Evropské akcie ve čtvrtek pod tíhou periferních burz zlevnily

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně ztrácely, když je celý den dolů táhly burzy z jihu Evropy. Výrazně klesl z velkých evropských burz například hlavní index španělské burzy, což bylo mimo jiné ovlivněno i neřízeným pádem ceny akcií největší portugalské banky Banco Espírito Santo na sousední burze v portugalském Lisabonu.
Britský FTSE 100 oslabil o 0,68 %, německý DAX klesl o 1,52 %, francouzský CAC odepsal 1,34 %, italský FTSE MIB se snížil o 1,90 % a španělský IBEX 35 spadl o 1,98 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,64 % na 3 150,59 bodu. Nejvíce ztrácely akcie ze sektoru ropy a zemního plynu, klesl také bankovní sektor a nejvíce oslabily akcie chemiček. Převážně v zelených číslech naopak uzavřely tituly z realitního sektoru.
Akcie největší portugalské banky Banco Espírito Santo (BES) během čtvrtečního obchodování zlevňovaly až o více než 17 % poté, co mezi investory začaly růst obavy z negativních dopadů finančních problémů holdingových firem rodiny Espírito Santo, která banku založila. Portugalský burzovní regulátor CMVM nakonec krátce po 13.30 SELČ obchodování s akciemi BES pozastavil. Benchmarkový index portugalské burzy PSI 20 kvůli obavám ohledně bankovního sektoru odepsal 4,18 %.
"Stav BES je zamotaný příběh křížového vlastnictví a nevysvětlitelného dluhu, který upozornil na rizika, jež stále existují v některých evropských bankách," uvedl výkonný ředitel společnosti B Capital Wealth Management Lorne Baring. "Na trhu se dnes odehrál efekt nákazy. Mohla to nicméně být i jen přehnaná reakce na zprávy kolem BES. Někteří investoři se po silném výkonu trhu možná ptají na sílu oživení okrajových zemí Evropy," dodal.
Nedařilo se ani dalším zástupcům evropského bankovního sektoru. Akcie rakouské skupiny Erste Group Bank na vídeňské burze zlevnily o 2,36 %, cenné papíry Banco Popolare na milánské burze oslabily o 2,87 % a cena akcií italské banky UniCredit na milánské burze klesla o 2,31 %.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v květnu na Slovensku meziročně vzrostla o 6,1 % (duben: +5 %).
- Druhá největší německá banka Commerzbank by mohla zaplatit 600 až 800 milionů dolarů za urovnání podezření, že se angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. O vyšetřování banky již začátkem týdne informoval list The New York Times s tím, že pokuta zahrnutá v dohodě o urovnání této kauzy by měla přesáhnout 500 milionů dolarů. Podle jednoho ze zdrojů Reuters by mohla být dohoda dokončena během několika týdnů.
- Průmyslová výroba v Itálii v květnu klesla meziměsíčně o 1,2 % (odhad: +0,2 %) a meziročně o 1,8 % (odhad: +1,1 %).
- Spojené království: Obchodní bilance v květnu se schodkem 9,204 miliardy liber (odhad: -8,75 miliardy liber, duben: -8,812 miliardy liber).
- Míra nezaměstnanosti v Řecku v dubnu stagnovala na 27,3 %. Očekávalo se 26,7 % po březnových 26,8 %, které však byly revidovány na 27,3 %.
- Průmyslová výroba v Řecku v květnu vzrostla meziročně o 1,8 %, čekal se 1,2% pokles (duben: -2,1 % revidováno z -2,2 %).
- Prodej osobních automobilů na Slovensku letos roste. V prvním pololetí úřady zaregistrovaly do evidence 35 992 nových vozidel, což ve srovnání se stejným obdobím minulého roku představuje nárůst o 12,3 %. Největší podíl na slovenském trhu si udržuje česká Škoda Auto. Informoval o tom ve čtvrtek slovenský svaz automobilového průmyslu.
- Britská centrální banka (Boe) na svém červencovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu v souladu s očekáváním analytiků na rekordním minimu 0,5 %. Sazbu na této úrovni drží již čtyři roky. Banka nezměnila ani program nákupu dluhopisů, na které od roku 2009 vyčlenila už celkem 375 miliard liber. Tempo oživování britské ekonomiky ale podle agentury Reuters pravděpodobně centrální bankéře brzy rozdělí v pohledu na to, kdy by bylo vhodné začít omezovat podporu ostrovní ekonomiky.
- Až o 300 milionů eur by rakouskou finanční skupinu Erste Group Bank mohl připravit nový maďarský zákon, podle nějž budou banky muset odškodnit klienty za sporné praktiky u devizových půjček. O odhadu ve čtvrtek podle agentury Reuters informoval mluvčí skupiny, do které patří mimo jiné i Česká spořitelna. Náklady spojené s novou maďarskou legislativou vyhodnocuje i konkurenční rakouská banka Raiffeisen Bank International (RBI). Ta očekává, že ji nový zákon bude stát až 160 milionů eur.
- Řecko získalo 1,5 miliardy eur z prodeje nových tříletých dluhopisů s úrokem 3,5 %. Oznámilo to ve čtvrtek podle agentury Reuters řecké ministerstvo financí. Jde o další emisi vládních dluhopisů poté, co se země v dubnu po čtyřech letech nepřítomnosti úspěšně vrátila na dluhopisové trhy. Poptávku po cenných papírech ale nepříznivě ovlivnily obavy o finanční zdraví zakladatelů největší portugalské banky Banco Espírito Santo (BES). Investoři podali na nový dluhopis objednávky v celkovém objemu tři miliardy eur. Atény původně očekávaly, že z dnešní emise dluhopisů získají 2,5 až 3 miliardy eur
Zdroj: CNBC
Aktuality
