US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,11 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,09 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Šéf britské centrální banky vyzval bankéře k ozdravení ekonomiky

Šéfové velkých finančních domů by měli méně myslet na vlastní profit a více se zajímat o zdraví celé ekonomiky. Během úterní konference o kapitalismu to v Londýně řekl šéf britské centrální banky Mark Carney. Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová na téže akci podle deníku Financial Times kritizovala bankovní sektor kvůli tomu, že se snaží zpomalit přijímaní přísnějších pravidel regulace, čímž brzdí vytvoření zdravějšího finančního systému.

Redakce IW
Redakce IW
28. 5. 2014 | 15:37
Bank of England

Podle Carneyho byla důvěra veřejnosti v banky otřesena jednáním jejich managementů před a po finanční krizi. Carney zmínil například údajné manipulace s úrokovou sazbou LIBOR, jejíž výši pro mezibankovní půjčky stanovují banky. Nyní je kvůli machinacím se sazbou Libor vyšetřováno několik bankéřů.

Přístup finančního sektoru by se podle Carneyho měl rychle změnit, jinak může mít jeho přílišné zaměření na vlastní profit vliv na důvěru lidí a tím i na chod celého tržního systému. "Stejně jako každá revoluce požírá své děti, tak může nekontrolovaný tržní fundamentalismus pohltit sociální kapitál, který je zásadní pro dlouhodobou dynamiku samotného kapitalismu," prohlásil muž, který do čela Bank of England (BoE) nastoupil loni. Předtím byl guvernérem kanadské centrální banky.

Podle agentury Reuters byla z Carneyho řeči patrná změna jeho postoje, neboť ještě krátce po svém nástupu do funkce hovořil o vstřícném přístupu svého úřadu vůči bankám.

Ke kritice se přidala i šéfka MMF, podle níž je postup v ozdravování finančního systému příliš pomalý vinou malé ochoty bank, které se snaží lobbovat za pomalejší zavádění přísnějších kontrolních mechanismů. "I když dochází k jistým změnám v chování, nejsou dost rozšířené ani výrazné. (Finanční) sektor stále upřednostňuje krátkodobý profit před dlouhodobou rozvážností, dnešní bonus před zítřejším vztahem," prohlásila Lagardeová během konference, které se zúčastnil mimo jiné i americký exprezident Bill Clinton či britský princ Charles.

Některé z velkých bank, jimž se dává díl viny na bankovní krizi, nedávno odmítavě reagovalo na snahy o regulaci a přísnější dohled nad svou činností, případně se snažily znemožnit jejich zavedení. Například bankovní domy HSBC, JPMorgan či Crédit Agricole popíraly nařčení, že manipulovaly s úrokovou sazbou EURIBOR, z čehož je minulý týden obvinila Evropská komise.

Zdroj: ČTK

Bank of EnglandSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná