Americké akcie ve čtvrtek zažily slušnou rally, index S&P 500 se vrátil nad 2 000 bodů
|

Americké akcie ve čtvrtek zažily slušnou rally, index S&P 500 se vrátil nad 2 000 bodů

Americké akcie čtvrteční obchodní seanci zahájily mírně v plusu a celý den zisky navyšovaly. Vzhůru indexy táhl růst cen akcií firem z finančního odvětví a náladu na trzích podporovala také příznivá makrodata. Spotřebitelské ceny v USA v září kvůli levnému benzinu dále klesly, jádrová inflace však pokračovala v postupném růstu. Další dobrou zprávou byl pokles počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow připsal 1,28 % na 17 141,75 bodu, S&P 500 vzrostl o 1,49 % na 2 023,86 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,82 % na 4 870,10 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,98 % na 16,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,012 %.

Všech deset hlavních sektorů seanci zakončilo v plusu. Dařilo se zejména akciím ze sektoru zdravotní péče, finančním titulům a cenným papírům z energetického odvětví. Pouze kolem tří desetin procenta naopak připsal sektor základních materiálů a necelé procento přidal sektor necyklického spotřebního zboží.

Americké akcie (15. října 2015)

Akcie finanční skupiny Citigroup a banky Goldman Sachs zdražily poté, co obě společnosti zveřejnily výsledky za třetí čtvrtletí.

Zisk investiční banky Goldman Sachs (+3,04 %) klesl ve třetím čtvrtletí o 38 % a snížil se už druhý kvartál po sobě. Ve zhoršení se projevily letní otřesy na trzích vyvolané obavami o globální ekonomiku, působila ale i nejistota ohledně zvyšování úrokových sazeb v USA. Akcie na zprávu nejdříve reagovaly poklesem, brzy ale našly pevnou půdu pod nohama a vydaly se vzhůru. Dobře si vedla divize investičního bankovnictví, jejíž výnosy stouply o šest procent. Na poradenství při firemních fúzích a akvizicích banka vydělala 809 milionů USD, o 36 % více než před rokem.

Skupina Citigroup (+4,44 %) před začátkem obchodování oznámila, že se jí ve třetím čtvrtletí podařilo zvýšit čistý zisk o 51 % na 4,3 miliardy dolarů. Citigroup, která je třetí největší bankou v USA podle výše aktiv, pokračovala ve snižování nákladů, což jí pomohlo kompenzovat celkově nižší příjmy. Banka se pod vedením generálního ředitele Michaela Corbata přenesla přes problémy, které za sebou nechala finanční krize, a ukončila činnosti, které se jí nevyplácely.

Z dalších společností před otevřením amerických burz kvartální hospodářská čísla zveřejnily například tabáková firma Philip Morris International (+1,88 %), finanční dům U.S. Bancorp (+1,26 %) či zdravotní pojišťovna UnitedHealth Group (-1,56 %).

Akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (-8,29 %) zažily nejvýraznější jednodenní propad od poloviny loňského října, kdy se jejich cena snížila o 19,4 %. Firma ve středu večer oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 0,07 USD při tržbách 1,74 miliardy dolarů. Na úrovni zisku byl výsledek v souladu s očekáváním analytiků, na úrovni tržeb analytici čekali výsledek 1,75 miliardy dolarů. Netflix dále uvedl, že mu ve třetím čtvrtletí stoupl počet předplatitelů o 880 tisíc. Investory ale zklamala informace, že bude společnost během příštího roku pravděpodobně nucena přistoupit k navýšení kapitálu.

Po konci obchodování do výsledkové sezóny přispěly například společnosti Schlumberger, Mattel, AMD či Wynn Resorts.

Poskytovatel služeb v ropném průmyslu Schlumberger (v řádném obchodování +1,53 %) ve třetím čtvrtletí hospodařil se ziskem 989 milionů dolarů neboli 0,78 USD na akcii při tržbách 8,47 miliardy dolarů. Loni firma za stejné období vykázala zisk 1,95 miliardy dolarů neboli 1,49 USD na akcii. Tržby podniku meziročně klesly o 33 %. Analytici podle agentury Reuters čekali v průměru zisk na akcii 0,77 USD a tržby 8,55 miliardy dolarů. Hospodářské výsledky negativně zasáhl propad cen ropy na světových trzích. Akcie na výsledky v after-marketu reagovaly poklesem o necelé procento.

Výrobce hraček Mattel (v řádném obchodování +0,04 %) vykázal za období od července do září upravený zisk na akcii 0,71 USD pod odhadem trhu ve výši 0,80 USD. Tržby podniku dosáhly 1,79 miliardy dolarů, trh čekal 1,89 miliardy dolarů. Akcie na výsledky v poobchodní fázi reagovaly poklesem o necelé procento.

Výrobce počítačových čipů AMD (v řádném obchodování +1,03 %) vykázal za uplynulé tři měsíce očištěnou ztrátu 0,17 USD na akcii při tržbách 1,06 miliardy dolarů. Trh čekal upravenou ztrátu na akcii 0,12 USD a tržby 996 milionů dolarů. Společnost současně oznámila, že podepsala dohodu o vytvoření joint venture podniku s čínskou Nantong Fujitsu Microelectronics. Akcie na výsledky v after-marketu reagovaly růstem o dvě a půl procenta.

Provozovatel kasin Wynn Resorts (v řádném obchodování +1,92 %) reportoval upravený zisk na akcii 0,73 USD. Loni to bylo 1,88 USD. Tržby podniku meziročně klesly na 996,3 milionu USD z 1,37 miliardy USD. Akcie na výsledky za 3Q v poobchodní fázi reagovaly poklesem o více než 8 %.

Společnost Yum Brands! (v řádném obchodování +1,01 %), která provozuje řetězce s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell, po konci obchodování upravila výhled prodejů v Číně. Ve čtvrtém čtvrtletí by podle nové predikce měly prodeje firmy v Číně nejhůře stagnovat, nejlépe se zvýšit o 4 %. Společnost nicméně upozornila, že jsou prodeje velmi nevyvážené, což predikci znesnadňuje. Dařit by se mělo řetězci KFC, zaostávat by naopak měl řetězec Pizza Hut. Firma současně upozornila, že výsledky za celý rok negativně ovlivní silnější dolar. Akcie na zprávu v after-marketu reagovaly růstem přes dvě procenta.

Z indexu Dow nejvíce zdražily akcie banky JPMorgan Chase (+3,17 %), farmaceutické společnosti Pfizer (+3,15 %) a banky Goldman Sachs (+3,04 %). Pod nulou zůstaly pouze tři tituly ze třiceti. Zlevnily akcie pojišťovny UnitedHealth Group (-1,56 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-1,17 %) a výrobce počítačových čipů Intel (-0,18 %).

Dolar posílil k euru i jenu

Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevnil ke koši šesti měn. Údaje o zářijovém vývoji inflace ve Spojených státech totiž částečně podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) zvýší úrokové sazby ještě do konce letošního roku.

Takzvaný dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních zahraničních měn, sestoupil během dne až na 93,806 bodu, tedy nejnižší hodnotu za sedm týdnů, později ale ožil a krátce po desáté hodině vykazoval růst o 0,57 % na 94,47 bodu. Euro k dolaru ztrácelo 0,89 % na 1,138 EUR/USD a dolar k japonskému jenu posiloval o 0,1 % na 118,88 USD/JPY.

Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že spotřebitelské ceny bez zahrnutí potravin a energií stouply v září proti srpnu o 0,2 % a meziročně se zvýšily o 1,9 %. Stále tak podle analytiků existuje šance, že jádrová inflace dosáhne v příštích měsících 2 %, což je úroveň, kterou si Fed stanovil jako strop cenové stability.

K poklesu eura přispělo také vyjádření činitele ECB Ewalda Nowotneho, podle něhož je zřejmé, že ECB musí hledat další způsoby, jak podpořit ekonomiku eurozóny.

Světové ceny ropy ve čtvrtek většinu dne klesaly, srážely je údaje o dalším výrazném vzestupu ropných zásob na americkém trhu. Kolem 18.00 SELČ se nicméně ceny černého zlata odrazily a zamířily výše.

Komerční zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 7,6 milionu barelů, uvedl vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Byl to nejvýraznější nárůst od dubna, který navíc takřka trojnásobně překonal odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Zásoby ropy se tak po přihlédnutí k sezonní úpravě dostaly nejvýše od roku 1982, kdy se tyto údaje začaly pravidelně zjišťovat.

Krátce po desáté hodině severomořská ropa Brent zdražovala o 0,78 % na 50,11 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 0,36 % na 47,32 USD za barel.

Ropný trh tento týden podkopávají obavy z pokračujícího přetlaku nabídky a oslabování světové poptávky, kterou tíží zejména útlum čínské ekonomiky. Poslední zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA) předpověděla pokračující převis nabídky suroviny i v příštím roce.

Zlato ve čtvrtek zlevnilo o dva a půl dolaru na 1 183,21 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o jeden cent na 16,13 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) se v říjnu zvýšil na -11,36 bodu z -14,67 bodu v září (odhad: -8 bodů).
 • Index aktivity filadelfského Fedu v říjnu vzrostl na -4,5 bodu (odhad: -2 body, září: -6 bodů).
 • Spotřebitelské ceny v USA v září klesly meziměsíčně o 0,2 %, jak se očekávalo po srpnovém poklesu o 0,1 %. Znovu se ve výsledku odrazilo výrazné zlevnění benzinu. Jádrové ceny (po očištění o ceny potravin a energií) naopak o 0,2 % vzrostly, očekával se růst jen o 0,1 %, stejně jako v srpnu.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 10. října klesl na 255 tisíc z 262 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 263 tisíc), očekávalo se 270 tisíc. Ukazatel se tak nachází nejníže od listopadu 1973. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 3. října klesl na 2,158 milionu z 2,208 milionu (revidováno z 2,204 milionu) v předchozím týdnu, čekalo se 2,2 milionu.
 • Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors rozesílá zákazníkům v Severní Americe novou verzi programového vybavení, která umožní řídit vůz v režimu "autopilot". Software určený pro vozy Model S a Model X sice neumí řídit auto úplně sám, podle sdělení na firemním blogu se ale dokáže pohybovat na silnici, měnit jízdní pruhy a regulovat rychlost auta s ohledem na okolní provoz.
 • Argus Research zvyšuje doporučení na akcie Facebooku na "kupovat" z "držet" s cílovou cenou 115 dolarů.

Výsledková sezóna

 • Americká banka Citigroup ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 51 % na 4,3 miliardy dolarů. Citigroup, která je třetí největší bankou v USA podle výše aktiv, pokračovala ve snižování nákladů, což jí pomohlo kompenzovat celkově nižší příjmy.
 • Výsledky Goldman Sachs ve 3Q: Zisk na akcii 2,64 USD (odhad: 3,00 USD), výnosy 6,86 miliardy USD (odhad: 7,07 miliardy USD).
 • Výsledky Philip Morris International ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 6,9 miliardy USD (odhad: 6,79 miliardy USD).
 • Výsledky U.S. Bancorp ve 3Q: Zisk na akcii 0,81 USD (v souladu s odhady), výnosy 5,15 miliardy USD (odhad: 5,11 miliardy USD).
 • Výsledky Schlumberger ve 3Q: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,77 USD), tržby 8,47 miliardy USD (meziročně -33 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu ve 23.30 SELČ -0,93 %.
 • Výsledky Mattel ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 1,79 miliardy USD (odhad: 1,89 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu ve 23.30 SELČ -0,8 %.
 • Výsledky AMD ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,17 USD (odhad: -0,12 USD), tržby 1,06 miliardy USD (odhad: 996 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu ve 23.30 SELČ +2,53 %.
 • Výsledky Wynn Resorts ve 3Q: Zisk na akcii 0,73 USD (loni: 1,88 USD), tržby 996,3 milionu USD (loni: 1,37 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu ve 23.30 SELČ -8,26 %.

Zdroj: MarketWatch, ČTK

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii