US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Spotřebitelské ceny v USA v dubnu meziměsíčně téměř stagnovaly, jádrová inflace však zrychlila

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v USA v dubnu zpomalil na 0,1 % z březnových 0,2 %. Jádrová inflace očištěná o ceny pohonných hmot a potravin naopak mírně zrychlila na 0,3 % z 0,2 % v březnu. Meziročně inflace spadla hlouběji do záporného pásma - spotřebitelské ceny klesly o 0,2 % po březnovém 0,1% poklesu. Jádrová inflace meziročně stagnovala na 1,8 %, ačkoli se očekávalo mírné zpomalení na 1,7 %.

"Celková inflace rostla v dubnu v souladu s očekáváním, jádrová však rostla mírně rychleji, a to připoutalo pozornost trhu, který je citlivý na jakýkoliv náznak růstu pravděpodobnosti zvýšení sazeb. K rychlejšímu meziměsíčnímu růstu jádrové inflace přispěla řada položek, nejvíce však náklady na zdravotní péči a nájmy (ty mají v inflačním koši velkou váhu). Zatímco zrychlení růstu cen ve zdravotnictví může být jednorázový výkyv, který se už nebude opakovat, zrychlování růstu nájmů je trendovou záležitostí a poněkud opožděnou reakcí na růst cen nemovitostí a patrně bude dále tlačit na zrychlování jádrové inflace. Je však třeba připomenout, že preferovaným inflačním ukazatelem Fedu je PCE jádrová inflace (jádrové výdaje na osobní spotřebu), která zatím zůstává hluboko pod cílem (naposledy 1,3 % meziročně), takže nějaká kvapná reakce Fedu patrně nehrozí. Přesto v reakci posílil dolar a lehce rostly výnosy na dlouhém konci výnosové křivky," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu zmírnily meziměsíční růst na 0,1 % z březnového tempa 0,2 %. V meziročním srovnání ceny klesly o 0,2 %, což byla nejnižší inflace v USA od října 2009. Inflace očištěná od cen energie a potravin však zůstala v blízkosti dvou procent, což by mělo centrální bance (Fed) umožnit, aby už letos přikročila ke zvýšení nynějších nulových úrokových sazeb.

Meziroční inflace v USA byla v záporném pásmu už v březnu, kdy ceny klesly o 0,1 %. Je to především důsledek výrazně nižších cen benzinu, které od loňského léta klesaly pod tlakem propadu světových cen ropy.

Ekonomové oslovení agenturou Thomson Reuters odhadovali, že ceny proti březnu stoupnou o 0,1 % a meziročně budou stejně jako v předešlém měsíci nižší rovněž o 0,1 %. Ceny takzvaného inflačního jádra bez cen potravin a energií se zvýšily o 0,3 %. Meziročně zůstala jádrová inflace na 1,8 %.

Energetické náklady minulý měsíc klesly o 1,3 %. Z toho benzin, který v březnu podražil o 3,9 %, znovu zlevnil o 1,7 %. V meziročním srovnání byl benzin levnější o 31,7 %.

Ke vzestupu jádrového indexu přispěl růst nákladů bydlení o 0,3 %. Ceny zdravotní péče vzrostly proti březnu o 0,7 % a vykázaly nejvyšší přírůstek od počátku roku 2007.

Údaje z největší světové ekonomiky byly v posledních týdnech vesměs slabé, což analytiky přimělo k přehodnocení odhadů, kdy Fed přikročí k prvnímu zvýšení krátkodobých sazeb od roku 2006. Donedávna finanční trhy čekaly zvýšení úroků v září, nyní se spíše přiklánějí k prosincovému zásahu. Fed drží základní mezibankovní sazbu v rozmezí 0,0-0,25 % od konce roku 2008.

Fed na svém dubnovém zasedání zhoršil hodnocení stavu ekonomiky a upozornil hlavně na to, že během zimy se zpomalil hospodářský růst, polevily firemní investice a snížil se vývoz. Ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu zpomalila roční růst na 0,2 %, což bylo její nejpomalejší tempo za poslední rok. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla ročním tempem 2,2 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americká ekonomikaInflaceSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná