US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,22 %
KB-0,20 %
Erste-0,84 %

Americké akcie zahájily týden poklesem, propad cen ropy srážel zejména energetické tituly a těžaře

Americké akcie pondělní obchodování zahájily poblíž nuly, již v polovině seance ale index Dow ztrácel procento. Akcie dolů stahovaly neuspokojivé údaje o vývoji americké ekonomiky a výrazný pokles cen ropy. Ve druhé polovině obchodování akcie část ztrát smazaly, nad nulu se již ale dostat nedokázaly.

Redakce IW
Redakce IW
3. 8. 2015 | 22:30
Americké akcie

Dow odepsal 0,52 % na 17 598,20 bodu, S&P 500 klesl o 0,28 % na 2 098,04 bodu a Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,25 % na 5 115,38 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,63 % na 12,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,15 %.

Sedm z deseti hlavních sektorů uzavřelo v mínusu, když nejvíce klesly energetický sektor, odvětví základních materiálů a technologické odvětví. V plusu seanci zakončily sektor necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče a veřejných služeb.

Institut nákupních manažerů (ISM) oznámil, že tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v červenci zpomalilo. Index aktivity klesl na 52,7 bodu z červnových 53,5 bodu. Analytici přitom očekávali, že zůstane beze změny. Index se nicméně dále drží nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Údaje ISM na trhu probudily obavy, zda je růst, který aktuálně vidíme, udržitelný. Zveřejněná čísla byla skutečně alarmující," řekl John Caruso, tržní stratég z RJO Futures. "Dění na trzích hodně ovlivňoval i pokles cen ropy," dodal Robert Pavlik, hlavní tržní stratég Boston Private Wealth.

Z indexu Dow nejvíce zlevnily akcie energetické firmy Chevron (-3,25 %), technologické společnosti Apple (-2,36 %), která se po dvou letech poprvé již několik dnů obchoduje pod 200denním klouzavým průměrem, a počítačového obra IBM (-2,02 %). Kolem procenta naopak připsaly akcie výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+1,12 %), zábavní společnosti Walt Disney (+0,93 %) a pojišťovny Travelers (+0,77 %).

Akcie výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit (+2,86 %) posílily třetí den v řadě, tentokrát o necelá čtyři procenta. Cenné papíry firmy podporuje blížící se termín prvního zveřejnění hospodářských výsledků od vstupu podniku na burzu. Analytici oslovení agenturou FactSet odhadují, že Fitbit ve středu vykáže za letošní druhé čtvrtletí zisk na akcii 0,09 USD.

Výrazně zpevnily akcie telekomunikační společnosti Frontier Communications (+8,99 %) poté, co firma zveřejnila příznivé hospodářské výsledky. Společnost uvedla, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 0,03 USD na akcii při tržbách 1,37 miliardy dolarů. Na úrovni zisku byly výsledky v souladu s očekáváním trhu, na úrovni tržeb očekávání analytiků (1,36 miliardy dolarů) mírně překonaly.

Naopak výraznou ztrátu v pondělní obchodní seanci zaznamenaly akcie potravinářské společnosti Tyson Foods (-9,9 %), které srazily horší než očekávané kvartální hospodářské výsledky. Společnost před začátkem obchodování uvedla, že ve svém třetím finančním čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,8 USD při tržbách 10,07 miliardy dolarů. Trh nicméně čekal ještě lepší výsledek. Analytici v anketě agentury FactSet v průměru čekali zisk 0,92 USD na akcii a tržby 10,3 miliardy dolarů.

Nedařilo se ani cenným papírům módního domu Michael Kors Holdings (-7,81 %) poté, co analytici z JPMorgan Chase snížili jejich cílovou cenu na 49 USD z 60 USD. Akcie Twitteru (-5,61) klesly na historické minimum.

Na historické minimum se propadly akcie mikroblogovací sociální sítě **Twitter (-5,61 %). Seanci titul zakončil na hladině 29,27 USD, denní minimum ale stanovil až na úrovni 28,69 USD, seanci.

Po konci obchodování zveřejnily kvartální hospodářské výsledky například společnosti American International Group nebo Tenet Healthcare.

Pojišťovna AIG (v řádném obchodování +0,05 %) oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila s provozním ziskem 1,89 miliardy dolarů. Provozní zisk přepočtený na jednu akcii meziročně stoupl o 13 % na 1,39 USD, mimo jiné i díky programu zpětného odkupu akcií, který snížil počet akcií AIG na trhu. Analytici čekali provozní zisk 1,22 USD na akcii. Společnost zároveň oznámila navýšení čtvrtletní dividendy na 28 centů z 12,5 centu. Akcie AIG v after-marketu kolem 22.40 SELČ přidávaly zhruba půl procenta.

Provozovatel zdravotnických zařízení Tenet Healthcare (v řádném obchodování +0,73 %) uvedl, že ve druhém čtvrtletí hospodařil se ztrátou 61 milionů dolarů neboli 0,61 USD na akcii. Výsledky očištěné o jednorázové položky nicméně firmě přiřkly kvartální zisk 0,75 USD na akcii při tržbách 4,49 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet čekali v průměru upravený zisk na akcii 0,45 USD při tržbách 4,38 miliardy dolarů. Firma také revidovala svůj celoroční výhled, nyní čeká, že letos po očištění výsledků vydělá 1,32 až 2,21 USD na akcii. Ve třetím čtvrtletí firma čeká upravený zisk 0,45 až 0,49 USD na akcii. Akcie Tenet Healthcare v poobchodní fázi kolem 22.45 SELČ zpevňovaly zhruba o dvě a půl procenta.

Dolar rostl k euru i jenu, ceny ropy spadly na půlroční minima

Dolar v pondělí posílil vůči euru, které dolů tlačil prudký propad řecké akciové burzy, i jenu. Nárůst hodnoty americké měny ale zmírnily neuspokojivé údaje o ekonomice Spojených států. Investoři nyní čekají na páteční zprávu o červencovém vývoji amerického trhu práce. Silná tvorba nových pracovních míst by mohla podpořit očekávání, že americká centrální banka v brzké době přikročí ke zvýšení úrokových sazeb.

Euro k dolaru krátce po desáté hodině oslabovalo o 0,24 % na 1,095 EUR/USD a dolar k jenu posiloval o necelou desetinu procenta na 123,99 USD/JPY.

Vládní údaje ukázaly, že se spotřebitelské výdaje v USA v červenci zvýšily pouze o 0,2 %, tedy nejpomalejším tempem za čtyři měsíce. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě USA podílejí více než dvěma třetinami.

Světové ceny ropy v pondělí dále klesaly a severomořská ropa Brent sestoupila na půlroční minimum pod hranici 50 USD za barel. Ropu srážejí nové doklady o rostoucím přebytku nabídky suroviny na trhu a signály slábnoucí poptávky v Číně.

Průzkum agentury Reuters na konci minulého týdne ukázal, že těžba ropy v členských zemích kartelu OPEC v červenci překročila úroveň 32 milionů barelů denně a dostala se nejvýše od roku 2008. V Saúdské Arábii byla těžba téměř na rekordu.

Na trhu už delší dobu panuje převis nabídky nad poptávkou a dominantní členové OPEC v čele se Saúdskou Arábií proti tomu záměrně nic nedělají, aby si zachovali a posílili podíl na trhu. OPEC nejeví známky zásahu i přesto, že se na trh chystá přijít značný objem ropy z Íránu.

Zlato v pondělí zlevnilo o více než osm dolarů na 1 086,28 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla téměř o 26 centů na 14,52 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Frontier Communications ve 2Q: Zisk na akcii 0,03 USD (v souladu s odhady), tržby 1,37 miliardy USD (odhad: 1,36 miliardy USD).
  • Výsledky Tyson Foods ve 3QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,8 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 10,07 miliardy USD (odhad: 10,3 miliard USD).
  • Výsledky AIG ve 2Q: Provozní zisk na akcii 1,39 USD (odhad: 1,22 USD). Firma zvyšuje čtvrtletní dividendu na 0,28 USD. Akcie v pondělním after-maketu +0,5 %.
  • Výsledky Tenet Healthcare ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 4,49 miliardy USD (odhad: 4,38 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu +2,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná