Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu spadly pod nulu. Facebook po konci obchodování opět reportoval skvělé výsledky
|

Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu spadly pod nulu. Facebook po konci obchodování opět reportoval skvělé výsledky

Americké akciové trhy ve středu smazaly zisky dosažené díky oživení cen ropy a jejich hlavní indexy klesly o více než procento. Investory zklamalo vyjádření americké centrální banky (Fed), v němž nenalezli žádný náznak toho, že by se kvůli nedávným otřesům na trzích mohlo zmírnit tempo budoucího zvyšování úrokových sazeb. K poklesu cen přispěly i hluboké ztráty akcií firem Apple a Boeing. Po konci obchodování zveřejnil výsledky za poslední loňský kvartál mimo jiné Facebook.

Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Seanci akcie zahájily mírným poklesem, později se ale indexy Dow a S&P 500 dostaly mírně nad nulu. Zisky ale neudržely, pod nulu se indexy vrátily poté, co měnový výbor americké centrální banky (Fed) zveřejnil zprávu ze svého dvoudenního zasedání.

Výbor uvedl, že pozorně sleduje vývoj světové ekonomiky a dění na globálních finančních trzích, celkově ovšem pohlíží na vyhlídky americké ekonomiky optimisticky. Investoři po týdnech propadů na burzách čekali, že centrální banka naznačí delší přerušení postupného zvyšování úrokových sazeb zahájeného v prosinci.

"Zní to, jako by je nezajímalo, co se děje na trzích, a že to nestačí na to, aby změnili plány. Tak to trh pochopil, a proto jde dolů," řekl agentuře Reuters Stephen Massocca z investiční společnosti Wedbush Equity Management.

Dow nakonec klesl o 1,38 % na 15 944,46 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,09 % na 1 882,95 bodu a Nasdaq Composite spadl o 2,18 % na 4 468,17 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,71 % na 23,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se večer pohyboval kolem 1,996 %.

V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly technologické odvětví a sektor zdravotní péče, nad nulou seanci zakončily telekomunikační odvětví a sektor veřejných služeb.

Americké akcie (27. ledna 2016)

Akcie výrobce letadel Boeing (-8,93 %) výrazně zlevnily poté, co společnost v rámci výsledků za poslední loňské čtvrtletí představila slabý výhled pro letošní rok. Boeing vykázal za poslední loňské čtvrtletí zisk na akcii 1,60 USD nad odhadem trhu 1,27 USD a uvedl, že za letošní rok čeká jádrový zisk na akcii 8,15 až 8,35 USD pod odhadem trhu 9,42 USD. Minulý týden firma oznámila, že sníží výrobu svého obřího letounu 747-8 o polovinu. Důvodem je slabá poptávka v nákladní letecké dopravě. V souvislosti s tím Boeing ve čtvrtém kvartálu zaúčtoval mimořádné náklady 569 milionů USD.

Nedařilo se ani akciím technologické firmy Apple (-6,55 %), která zveřejnila hospodářské výsledky již po konci úterního obchodování. Apple uvedl, že v prvním čtvrtletí svého nového finančního roku prodal 74,78 milionu telefonů iPhone. To je méně, než se čekalo. Analytici v průměru odhadovali, že společnost prodala 75 milionů iPhonů. Tržby z prodeje iPhonů se na celkových výnosech firmy podílejí více než 60 %. Tržby Applu dosáhly za poslední tři měsíce loňského roku 75,9 miliardy dolarů, odhad trhu byl ale nastavený na 76,57 miliardy dolarů. V posledních třech měsících roku 2014 společnost dosáhla tržeb 74,6 miliardy USD, meziročně tak došlo k jejich navýšení o 1,7 %. Společnost nicméně odhadla, že za probíhající kvartál vykáže první meziroční pokles tržeb od roku 2003.

Jablečné úterý: Apple prodal v posledních třech měsících roku 2015 méně iPhonů, než se čekalo, vykázal ale rekordní zisk
AKTUALIZOVÁNO (22.35) Americká technologická společnost Apple v prvním čtvrtletí svého nového finančního roku prodala 74,78 milionu telefonů iPhone. To je méně, než se čekalo. Analytici v průměru odhadovali, že společnost prodala 75 milionů iPhonů. Prodeje iPhonů jsou přitom pro Apple klíčové, jelikož tržby z nich se na celkových výnosech firmy podílejí více než 60 %. Společnost současně odhadla, že za probíhající kvartál vykáže první meziroční pokles tržeb od roku 2003.

Před začátkem středečního obchodování kromě Boeingu výsledky zveřejnily ještě například pojišťovna Anthem (-4,74 %), italsko-americká automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles (na NYSE -2,1 %), technologická firma United Technologies (+0,19 %) či biotechnologická společnost Biogen (+5,15 %).

Po konci obchodování pak do výsledkové mozaiky přispěly Facebook, Qualcomm, PayPal, eBay či SanDisk.

Výrobce čipů Qualcomm (v řádném obchodování -2,04 %) vykázal za poslední tři měsíce loňského roku upravený zisk na akcii 97 centů, trh čekal jen 90 centů. Tržby společnosti klesly na 5,78 miliardy dolarů ze 7,1 miliardy dolarů ve stejném období o rok dříve. V after-marketu akcie Qualcommu odepisovaly 1,6 %.

Provozovatel platební služby PayPal (v řádném obchodování -1,19 %) vykázal upravený čtvrtletní zisk 0,36 USD na akcii mírně nad odhadem trhu 0,34 USD na akcii. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 17 % na 2,6 miliardy dolarů. Při očištění tržeb o výkyvy měnových kurzů se meziročně zvýšily dokonce o 21 %. V poobchodní fázi titul zdražoval o více než pět procent.

Internetová aukční síň eBay (v řádném obchodování -0,86 %) reportovala za poslední loňský kvartál zisk na akcii 0,50 USD při tržbách 2,32 miliardy dolarů, které byly v souladu s odhadem trhu. O rok dříve firma za stejné období vykázala zisk na akcii 0,55 USD a tržby stejně jako letos na úrovni 2,32 miliardy dolarů. V after-marketu akcie eBay odepisovaly více než osm procent.

Výrobce paměťových zařízení SanDisk (v řádném obchodování +0,19 %) oznámil, že na konci loňského roku hospodařil se čtvrtletním ziskem na akcii 0,65 USD pod výsledkem za loňské čtvrté čtvrtletí 0,86 USD. Tržby firmě v meziročním srovnání klesly na 1,54 miliardy dolarů z 1,74 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie SanDisku zdražovaly o procento.

Facebooku vzrostly v posledním loňském čtvrtletí tržby o 52 %

Provozovatel sociální sítě Facebook (v řádném obchodování -2,97 %) oznámil, že v posledním loňském čtvrtletí hospodařil s upraveným ziskem 0,79 USD na akcii nad odhadem trhu 0,68 USD na akcii při tržbách 5,84 miliardy dolarů proti 3,85 miliardy dolarů ve stejném období o rok dříve. Tržby tak společnosti meziročně vyskočily o 52 % a poprvé překročily hranici pěti miliard dolarů.

Čistý zisk dosáhl za tři poslední měsíce loňského roku 1,56 miliardy USD proti 696 milionům dolarů o rok dříve.

Tržby z reklamy, na nichž je Facebook závislý z více než 95 %, podpořily nové reklamní formáty a zlepšení na poli mobilních aplikací. Reklamní příjmy se zvýšily o 57 % na 5,64 miliardy USD, z toho tržby z reklamy na mobilních aplikacích dosáhly 4,5 miliardy dolarů a jejich podíl na celku dosáhl 80 % proti 69 % před rokem.

Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru předpovídali, že na tržbách z mobilní reklamy Facebook získá jen 4,1 miliardy USD. Celkové tržby odhadovali analytici na 5,37 miliardy USD.

Silný růst reklamních příjmů souvisel s předvánoční nákupní sezonou, kdy se výdaje na reklamu obecně zvyšují. K jejich vzestupu ale přispěl i prudký nárůst sledování videa přes mobilní aplikace.

Průměrný roční výnos na uživatele (ARPU) v Kanadě a Spojených státech se pohybuje nad 40 dolary, na ostatních trzích je ale výrazně nižší. V Evropě se pohybuje mírně pod 15 dolary.

Počet aktivních uživatelů (přihlašujících se alespoň jednou za měsíc) se Facebooku zvýšil na 1,59 miliardy z 1,58 miliardy. Z toho 1,44 miliardy se jich připojovalo na Facebook z mobilních přístrojů.

V řádném středečním obchodování akcie Facebooku oslabily o 2,97 % a uzavřely na ceně 94,45 USD. V poobchodní fázi ale na výsledky zareagovaly růstem o více než 12 % na téměř 106 dolarů. Jejich historické maximum je 110,65 USD. Za posledních 12 měsíců akcie Facebooku zpevnily o 21 %.

Dolar ve středu oslabil k euru, ale mírně zpevnil k jenu

Americký dolar ve středu na devizových trzích nepatrně oslabil k euru, avšak mírně zpevnil k jenu. Investoři čekali na večerní zprávu ze zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed), od které očekávali, že jim naznačí, jak Fed hodnotí výkyvy na finančních trzích z poslední doby. Od prosince, kdy Fed poprvé po téměř deseti letech zvýšil základní úroky, investoři s dalším takovým krokem nepočítají minimálně do léta. FOMC nicméně pouze uvedl, že vývoj pozorně sleduje a na vyhlídky americké ekonomiky nahlíží optimisticky.

Kolem 23.00 SEČ dolar ke koši hlavních světových měn odepisoval 0,39 % na 98,972 bodu. Euro k dolaru posilovalo ve stejnou chvíli o 0,25 % na 1,089 EUR/USD a dolar k japonskému jenu zpevňoval o 0,24 % na 118,69 USD/JPY.

Australský dolar vůči americkému dolaru ve středu vystoupil na nejvyšší hodnotu za tři týdny a dostal se nad 0,708 USD. Přispěla k tomu zpráva o australské inflaci, která byla vyšší, než se čekalo.

Světové ceny ropy ve středu odpoledne smazaly počáteční několikaprocentní ztráty a vystoupily zpět nad 32 dolarů za barel. Trh nasměrovala vzhůru zvýšená poptávka po ropných produktech v souvislosti s mrazivým počasím v USA, což zastínilo údaje o růstu zásob ropy v USA na nový rekord.

Cena severomořské ropy Brent v 17.50 SEČ získávala asi 3,5 % na 32,90 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI si ve stejnou dobu připisovala tři procenta na 32,32 USD za barel, když předtím klesla na 30,14 USD za barel.

Americký státní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu uvedl, že zásoby nafty a topného oleje klesly minulý týden o více než čtyři miliony barelů, zatímco trh čekal nárůst o dva miliony barelů. Podle obchodníků jde o dočasný důsledek vlny chladného počasí v Severní Americe.

Zásoby ropy stouply o 8,4 milionu barelů na 494,2 milionu barelů a dostaly se na nejvyšší úroveň v záznamech EIA. Nárůst byl ale nižší než úterní odhad odvětvové organizace American Petroleum Institute (API), podle níž zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 11,4 milionu barelů. To je zhruba třikrát více, než čekali analytici.

"Trh po zprávě EIA zvedl znovu hlavu. Určitou podporu získal díky tomu, že růst zásob ropy byl nižší než ve zprávě API," řekl agentuře Reuters Gene McGillian ze společnosti Tradition Energy.

Od počátku roku ceny ropy ztrácejí více než 15 %. Kvůli rostoucímu přetlaku nabídky na trhu již ropa od poloviny roku 2014 ztratila 77 %.

Za úterním zotavením stály naděje, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by se mohla dohodnout s nečlenskými státy na snížení dodávek suroviny na přezásobené trhy. Mluvčí Kremlu však ve středu oznámil, že Rusko žádnou takovou koordinaci neplánuje. Účast Ruska v jakékoli dohodě se považuje za zásadní.

Zlato ve středu zdražilo o více než čtyři dolary na 1 124,20 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra klesla o dva centy na 14,479 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Italsko-americká automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zvýšila provozní zisk v loňském čtvrtém čtvrtletí o 39 %na 1,64 miliardy eur. Sedmý největší výrobce automobilů na světě těžil ze solidního prodeje v Severní Americe a z oživující poptávky v Evropě. V Latinské Americe a v Asii mu ale příjmy klesly.
 • Americkému výrobci letadel Boeing klesl v loňském čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 30 % na 1,03 miliardy dolarů. Na výsledku se projevily mimořádné náklady spojené s omezením výroby obřího modelu 747-8. Společnost také odhadla, že dodávky letadel pro komerční přepravu budou letos nižší než loni a dále poskytla výhled jádrového zisku na akcii pro rok 2016 v pásmu 8,15-8,35 USD (odhad trhu: 9,42 USD).
 • Výsledky Anthem ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,14 USD (odhad: 1,18 USD), tržby 20 miliard USD (odhad: 19,9 miliardy USD).
 • Výsledky United Technologies ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,52 USD), čisté tržby 14,3 miliardy USD (odhad: 15,3 miliardy USD).
 • Výsledky Hess ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 1,40 USD (odhad: ztráta 1,47 USD).
 • Výsledky Biogen ve 4Q: Upravený zisk na akcii 4,50 USD (odhad: 4,06 USD), tržby 2,84 miliardy USD (odhad: 2,71 miliardy USD).
 • Výsledky Qualcomm ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,90 ISD), tržby 5,78 miliardy USD (4Q2014: 7,1 miliardy USD). Akcie Qualcommu ve středečním after-marketu -1,6 %.
 • Výsledky PayPal ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,36 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 2,6 miliardy USD (meziročně +17 %). Akcie PayPalu ve středečním after-marketu +5 %.
 • Výsledky eBay ve 4Q: Zisk na akcii 0,50 USD (4Q2014: 0,55 USD), tržby 2,32 miliardy USD (4Q2014: 2,32 miliardy USD). Akcie eBay ve středečním after-marketu -8 %.
 • Výsledky SanDisk ve 4Q: Zisk na akcii 0,65 USD (4Q2014: 0,86 USD), tržby 1,54 miliardy USD (4Q2014: 1,74 miliardy USD). Akcie SanDisku ve středečním after-marketu +1 %.
 • Výsledky Facebook ve 4Q: Zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 5,84 miliardy (meziročně +52 %). Akcie Facebooku ve středečním after-marketu +12 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets
17:51

ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets

Česká národní banka dnes upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets. Ta nabízí na internetových stránkách...
ČNB Regulace
Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné
17:17

Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné

Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na podporu ekonomik...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:14

Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb
16:56

Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb

Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla podle...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
16:50

Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie ve čtvrtek mírně oslabila. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
16:26

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
16:12

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
15:56

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021
Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých
12:15

Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých

Polská vláda podpoří ekonomiku dalšími penězi, tentokrát má připravenou částku 35 až 40 miliard zlotých (až 234...
Polsko Podpora ekonomiky Koronavirus
SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber
11:46

SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber

Britská energetická společnost SSE spolu s norskou ropnou a plynárenskou firmou Equinor investují šest miliard liber...
Energetika Větrná energie
Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
10:58

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích, na které...
Walt Disney