Americké akcie ve čtvrtek při absenci zásadních makrodat uzavřely nejednotně
|

Americké akcie ve čtvrtek při absenci zásadních makrodat uzavřely nejednotně

Americké akcie v první polovině čtvrteční obchodní seance slibně posilovaly. Makrodat byl sice na trhu nedostatek, dílčí statistika z amerického trhu práce, podle které týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl více, než se čekalo, ale dopadla dobře a pomohla trhům mírně nahoru. Během dne se však optimismus investorů pomalu vytrácel a v druhé polovině obchodování již převahu získali prodávající. Dva ze tří hlavních indexů tak nakonec uzavřely v červených číslech.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow posílil o 0,20 % na 16 550,97 bodu, širší S&P 500 ale oslabil o 0,14 % na 1 875,63 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,40 % na 4 051,50 bodu. Oslabila většina hlavních sektorů, nejvíce služeb, energetiky a zdravotnictví. V zelených číslech se dokázala udržet pouze odvětví telekomunikací a financí.

Americké akcie (8. května 2014)

"Dílčí čísla z amerického trhu práce jsou dobrá a podle mého názoru potvrzují, že se Spojené státy definitivně vzpamatovaly z kruté zimy, která je trápila na konci loňského a začátku letošního roku," řekl Peter Cardillo, hlavní ekonom Rockwell Global Capital.

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu

Výsledková sezóna

  • Výsledky priceline.com za 1Q2014: Upravený zisk na akcii 7,81 USD (odhad: 6,84 USD).
  • Největší americká hypoteční agentura Fannie Mae v prvním čtvrtletí vydělala 5,3 miliardy dolarů. Zaznamenala tak již devátý čtvrtletní zisk za sebou. Firma rovněž oznámila, že vyplatí ministerstvu financí Spojených států dalších 5,7 miliardy dolarů ve formě dividend.
  • Výsledky News Corp v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 2,08 miliardy USD (odhad: 2,07 miliardy USD.
  • Výsledky Symantec v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 1,63 miliardy USD (odhad: 1,64 miliardy USD).
  • Výsledky CBS v 1Q2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 3,86 miliardy USD (odhad: 3,91 miliardy USD).

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie mobilního operátora AT&T (+1,79 %), zábavní společnosti Walt Disney (+1,63 %), investiční banky Goldman Sachs (+1,21 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,21 %). Nedařilo se naopak farmaceutické společnosti Merck (-1,81 %), zdravotní pojišťovně UnitedHealth Group (-1,31 %) nebo energetické společnosti Chevron (-0,90 %).

Akcie automobilky Tesla Motors (-11,30 %) zlevnily o více než deset procent. Společnost již ve středu po závěru trhů zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky, podle kterých v prvním kvartálu letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 50 milionů dolarů neboli 0,40 USD na akcii (loni: zisk/ztráta 0,00 USD na akcii). Při očištění výsledků ale firma vykázala zisk 0,12 USD na akcii nad odhadem 0,08 USD na akcii. Tesla v rámci prezentace výsledků uvedla, že se stále potýká se slabšími dodávkami bateriových článků, zároveň ale dodala, že pokračuje ve svých plánech na výstavbu vlastní továrny na výrobu baterií, která by tento problém vyřešila. Tržby automobilky v období od ledna do března meziročně vzrostly z 561,8 milionu USD na 620,5 milionu USD. Firma na trh v prvním čtvrtletí dodala 6 457 vozů a pro druhé čtvrtletí očekává růst dodávek na 7 500 aut.

Zdražily také akcie recenzní sociální sítě Yelp (+1,04 %), na které analytik Jordan Monahan z banky Morgan Stanley zvýšil investiční doporučení na "overweight" z "equalweight", a cenné papíry mikroblogovací sociální sítě Twitter (+4,24 %), na něž Monahan zvýšil investiční doporučení na "equalweight" z "underweight". "Přestože na trhu přetrvává nejistota ohledně dalšího růstu uživatelské základny Twitteru, domníváme se, že se společnosti v následujících čtvrtletích bude dařit naplňovat očekávání investorů," uvedl analytik v komentáři ke svým krokům.

Z indexu S&P 500 nejvíce posílily akcie producenta kávy Keurig Green Mountain (+12,99 %), který již ve středu po závěru obchodování uvedl, že ve druhém čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhl zisku 162,1 milionu USD neboli 1,03 USD na akcii (loni: 0,87 na akcii) při meziročním růstu tržeb o 9,5 % na 1,1 miliardy USD. Upravený zisk společnosti v období od ledna do března meziročně vzrostl na 1,08 USD na akcii z 0,93 USD na akcii.

Růst ceny o více než deset procent předvedly i akcie výrobce solárních panelů SolarCity (+12,35 %), který taktéž již ve středu po závěru trhů zveřejnil za první čtvrtletí letošního roku lepší než očekávaná čísla. Firma uvedla, že hospodařila s upraveným ziskem 0,82 USD na akcii (odhad: 0,70 USD na akcii) při tržbách 63,6 miliardy dolarů (odhad: 53 miliard dolarů). Loni společnost za stejné období vykázala jen zhruba poloviční tržby 30 miliard dolarů. Akcie SolarCity podpořilo také zvýšené investiční doporučení od analytika Paula Costera z JPMorgan Chase, který nově akcie hodnotí "overweight" (předchozí doporučení: neutral). Podle Costera je velmi pravděpodobné, že velikost a růst trhu se solárními panely do roku 2015 předčí všechna dosavadní očekávání.

Z dalších emisí se dařilo například akciím britské banky Barclays, se kterými se kromě londýnské burzy obchoduje také na NYSE. Cenné papíry Barclays na americkém trhu posílily o 7,39 % v reakci na zprávu, že banka letos plánuje propustit 14 tisíc zaměstnanců. Původní odhady počítaly s propuštěním 10 až 12 tisíc lidí, šéf banky Anthony Jenkins se však nakonec rozhodl pro tvrdší opatření. Banka také oznámila, že vytvoří novou divizi, do které přesune špatná aktiva v hodnotě 115 miliard liber.

Nedařilo se naopak akciím společnosti Teradata (-10,08 %), která ve středu po závěru trhů sice oznámila dosažení lepšího než očekávaného upraveného zisku, současně ale varovala, že se její celoroční zisk zřejmě bude pohybovat kolem spodní úrovně dřívějšího odhadu 2,85 až 3,00 USD na akcii.

Mírně zlevnily i akcie rezervačního systému priceline.com (-2,10 %), a to navzdory solidním kvartálním číslům, která společnost ve čtvrtek představila. Firma oznámila, že její zisk v prvním čtvrtletí vzrostl na 331,2 milionu USD neboli 6,25 USD na akcii z 4,76 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Upravený zisk na akcii firmě vzrostl na 7,81 USD z 5,76 USD a tržby vyskočily meziročně o 26 % na 1,64 miliardy USD. Zklamáním ale pro trhy byl výhled na druhé čtvrtletí. Společnost uvedla, že za období od dubna do června očekává zisk na akcii 11,22 až 12,02 USD, zatímco odhady hovoří až o 12,27 USD na akcii.

Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření společnosti News Corp., CBS a Symantec.

Mediální konglomerát News Corp. (v řádném obchodování +0,18 %) uvedl, že v prvním čtvrtletí letošního roku jeho čistý zisk klesl na 48 milionů dolarů neboli 0,08 USD na akcii z 0,56 USD na akcii ve stejném období před rokem. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,11 USD, a překonal tak odhady, které počítaly pouze se ziskem 0,02 USD na akcii. Tržby meziročně klesly o 5 % na 2,08 miliardy USD (odhad: 2,07 miliardy USD). Společnosti se sice dařilo držet výdaje pod kontrolou, dále ji však trápil pokles příjmů z novinové inzerce. Svou daň si vybral i nepříznivý pohyb směnných kurzů. Příjmy ze zpravodajských a informačních služeb, které dělají více než 70 % celkových příjmů společnosti, klesly o 9 %. Důvodem je pokles tržeb z reklamy a předplatného. Závislost na inzerci má firmě podle agentury AFP pomoci snížit převzetí vydavatelství Harlequin, které se specializuje na romány pro ženy a své tituly vydává ve 34 jazycích. News Corp. se minulý týden dohodla, že za něj zaplatí 415 milionů dolarů. "Trh s reklamou zůstává nepředvídatelný," prohlásil podle AFP generální ředitel News Corp. Robert Thomson. "Přímým důsledkem akvizice Harlequinu bude omezení naší závislosti na reklamě vytvořením stabilnějšího toku příjmů," dodal.

Akcie News Corp v after-marketu v reakci na výsledky posilovaly o necelé procento.

Vývojář bezpečnostního softwaru Symantec (v řádném obchodování -0,45 %) v období od ledna do března hospodařil se ziskem 217 milionů dolarů neboli 0,31 USD na akcii (loni: 0,27 USD na akcii). Tržby společnosti klesly na 1,63 miliardy USD z 1,75 miliardy USD ve stejném období loňského roku. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,47 USD. Odhady hovořily o upraveném zisku 0,42 USD na akcii při tržbách 1,64 miliardy USD. Akcie Symantec v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než procento.

Mediální společnost CBS (v řádném obchodování +2,40 %) vykázala za první čtvrtletí zisk 468 milionů USD neboli 0,78 USD na akcii při meziročním poklesu tržeb o 4,6 % na 3,86 miliardy USD. Loni firma ve stejném období hospodařila se ziskem 443 milionů USD. Odhady počítaly se ziskem 0,74 USD na akcii a tržbami 3,91 miliardy USD. Akcie CBS v after-marketu v reakci na výsledky oslabovaly o více než dvě procenta.

Dolar k euru dále oslaboval, po slovech šéfa ECB ale posílil

Dolar se ve čtvrtek k jednotné evropské měně dostal na nejslabší úroveň za dva a půl roku, později však ztráty smazal. Jednotná evropská měna zhruba v polovině obchodování zamířila dolů poté, co šéf Evropské centrální banky Mario Draghi naznačil možnost dalšího uvolnění měnové politiky v eurozóně. ECB ve čtvrtek podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,25 %, Draghi však uvedl, že je ECB připravena uskutečnit příští měsíc nová opatření na podporu ekonomiky eurozóny, pokud to budou vyžadovat aktualizované ekonomické prognózy.

Dolar k euru během dne oslabil z 1,391 EUR/USD až na 1,399 EUR/USD, tedy na nejvyšší úroveň od listopadu 2011. Krátce před 15.00 SELČ ale jednotná evropská měna začala oslabovat a kurz eurodolaru spadl až pod 1,385.

V páru k japonskému jenu dolar zahajoval na hladině 101,90 USD/JPY. Během celého dne ale americká měna vytrvale oslabovala a krátce po desáté hodině se obchodovala za 101,56 USD /JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek během dne kvůli známkám zmírňujícího se napětí na Ukrajině klesaly. Výraznějšímu zlevňování ropy však zabránily pokračující nepokoje v Libyi a údaje o dubnovém nárůstu čínského dovozu této strategické suroviny.

Vývoz ropy z Libye zůstává na nízké úrovni, protože povstalci odmítají spolupracovat s vládou na znovuotevření významných ropných přístavů. Čína ve čtvrtek oznámila, že v dubnu zvýšila dovoz ropy na rekordních 6,78 milionu barelů denně.

Cena severomořské ropy Brent klesla o 17 centů na 107,48 USD za barel poté, co ve středu stoupla o více než dolar. Severoamerická lehká ropa WTI během dne zlevnila až pod 100 dolarů za barel. Poté ale její cena vzrostla zpět nad tuto hladinu a krátce po uzavření amerických burz se obchodovala mírně dráž za 100,19 USD za barel.

Investoři nadále sledují dění na Ukrajině kvůli obavám, že by tamní krize mohla narušit energetické dodávky z Ruska do Evropy. Ruský prezident Vladimir Putin ale ve středu vyvolal naději na možný obrat v krizi, když vyzval ukrajinské separatisty k odložení plánovaných referend o samostatnosti. Oznámil rovněž, že ruští vojáci už byli staženi od ukrajinských hranic, a připustil smysluplnost předčasných prezidentských voleb, ovšem jen za určitých podmínek. Proruští radikálové na východě Ukrajiny ve čtvrtek nicméně Putinův návrh na odložení separatistických referend odmítli.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo pouze nepatrně. Jeho cena klesla o necelých 60 centů na 1 289,33 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v západní Evropě a v Praze, kolik mohou v příštím roce přidat evropské tituly a co...
Musíte vědět
Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku
včera v 20:44

Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku

Zaměstnanci distribučních center Amazonu v Koblenci a v Lipsku zahájili před každoroční výprodejovou akcí Black...
Amazon Německo
ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %
včera v 19:27

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %

Česká národní banka (ČNB) nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Centrální banky Regulace
Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
včera v 18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets
včera v 17:51

ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets

Česká národní banka dnes upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets. Ta nabízí na internetových stránkách...
ČNB Regulace
Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné
včera v 17:17

Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné

Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na podporu ekonomik...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
včera v 17:14

Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb
včera v 16:56

Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb

Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla podle...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie ve čtvrtek mírně oslabila. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
včera v 16:26

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
včera v 16:12

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
včera v 15:56

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
včera v 15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
včera v 14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené
včera v 14:00

Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené

Na finančních trzích ve Spojených státech se ve čtvrtek kvůli oslavám Dne díkůvzdání neobchoduje. V pátek bude...
Americké akcie
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
včera v 13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
včera v 13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
včera v 13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
včera v 13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021