízení.

"Výrobní sektor je jedním z odvětví, kterým se skutečně daří," řekl Tom Simons, ekonom ze společnosti Jefferies. "Očekáváme, že objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v následujících měsících dál porostou, jelikož domácnosti i podniky po táhlém odkládání výdajů znovu začnou utrácet," dodal.

Zdroj: Bloomberg

Americká ekonomikaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná