Americké akcie ve čtvrtek výrazně zlevnily, S&P 500 se od začátku roku propadl do ztráty

Americké akcie čtvrteční obchodování zahájily poklesem. Odpoledne se ztráty prohloubily poté, co investoři vyhodnotili vyjádření šéfa pobočky Fedu v St. Louis Jamese Bullarda jako náznak možného růstu amerických úrokových sazeb v prosinci. Vývoj nedokázalo zvrátit ani doporučení MMF, aby Fed se zvyšováním sazeb ještě počkal. Trhy srážel také výrazný propad cen ropy.
Dow se svezl o 1,44 % na 17 448,07 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,4 % na 2 045,97 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,22 % na 5 005,08 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,38 % na 18,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,317 %.
Index S&P 500 se ještě ve středu pohyboval od začátku roku mírně v plusu, ve čtvrtek jej ale ztráta srazila do mírného mínusu. Od začátku roku je tak ze tří hlavních indexů v plusu již opět jen Nasdaq Composite, který připisuje přibližně 5,7 %.
Všech deset hlavních sektorů ve čtvrtek kleslo. Největší ztráty zaznamenaly sektor základních materiálů, energetické odvětví a sektor zdravotní péče. Relativně nejlépe si vedly telekomunikační odvětví a tituly z technologického sektoru.
Šéfka Fedu Janet Yellenová ve čtvrtečním vystoupení o načasování růstu úrokových sazeb v USA nemluvila. Uvedla pouze, že se Fed musí zabývat dopady pokrizové finanční regulace a novými kanály, jimiž měnová politika ovlivňuje trhy.
Prezident pobočky Fedu v St. Louis James Bullard ale uvedl, že rizika ponechání sazeb na rekordním minimu a jejich zvýšení jsou zhruba vyrovnaná. Spojené státy jsou podle Bullarda blízko plné zaměstnanosti a inflace již není daleko od cíle centrální banky. "Zatímco podmínky Fedu (pro zvýšení sazeb) již byly naplněny, jeho měnová politika zůstává stejně extrémní jako v roce 2009, kdy právě skončila recese. Není důvod, proč dále experimentovat s nastavením měnové politiky," řekl Bullard, který bude v roce 2016 hlasujícím členem FOMC. Letos Bullard hlasovací právo nemá.
Na říjnovém zasedání měnový výbor Fedu ponechal základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0-0,25 %, na němž je od finanční krize. Naznačil ale, že by úroky mohl zvýšit ještě v tomto roce, tedy na zasedání v polovině prosince.
Mezinárodní měnový výbor (MMF) ve čtvrtek Fedu doporučil, aby se zvyšováním sazeb ještě počkal na známky růstu inflace a dalšího zlepšování situace na trhu práce. Protichůdné směřování měnové politiky v USA a ostatních vyspělých zemích je podle fondu jedním z bezprostředních rizik pro výhled globální ekonomiky. Mezi další rizika patří řízené zpomalování čínské ekonomiky a konec cyklu vysokých cen komodit, uvedl MMF podle agentury Reuters.
V reakci na kvartální hospodářská čísla výrazně zlevnily akcie výrobce automobilových součástek a příslušenství Advance Auto Parts (-15,43 %). Společnost zároveň zhoršila celoroční výhled a oznámila, že zavře některé prodejny. Výkonný ředitel podniku Darren Jackson navíc oznámil, že v lednu odejde do důchodu. Společnost po Jacksonovi povede současný prezident firmy George Sherman.
Podporou naopak výsledky byly akciím maloobchodního prodejce Kohl's (+6,09 %). Firma za třetí čtvrtletí vykázala meziroční růst tržeb o 1,2 % na 4,43 miliardy dolarů a růst upraveného zisku na akcii o 7 % na 0,75 USD. Trh čekal upravený zisk na akcii 0,69 USD. "Výsledky Kohl's byly velmi slušné. Společnost má navíc mnoho možností, jak byznys nadále podporovat," uvedl Brian Yarbrough ze společnosti Edward Jones.
V indexu Dow zlevnilo 28 z 30 titulů. Nejvíce klesla cena akcií výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-4,52 %), ropné společnosti ExxonMobil (-2,71 %) a energetické firmy Chevron (-2,53 %). V plusu se udržely pouze cenné papíry technologických firem United Technologies (+0,98 %) a Cisco Systems (+0,04 %).
Po konci obchodování zveřejnily hospodářské výsledky například Nordstrom, El Pollo Loco, Fossil Group, Applied Materials nebo Cisco Systems.
Dolar oslabil k euru i jenu
Americký dolar ve čtvrtek klesl k euru i dalším předním světovým měnám. Investoři vybírali zisky po nedávném vzestupu americké měny na mnohaměsíční maxima. Analytici ale očekávají, že v dlouhodobějším výhledu bude dolar nadále zpevňovat.
Dolarový index, který měří pohyb dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.30 SEČ klesal o 0,48 % na 98,535 bodu. V úterý stoupl na maximum za sedm měsíců, ve středu ale zamířil dolů.
Americká měna ve čtvrtek oslabila také ke švýcarskému franku, vůči kterému se večer obchodovala za 1,004 USD/CHF. Euro k dolaru zpevňovalo o 0,51 % na 1,081 EUR/USD a dolar k jenu ztrácel 0,18 % na 122,58 USD/JPY.
Euro sráželo vyjádření šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, podle kterého zůstává inflace v eurozóně i přes masivní tištění peněz velmi slabá. Banka je tudíž připravena prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů, jímž podporuje ekonomiku eurozóny a snaží se jím zvýšit také inflaci.
Podle analytika Richarda Franuloviche ze společnosti Westpac Banking vše nasvědčuje tomu, že ECB na začátku prosince svou měnovou politiku dál zmírní, na rozdíl od americké centrální banky, od které se v polovině prosince očekává zvýšení sazeb.
Světové ceny ropy ve čtvrtek dál výrazně klesaly a severomořská ropa Brent sestoupila na nové minimum za dva a půl měsíce. Ropný trh nadále oslabuje silný nárůst zásob na americkém trhu.
Severomořská ropa Brent kolem 22.30 SEČ zlevňovala o 3,32 % na 45,14 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 3 % na 42,94 USD za barel.
Zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 4,2 milionu barelů a rostly již sedmý týden v řadě, uvedl ve čtvrtek Úřad pro energetické informace (EIA). Analytici čekali podle agentury Reuters zvýšení jen o milion barelů. Ceny ropy v posledních dnech nejvíce srážejí právě obavy z dalšího růstu zásob v USA. Od poloviny minulého týdne ceny klesly o více než deset procent.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve čtvrtek předpověděla, že těžba mimo ni v příštím roce kvůli propadu investic poprvé od roku 2007 klesne. Ropný kartel ale naznačil, že jeho vlastní produkce bude nadále převyšovat poptávku.
Zlato ve čtvrtek zlevnilo o jeden a půl dolaru na 1 084,75 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o necelé čtyři centy na 14,285 USD za trojskou unci.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Těžba ropy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v příštím roce poprvé od roku 2007 klesne, protože kvůli poklesu cen suroviny na světových trzích těžební firmy omezují investice. OPEC to ve čtvrtek předpověděla ve své pravidelné měsíční zprávě. Pokles těžby by mohl zmírnit převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny ropy dolů.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 7. listopadu stagnoval na 276 tisících, očekávalo se 270 tisíc (předchozí týden revidován na 276 tisíc z 272 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 31. října vzrostl na 2,175 milionu z 2,169 milionu (revidováno z 2,163 milionu) v předchozím týdnu, čekalo se 2,155 milionu.
- HP a Hewlett-Packard Enterprise, které původně tvořily jednu společnost, oznámily obě svou první dividendu. HP, výrobce tiskáren a počítačů, vyplatí dividendu ve výši 12,4 centu, zatímco Hewlett-Packard Enterprise ohlásila dividendu ve výši 5,5 centu na akcii.
- Amazon.com se letos poprvé dostal na seznam světových inovátorů Thomson Reuters. Zaujal místo IBM, ze seznamu letos zmizely také společnosti AT&T a Xerox.
- Bullard (Fed): Ekonomika ještě není tak úplně blízko "normálu", ale není důvod pokračovat v extrémní monetární politice.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v září 5,526 milionu (odhad: 5,400 milionu, srpen: 5,377 milionu, revidováno z 5,370 milionu).
- Spojené státy by měly počkat se zvyšováním úroků na známky růstu inflace a dalšího zlepšování domácího trhu práce. Doporučil to ve čtvrtek Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své zprávě vydané před nedělním zahájením dvoudenního summitu skupiny největších světových ekonomik G20 v Turecku.
- Británie, USA a přední světové firmy ve čtvrtek uskutečnily plánované cvičení, které mělo prověřit jejich reakci na případný kybernetický útok ve finančním sektoru. S odvoláním na sdělení britského ministra financí o tom informovala agentura Reuters.
- Spojené státy zahájily nový fiskální rok zvýšeným rozpočtovým deficitem. Federální schodek v říjnu meziročně vzrostl o 12 % na 136 miliard dolarů. Nárůst schodku ale způsobila potřeba dřívějšího odeslání plateb, oznámilo ve čtvrtek ministerstvo financí USA.
- Americké úřady prodaly více než 144 000 bitcoinů zabavených při zátahu proti internetovému portálu Silk Road. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. Přes portál bylo možné zakoupit drogy i další zakázané předměty a služby, údajně i objednat vraždy. Platby se prováděly pomocí virtuální měny bitcoin.
Výsledková sezóna
- Výsledky Viacom ve 4QFY2015: Zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 3,79 miliardy USD (odhad: 3,9 miliardy USD).
- Výsledky Fossil Group ve 3Q: Zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,14 USD, loni: 1,20 USD), tržby 771 milionů USD (odhad: 795 milionů USD, loni: 894,5 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -15 %.
- Výsledky Applied Materials ve 4QFY2015: Zisk na akcii 0,28 USD (loni: 0,21 USD), tržby 2,37 miliardy USD (odhad: 2,4 miliardy USD, loni: 2,26 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +4 %.
- Výsledky Nordstrom ve 3Q: Zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,4 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -20 %.
- Výsledky El Pollo Loco ve 3Q: Zisk na akcii 0,12 USD (loni: 0,70 USD), tržby 88,9 milionu USD (loni: 86,6 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -8,5 %.
- Výsledky Cisco Systems v 1QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 12,7 miliardy USD (odhad: 12,65 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -5 %.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK
Aktuality

