Americké akcie ve čtvrtek zažily slušnou rally, index S&P 500 se vrátil nad 2 000 bodů
|

Americké akcie ve čtvrtek zažily slušnou rally, index S&P 500 se vrátil nad 2 000 bodů

Americké akcie čtvrteční obchodní seanci zahájily mírně v plusu a celý den zisky navyšovaly. Vzhůru indexy táhl růst cen akcií firem z finančního odvětví a náladu na trzích podporovala také příznivá makrodata. Spotřebitelské ceny v USA v září kvůli levnému benzinu dále klesly, jádrová inflace však pokračovala v postupném růstu. Další dobrou zprávou byl pokles počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow připsal 1,28 % na 17 141,75 bodu, S&P 500 vzrostl o 1,49 % na 2 023,86 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,82 % na 4 870,10 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,98 % na 16,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,012 %.

Všech deset hlavních sektorů seanci zakončilo v plusu. Dařilo se zejména akciím ze sektoru zdravotní péče, finančním titulům a cenným papírům z energetického odvětví. Pouze kolem tří desetin procenta naopak připsal sektor základních materiálů a necelé procento přidal sektor necyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (15. října 2015)

Akcie finanční skupiny Citigroup a banky Goldman Sachs zdražily poté, co obě společnosti zveřejnily výsledky za třetí čtvrtletí.

Zisk investiční banky Goldman Sachs (+3,04 %) klesl ve třetím čtvrtletí o 38 % a snížil se už druhý kvartál po sobě. Ve zhoršení se projevily letní otřesy na trzích vyvolané obavami o globální ekonomiku, působila ale i nejistota ohledně zvyšování úrokových sazeb v USA. Akcie na zprávu nejdříve reagovaly poklesem, brzy ale našly pevnou půdu pod nohama a vydaly se vzhůru. Dobře si vedla divize investičního bankovnictví, jejíž výnosy stouply o šest procent. Na poradenství při firemních fúzích a akvizicích banka vydělala 809 milionů USD, o 36 % více než před rokem.

Skupina Citigroup (+4,44 %) před začátkem obchodování oznámila, že se jí ve třetím čtvrtletí podařilo zvýšit čistý zisk o 51 % na 4,3 miliardy dolarů. Citigroup, která je třetí největší bankou v USA podle výše aktiv, pokračovala ve snižování nákladů, což jí pomohlo kompenzovat celkově nižší příjmy. Banka se pod vedením generálního ředitele Michaela Corbata přenesla přes problémy, které za sebou nechala finanční krize, a ukončila činnosti, které se jí nevyplácely.

Z dalších společností před otevřením amerických burz kvartální hospodářská čísla zveřejnily například tabáková firma Philip Morris International (+1,88 %), finanční dům U.S. Bancorp (+1,26 %) či zdravotní pojišťovna UnitedHealth Group (-1,56 %).

Akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (-8,29 %) zažily nejvýraznější jednodenní propad od poloviny loňského října, kdy se jejich cena snížila o 19,4 %. Firma ve středu večer oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 0,07 USD při tržbách 1,74 miliardy dolarů. Na úrovni zisku byl výsledek v souladu s očekáváním analytiků, na úrovni tržeb analytici čekali výsledek 1,75 miliardy dolarů. Netflix dále uvedl, že mu ve třetím čtvrtletí stoupl počet předplatitelů o 880 tisíc. Investory ale zklamala informace, že bude společnost během příštího roku pravděpodobně nucena přistoupit k navýšení kapitálu.

Po konci obchodování do výsledkové sezóny přispěly například společnosti Schlumberger, Mattel, AMD či Wynn Resorts.

Poskytovatel služeb v ropném průmyslu Schlumberger (v řádném obchodování +1,53 %) ve třetím čtvrtletí hospodařil se ziskem 989 milionů dolarů neboli 0,78 USD na akcii při tržbách 8,47 miliardy dolarů. Loni firma za stejné období vykázala zisk 1,95 miliardy dolarů neboli 1,49 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly o 33 %. Analytici podle agentury Reuters čekali v průměru zisk na akcii 0,77 USD a tržby 8,55 miliardy dolarů. Hospodářské výsledky negativně zasáhl propad cen ropy na světových trzích. Akcie na výsledky v after-marketu reagovaly poklesem o necelé procento.

Výrobce hraček Mattel (v řádném obchodování +0,04 %) vykázal za období od července do září upravený zisk na akcii 0,71 USD pod odhadem trhu ve výši 0,80 USD. Tržby podniku dosáhly 1,79 miliardy dolarů, trh čekal 1,89 miliardy dolarů. Akcie na výsledky v poobchodní fázi reagovaly poklesem o necelé procento.

Výrobce počítačových čipů AMD (v řádném obchodování +1,03 %) vykázal za uplynulé tři měsíce očištěnou ztrátu 0,17 USD na akcii při tržbách 1,06 miliardy dolarů. Trh čekal upravenou ztrátu na akcii 0,12 USD a tržby 996 milionů dolarů. Společnost současně oznámila, že podepsala dohodu o vytvoření joint venture podniku s čínskou Nantong Fujitsu Microelectronics. Akcie na výsledky v after-marketu reagovaly růstem o dvě a půl procenta.

Provozovatel kasin Wynn Resorts (v řádném obchodování +1,92 %) reportoval upravený zisk na akcii 0,73 USD. Loni to bylo 1,88 USD. Tržby podniku meziročně klesly na 996,3 milionu USD z 1,37 miliardy USD. Akcie na výsledky za 3Q v poobchodní fázi reagovaly poklesem o více než 8 %.

Společnost Yum Brands! (v řádném obchodování +1,01 %), která provozuje řetězce s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell, po konci obchodování upravila výhled prodejů v Číně. Ve čtvrtém čtvrtletí by podle nové predikce měly prodeje firmy v Číně nejhůře stagnovat, nejlépe se zvýšit o 4 %. Společnost nicméně upozornila, že jsou prodeje velmi nevyvážené, což predikci znesnadňuje. Dařit by se mělo řetězci KFC, zaostávat by naopak měl řetězec Pizza Hut. Firma současně upozornila, že výsledky za celý rok negativně ovlivní silnější dolar. Akcie na zprávu v after-marketu reagovaly růstem přes dvě procenta.

Z indexu Dow nejvíce zdražily akcie banky JPMorgan Chase (+3,17 %), farmaceutické společnosti Pfizer (+3,15 %) a banky Goldman Sachs (+3,04 %). Pod nulou zůstaly pouze tři tituly ze třiceti. Zlevnily akcie pojišťovny UnitedHealth Group (-1,56 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-1,17 %) a výrobce počítačových čipů Intel (-0,18 %).

Dolar posílil k euru i jenu

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevnil ke koši šesti měn. Údaje o zářijovém vývoji inflace ve Spojených státech totiž částečně podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) zvýší úrokové sazby ještě do konce letošního roku.

Takzvaný dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních zahraničních měn, sestoupil během dne až na 93,806 bodu, tedy nejnižší hodnotu za sedm týdnů, později ale ožil a krátce po desáté hodině vykazoval růst o 0,57 % na 94,47 bodu. Euro k dolaru ztrácelo 0,89 % na 1,138 EUR/USD a dolar k japonskému jenu posiloval o 0,1 % na 118,88 USD/JPY.

Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že spotřebitelské ceny bez zahrnutí potravin a energií stouply v září proti srpnu o 0,2 % a meziročně se zvýšily o 1,9 %. Stále tak podle analytiků existuje šance, že jádrová inflace dosáhne v příštích měsících 2 %, což je úroveň, kterou si Fed stanovil jako strop cenové stability.

K poklesu eura přispělo také vyjádření činitele ECB Ewalda Nowotneho, podle něhož je zřejmé, že ECB musí hledat další způsoby, jak podpořit ekonomiku eurozóny.

Světové ceny ropy ve čtvrtek většinu dne klesaly, srážely je údaje o dalším výrazném vzestupu ropných zásob na americkém trhu. Kolem 18.00 SELČ se nicméně ceny černého zlata odrazily a zamířily výše.

Komerční zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 7,6 milionu barelů, uvedl vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Byl to nejvýraznější nárůst od dubna, který navíc takřka trojnásobně překonal odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Zásoby ropy se tak po přihlédnutí k sezonní úpravě dostaly nejvýše od roku 1982, kdy se tyto údaje začaly pravidelně zjišťovat.

Krátce po desáté hodině severomořská ropa Brent zdražovala o 0,78 % na 50,11 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 0,36 % na 47,32 USD za barel.

Ropný trh tento týden podkopávají obavy z pokračujícího přetlaku nabídky a oslabování světové poptávky, kterou tíží zejména útlum čínské ekonomiky. Poslední zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA) předpověděla pokračující převis nabídky suroviny i v příštím roce.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o dva a půl dolaru na 1 183,21 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o jeden cent na 16,13 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) se v říjnu zvýšil na -11,36 bodu z -14,67 bodu v září (odhad: -8 bodů).
 • Index aktivity filadelfského Fedu v říjnu vzrostl na -4,5 bodu (odhad: -2 body, září: -6 bodů).
 • Spotřebitelské ceny v USA v září klesly meziměsíčně o 0,2 %, jak se očekávalo po srpnovém poklesu o 0,1 %. Znovu se ve výsledku odrazilo výrazné zlevnění benzinu. Jádrové ceny (po očištění o ceny potravin a energií) naopak o 0,2 % vzrostly, očekával se růst jen o 0,1 %, stejně jako v srpnu.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 10. října klesl na 255 tisíc z 262 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 263 tisíc), očekávalo se 270 tisíc. Ukazatel se tak nachází nejníže od listopadu 1973. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 3. října klesl na 2,158 milionu z 2,208 milionu (revidováno z 2,204 milionu) v předchozím týdnu, čekalo se 2,2 milionu.
 • Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors rozesílá zákazníkům v Severní Americe novou verzi programového vybavení, která umožní řídit vůz v režimu "autopilot". Software určený pro vozy Model S a Model X sice neumí řídit auto úplně sám, podle sdělení na firemním blogu se ale dokáže pohybovat na silnici, měnit jízdní pruhy a regulovat rychlost auta s ohledem na okolní provoz.
 • Argus Research zvyšuje doporučení na akcie Facebooku na "kupovat" z "držet" s cílovou cenou 115 dolarů.

Výsledková sezóna

 • Americká banka Citigroup ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 51 % na 4,3 miliardy dolarů. Citigroup, která je třetí největší bankou v USA podle výše aktiv, pokračovala ve snižování nákladů, což jí pomohlo kompenzovat celkově nižší příjmy.
 • Výsledky Goldman Sachs ve 3Q: Zisk na akcii 2,64 USD (odhad: 3,00 USD), výnosy 6,86 miliardy USD (odhad: 7,07 miliardy USD).
 • Výsledky Philip Morris International ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 6,9 miliardy USD (odhad: 6,79 miliardy USD).
 • Výsledky U.S. Bancorp ve 3Q: Zisk na akcii 0,81 USD (v souladu s odhady), výnosy 5,15 miliardy USD (odhad: 5,11 miliardy USD).
 • Výsledky Schlumberger ve 3Q: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,77 USD), tržby 8,47 miliardy USD (meziročně -33 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu ve 23.30 SELČ -0,93 %.
 • Výsledky Mattel ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 1,79 miliardy USD (odhad: 1,89 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu ve 23.30 SELČ -0,8 %.
 • Výsledky AMD ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,17 USD (odhad: -0,12 USD), tržby 1,06 miliardy USD (odhad: 996 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu ve 23.30 SELČ +2,53 %.
 • Výsledky Wynn Resorts ve 3Q: Zisk na akcii 0,73 USD (loni: 1,88 USD), tržby 996,3 milionu USD (loni: 1,37 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu ve 23.30 SELČ -8,26 %.

Zdroj: MarketWatch, ČTK

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
Co musíte ráno vědět (15. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým obchodům na evropských a amerických burzách, jak se v třetím čtvrtletí dařilo...
Musíte vědět
Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti
včera v 22:58

Ministr financí Chile varuje před zvýšením nezaměstnanosti

Nový ministr financí Chile Ignacio Briones varoval před zvýšením nezaměstnanosti a cen pohonných hmot kvůli vlně...
Latinská Amerika Nezaměstnanost
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Akcie výrobce síťového zařízení Cisco Systems...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku…
včera v 20:45

Hospodářský růst v Maďarsku v třetím čtvrtletí zrychlil, v Polsku naopak zpomalil

Meziroční růst maďarské ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil na 5 % ze 4,9 % v druhém kvartálu. V Polsku hospodářský...
Maďarsko Polsko Evropská ekonomika
Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem
včera v 19:52

Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem

Polská státní plynárenská společnost PGNiG ve čtvrtek varovala před možnou krizí v zásobování evropského trhu s...
Polsko Zemní plyn Energetika
Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu
včera v 18:56

Země BRICS se na summitu vyslovily proti protekcionismu

Země BRICS se na summitu v Brazílii vyslovily proti protekcionismu a unilateralismu. Vyplývá to ze závěrečného...
BRICS Brazílie Rusko
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání…
včera v 18:17

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, americko-čínská obchodní jednání se zadrhla

Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly vesměs v záporném pásmu poté, co se rozšířila zpráva, že obchodní jednání...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Riziko recese v Evropě je podle viceprezidenta ECB velmi nízké
včera v 17:43

Riziko recese v Evropě je podle viceprezidenta ECB velmi nízké

Pravděpodobnost, že evropská ekonomika vstoupí do recese, je velmi nízká. Uvedl to ve čtvrtek viceprezident Evropské...
ECB Evropská ekonomika
Řetězci Walmart klesl zisk, růst tržeb ale překonal odhady
včera v 17:32

Řetězci Walmart klesl zisk, růst tržeb ale překonal odhady

Americké společnosti Walmart klesl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 5,4 procenta na 4,7 miliardy dolarů, zejména...
Americké akcie Wal-Mart Výsledková sezóna
USA: Zásoby ropy, benzínu i zemního plynu se zmnožily
včera v 17:21

USA: Zásoby ropy, benzínu i zemního plynu se zmnožily

Objem zásob ropy na území Spojených států v týdnu do 8. listopadu stoupl o 2,219 milionu barelů. Po přírůstku 9,929...
Americká ekonomika Ropa Pohonné hmoty
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila…
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek stejně jako zbytek Evropy klesla, ztratila přes půl procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,51 % na 1 079,39 bodu. Zlevnily Komerční banka nebo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mercedes propustí tisíc lidí, do tří let chce uspořit miliardu eur
včera v 16:18

Mercedes propustí tisíc lidí, do tří let chce uspořit miliardu eur

Výrobce luxusních vozů Mercedes propustí zhruba tisíc lidí, aby do roku 2022 uspořil přes miliardu eur. Oznámil to ve...
Daimler Evropské akcie Auta
Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem
včera v 16:03

Motorola se vrátí k véčku Razr, tentokrát s ohebným displejem

Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému sklápěcímu telefonu Razr,...
Mobilní telefony Americké akcie Asijské akcie
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,6 bilionu Kč
včera v 15:16

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,6 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o pět procent na nový rekord 4,6 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Index cen výrobců v říjnu meziročně stoupl o 1,1 %
včera v 14:37

USA: Index cen výrobců v říjnu meziročně stoupl o 1,1 %

Index cen amerických výrobců se v říjnu meziročně zvýšil o 1,1 %, čekal se nárůst o 0,9 % po 1,4% zvýšení v září....
Americká ekonomika Inflace
USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na…
včera v 14:30

USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 225 tisíc

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 9. listopadu 225 tisíc nově...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Průzkum: Pro 81 % manažerů je korupce v ČR rozšířený jev
včera v 13:26

Průzkum: Pro 81 % manažerů je korupce v ČR rozšířený jev

Korupce je pro české podnikatele a manažery stále velký problém. Pro 81 % z nich představuje rozšířený jev a čtyři z...
Korupce Česká ekonomika