Asijské akcie v úterý převážně ztrácely v reakci na čínská makrodata

Klíčové burzy v Asii v úterý obchodovaly převážně v červených číslech v reakci na smíšené zprávy o čínské inflaci, které převážily pozitivně vedení z Wall Street.
Čínský index spotřebitelských cen v únoru vzrostl více, než se čekalo, a stoupl jeho růst tak zrychlil z nejpomalejšího tempa za pět let. Výrobní ceny jsou ale nadále v sestupném trendu (nejhlubší propad od října 2008), což ukazuje na to, že je prostředí velice vhodné na další kolo podpory ekonomiky ze strany vlády.
Čínský Shanghai Composite v reakci na zprávu oslabil o půl procenta, dolů ho vedly především bankovní akcie. Agricultural Bank of China, Bank of China a China Construction Bank ztrácely kolem dvou procent a nedařilo se ani pojišťovnám a developerům. Hongkongský Hang Seng mezitím odepisoval bezmála procento.
Japonský Nikkei oslabil o 0,67 %, k lepšímu výsledku mu nepomohl ani prudce oslabující jen, který se pohyboval na nejnižší hladině od července 2007. Index stahovaly dolů především velké firmy - Fast Retailing oslabovala o 2 %, Softbank o procento. Nejhůře si vedl maloobchodní prodejce elektroniky Laox, jehož akcie se propadly o téměř 20 % poté, co firma oznámila, že plánuje vydat nové akcie a získat tak zhruba 255 milionů dolarů.
Oslabující jen nicméně podpořil některé exportérské tituly. Nikon připsal téměř 3 %, Honda procento a Canon 0,3 %.
Jihokorejský Kospi ztratil 0,40 %, dolů ho vedl především technologický sektor. Samsung SDI ztratila přes pět procent a SK Hynix téměř 2,1 %.
Australský S&P/ASX 200 jako jediný dokázal uzavřít nad nulou, byť jen s mírným ziskem 0,05 %. Sice smazal většinu dřívějších zisků, nad nulou ho však podržel bankovní sektor. Westpac připsala procento, zatímco National Australia Bank, Commonwealth Bank of Australia a Australia & New Zealand Banking posilovaly mezi 0,2 a 0,4 %. Zisky však brzdil sektor základních materiálů, na nějž měly negativní vliv klesající ceny železné rudy.
Zdroj: CNBC
Aktuality
