Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 261,4 milionu eur, management skupiny potvrdil celoroční výhled a hodlá vyplatit dividendu
|

Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 261,4 milionu eur, management skupiny potvrdil celoroční výhled a hodlá vyplatit dividendu

Rakouské bankovní skupině Erste Group Bank v letošním druhém čtvrtletí stoupl čistý zisk na 261,4 milionu eur. Loni Erste za stejné období vykázala čistou ztrátu 1,033 miliardy eur. Provozní zisk skupině ale klesl na 761,6 milionu eur ze 798 milionů eur v loňském druhém čtvrtletí. Erste potvrdila celoroční výhled, který počítá s mírným meziročním růstem objemu úvěrů a mírným poklesem provozního zisku, a v konferenčním hovoru uvedla, že z letošního zisku plánuje vyplatit dividendu.

Akcie ČR Erste Group Bank Výsledková sezóna Evropské banky Erste Group Bank (Vídeň)

Čistý úrokový příjem skupiny klesl na 1,113 miliardy eur z 1,120 miliardy eur ve druhém čtvrtletí loňského roku. Čisté výnosy z poplatků a provizí se naopak mírně zvýšily na 456,3 milionu eur z 454,9 milionu eur. Provozní příjmy klesly na 1,710 miliardy eur z 1,731 miliardy eur.

V prvním čtvrtletí 2015 Erste dosáhla čistého zisku 225,8 milionu eur a provozního zisku 741 milionů eur při provozních příjmech 1,689 miliardy eur a čistém úrokovém příjmu 1,099 miliardy eur.

Za celé letošní první pololetí skupina vykázala čistý zisk 487,2 milionu eur, když minulý rok vykázala za období od ledna do června čistou ztrátu 929,7 milionu eur. Čistý úrokový příjem skupině v pololetí meziročně klesl na 2,212 miliardy eur z 2,244 miliardy eur. Provozní příjmy v prvním pololetí dosáhly 3,399 miliardy eur, meziročně tak klesly o 0,7 % z 3,422 miliardy eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 2Q a 1H2015

Objem úvěrů pro domácnosti podle skupiny v pololetí vzrostl o 1,7 %, úvěrů pro malé a středně velké podniky o dvě procenta a úvěrů pro velké korporace o 5,9 %. Objem vkladů se zvýšil o 1,6 % na 124,5 miliardy eur.

Poměr nákladů a výnosů stoupl v pololetí o 40 bazických bodů na 55,8 %. Opravné položky k úvěrům v pololetí výrazně klesly, když dosáhly jen 373,9 milionu eur proti 796,1 milionu eur v 1H2014. V procentuálním vyjádření opravné položky k úvěrům za první pololetí meziročně klesly o 53 %. Erste zlepšení připisuje příznivější situaci v Rumunsku a lepším podmínkám v Rakousku. Za druhý kvartál se opravné položky snížily na 191 milionů eur z 432 milionů eur.

Podle generálního ředitele Erste Andrease Treichla se již páté čtvrtletí v řadě zvýšil podíl splácených úvěrů, zatímco podíl nebonitních úvěrů se šesté čtvrtletí po sobě snížil. Nyní dosahuje podíl nebonitních půjček 7,7 % proti 8,5 % na konci předešlého roku.

Všeobecné administrativní výdaje zůstaly v prvním pololetí téměř beze změny, v 1H2015 dosáhly 1,8968 miliardy eur proti 1,8964 miliardy eur v 1H2014.

Kapitálová přiměřenost Tier 1 zůstala na konci pololetí na 11,6 % a celkový objem aktiv se zvýšil na 197,5 miliardy eur ze 196,3 miliardy eur v 1H2014. Poměr úvěrů ke vkladům stoupl ke konci letošního prvního pololetí na 99,2 % z 98,6 % na konci loňského prvního pololetí.

Nejen o kapitálové vybavenosti, ale i o samotných akciích Erste jsme si povídali s finančním ředitelem a místopředsedou představenstva České spořitelny Wolfgangem Schopfem.

Výsledky překonaly i odhady analytiků, kteří čekali čistý zisk za druhé čtvrtletí 235,8 milionu eur. Zveřejněná čísla odhad čistého zisku překonala téměř o 11 %.

Erste Group Bank - výsledky za 2Q a 1H2015 vs. odhady analytiků

"Celkově vnímáme výsledky pozitivně. Provozní úroveň je lehce nad naší projekcí a vývoj nesplácených úvěrů a rizikových nákladů je také lepší, než jsme očekávali. Provozní zisk za první polovinu roku poklesl meziročně o 1,5 %, což dává prozatím managementu dostatečnou rezervu pro splnění celoročního výhledu (pokles přibližně o 5 %). Podle našeho názoru již současná cena akcií, která je na 1,5letých maximech a od začátku roku vzrostla o více než 40 %, z velké části dobré výsledky hospodaření reflektuje, a případná pozitivní reakce trhu by tak neměla být příliš výrazná," uvedl Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Management Erste ve výsledkové zprávě potvrdil výhled pro celý letošní rok. Skupina nadále čeká nízký jednociferný růst úvěrů a pokles provozního zisku zhruba o pět procent. Skupina dále uvedla, že ve všech hlavních zemích regionu střední a východní Evropy očekává v letošním roce růst HDP o 2-4 % tažený slušnou domácí poptávkou. Výjimkou by mělo být pouze Chorvatsko. Náklady na rizika by měly dosáhnout 900 milionů až 1,1 miliardy eur. "Negativní ekonomický dopad by mohly mít iniciativy na ochranu spotřebitelů, jako je možný podpůrný program pro případné vypůjčovatele ve švýcarských francích v Chorvatsku, a geopolitická rizika," uvedla banka v tiskové zprávě.

"Výsledky podpořil stabilní provozní výsledek a nižší náklady na rizika. Většině z našich klíčových trhů ve střední a východní Evropě se daří podstatně lépe než zbytku Evropy, přičemž zvyšující se podíl na růstu má domácí poptávka," uvedl Treichl. Záporný výsledek měla podle něj skupina pouze v Maďarsku.

V konferenčním hovoru k výsledkům Treichl uvedl, že Erste Group Bank plánuje ze zisku z letošního roku vyplatit dividendu. Finanční ředitel jeho slova podpořil s tím, že banka má dostatečnou hotovost na to, aby o tom mohla uvažovat.

České spořitelně klesl čistý zisk i čistý úrokový příjem

Čistý zisk dceřiné České spořitelny se v letošním prvním pololetí meziročně snížil o 5,9 % na 7,3 miliardy korun. Negativně byl výsledek ovlivněn tvorbou rezervy na očekávaný roční příspěvek do rezolučního fondu za letošní rok ve výši 444 milionů Kč. Provozní výsledek klesl v pololetí o 5 % kvůli snížení provozních výnosů odrážejících obtížné podmínky na trhu. Klíčové výnosy (čistý úrokový výnos a čistý výnos z poplatků a provizí) za pololetí meziročně poklesly, ale ve druhém čtvrtletí ve srovnání s prvním čtvrtletím vzrostly o 2 %. Bilanční suma banky vzrostla meziročně o 2,6 % na 923,5 miliardy korun.

O výsledcích České spořitelny jsme si také povídali s finančním ředitelem a místopředsedou představenstva ČS Wolfgangem Schopfem.

Spořitelna poskytla za pololetí meziročně o třetinu více hypoték (v celkovém objemu 23,3 miliardy korun), a získala tak vedoucí postavení na trhu s úvěry na bydlení. Objem nových spotřebitelských úvěrů bance vzrostl o desetinu na 13,6 miliardy korun. V samotném druhém čtvrtletí vzrostl objem hypoték téměř o polovinu. Ani rostoucí objemy úvěrů však nedokázaly vyrovnat negativní dopad nízkých úrokových sazeb, provozní zisk proto klesl na 10,9 miliardy korun z loňských pololetních 11,5 miliardy korun.

Čistý úrokový příjem banky, který meziročně klesl téměř o 3 %, je nadále ovlivňován nízkými úrokovými sazbami. Na čtvrtletní bázi se nicméně čistý úrokový příjem zvýšil o procento. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně poklesl téměř o 8 %, mezikvartálně se však o 2 % zvýšil. Čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou bance v prvním pololetí meziročně vzrostl o 20 %, ovlivněn byl jednorázovým výnosem 520 milionů Kč v důsledku přecenění derivátů. Provozní náklady banky zůstaly ve srovnání s prvním pololetím 2014 beze změny.

Příznivý je zejména 27% meziroční pokles tvorby opravných položek na úvěrová rizika díky nadále se zlepšujícímu rizikovému profilu portfolia banky.

Nadále také pokračoval trend poklesu poboček, ke konci pololetí jich Česká spořitelna měla celkem 633, zatímco ke konci loňského prvního pololetí 644 a o rok dříve 653.

Poměr nákladů a výnosů bance v pololetí meziročně stoupl na 45,5 % z 44,1 % a poměr úvěrů vůči vkladům se zvýšil na 74 % z 73,5 %. Kapitálová přiměřenost dosáhla v pololetí 19,2 % proti 18,5 % v loňském prvním pololetí. Pokračoval pokles návratnosti kapitálu.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky za 1H2015 (hlavní fakta)

"I když čelíme nízkým cenám, úrokovým sazbám a poplatkům, a navíc obrovské zátěži evropské bankovní regulace, zveřejněné obchodní výsledky, zejména pak růst objemu spotřebitelských úvěrů a hypoték, nám dělají radost," okomentoval výsledky České spořitelny předseda jejího představenstva Pavel Kysilka.

Z konkurenčních českých peněžních ústavů tento týden zveřejnila výsledky Komerční banka, které v pololetí stoupl čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 6,6 miliardy korun. ČSOB čistý zisk v pololetí klesl o dvě procenta na 7,1 miliardy korun a UniCredit Bank vykázala v pololetí čistý zisk 3,1 miliardy korun, což je o 26 % více než před rokem.

Z rozhovoru s generálním ředitelem Erste Group Andreasem Treichlem pro samotnou Erste

  • Pozitivní je, že se v každé zemi, kde působíme, něco opravdu podařilo. Některé země vykázaly fantastické celkové výsledky, ale věci se vyvíjejí dobře na všech našich trzích. V České republice jsme konečně dosáhli obratu v úvěrovém portfoliu, které vzrostlo. Slovensko si vede výjimečně dobře, Rumunsko nás potěšilo mimořádným obratem a Maďarsko by vydělávalo, kdyby nás tam netrápily vysoké daně, ale i tak se tam řada věcí zdařila. Naše chorvatská dceřiná společnost si stojí velice dobře navzdory obtížnému hospodářskému prostředí a výborných výsledků jsme dosáhli i v Srbsku. Čísla za Rakousko jsou mnohem lepší, než kdokoli očekával. Naše bankovnictví George nyní používá 300 tisíc klientů, což je skvělé.
  • Hospodářské prostředí bude nadále nevlídné. Regulace nezmizí. Regulátoři nám nedávno sdělili, že potřebují více času. Ještě nějakou dobu se tedy budeme pohybovat v nejistém regulačním prostředí. To není příliš příznivé pro hospodářský růst, ale máme štěstí v tom, že žijeme a působíme v regionu, který zaznamenává zdaleka nejvyšší růst v celé Evropě. Ve složitém prostředí Evropy se tedy nacházíme na správném místě.
  • Věřím, že naše výsledky budou nadále dobré. Nejdůležitější pro nás je, abychom vyřešili problémy s řízením dat. To je základ, který potřebujeme k tomu, aby naše banka mohla růst. Následně se musíme zaměřit na budování nejlepší digitální platformy pro retailový byznys v Rakousku i celém regionu. Věřím, že totéž dokážeme nabídnout i klientům ze sektoru SME i klientům korporátního bankovnictví. Podle mě máme sílu na to, abychom to zvládli.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

Co musíte ráno vědět (23. ledna)
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
za 4 minuty

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, fungování které organizace chce změnit Donald Trump a jaká...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly

Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč
21:50

Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč

Kanadská prokuratura navrhla vyměřit německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 196,5 milionu kanadských...
Kanada Volkswagen Evropské akcie
Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby
21:20

Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby

Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 737 MAX několik měsíců před jejich návratem do...
Boeing Americké akcie
ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu
20:20

ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu

Česká národní banka odmítá tvrzení spolku Podvedení klienti, že se obává dopadů kauzy kolem smluv investičního...
ČNB Centrální banky Česká republika
Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
19:53

Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě

Počet fúzí a akvizic v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 % na 1 958...
Čína Investice Střední a východní Evropa
Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila
19:32

Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést...
Hypotéky Česká ekonomika Česká republika
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
18:35

Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD

Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve...
Boeing Americké akcie
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
18:13

Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
18:00

Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců
17:40

Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) propustí deset procent zaměstnanců ve svém závodě Halewood na severu...
Auta Spojené království
Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard
17:21

Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji...
Daně Česká republika
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
16:59

Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v...
Tesla Americké akcie Volkswagen
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
16:24

Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump ve středu znovu kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V...
Fed Donald Trump Centrální banky
USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %
16:10

USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úvodu seance vystoupaly na nová intradenní maxima.
Americké akcie
Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii
15:19

Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii

Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na...
Německo Maloobchod Austrálie