Americké akcie v pondělí mírně zlevnily, stahovaly je pokles cen ropy a některé finanční tituly
|

Americké akcie v pondělí mírně zlevnily, stahovaly je pokles cen ropy a některé finanční tituly

Americké akcie během pondělního obchodování mírně klesly, energetické tituly se dostaly pod tlak kvůli levnější ropě. K poklesu trhu přispěly také některé finanční firmy. Pozornost investorů se nyní soustředí zejména na zveřejňování hospodářských výsledků amerických podniků za třetí čtvrtletí, odpoledne ale investoři věnovali pozornost i slovům viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera, který řekl, že nízké úrokové sazby by mohly ohrozit ekonomickou stabilitu USA, avšak dodal, že zvýšit úroky pro Fed není jednoduché.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow v pondělí odepsal 0,29 % a uzavřel na 18 086,40 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,3 % na 2 126,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,27 % na 5 199,82 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,56 % na 16,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,766 %.

Většina sektorů skončila v červených číslech, nejvíce klesly odvětví cyklického spotřebního zboží, sektor telekomunikací a energetické odvětví. Nad nulou se udržely sektor veřejných služeb a odvětví základních materiálů.

Americké akcie (17. října 2016)

Dolů zamířily akcie energetických firem Southwestern Energy (-3,33 %) nebo Chesapeake Energy (-3,2 %), protože ceny ropy klesly v důsledku obav z nadbytečných dodávek suroviny na trh. Výrazný nárůst nicméně zaznamenaly akcie výrobce hraček Hasbro (+7,43 %), jehož čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků.

Mírně v plusu skončily také akcie finančního domu Bank of America (+0,31 %), který před začátkem obchodování reportoval zisk i výnosy nad odhady (0,41 USD na akcii vs. 0,34 USD na akcii, respektive 21,6 miliardy USD vs. 20,97 miliardy USD).

V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie provozovatele řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-1,47 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,14 %) a řetězce hobby marketů Home Depot (-1,01 %). Dařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+0,79 %), výrobce letecké techniky Boeing (+0,37 %) nebo mobilního operátora Verizon Communications (+0,3 %).

Americké akcie (17. října 2016)

Na akciovém trhu nadále panuje nejistota ohledně načasování dalšího zvýšení úrokových sazeb americké centrální banky. Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer v pondělí uvedl, že nízké úrokové sazby by mohly ohrozit ekonomickou stabilitu a že centrální banka je velmi blízko dosažení svých cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace. Dodal nicméně, že zvýšit úroky pro Fed není tak jednoduché.

Známý americký investor Carl Icahn v pondělí vyjádřil rostoucí znepokojení ohledně situace na akciovém trhu v USA. Cena akcií řady podniků je podle něj vzhledem k rizikům na rozvíjejících se trzích výrazně nadhodnocená. "Jsem znepokojen několik let a toto znepokojení neustále roste," řekl Icahn televizní stanici CNBC.

Po konci obchodování hospodářské výsledky zveřejnili počítačový obr IBM (v řádném obchodování +0,21 %), poskytovatel služby streamování videa Netflix (v řádném obchodování -1,65 %) či letecký dopravce United Continental Holdings (v řádném obchodování (-0,32 %).

Společnost Netflix oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí vzrostl počet předplatitelů o 3,57 milionu, tedy výrazně více, než sama očekávala (2,3 milionu). Akcie firmy na oznámení v poobchodní fázi zareagovaly prudkým růstem, kolem 22.50 SELČ jejich cena rostla bezmála o dvacet procent. Na konci září měla společnost celosvětově 88,3 milionu předplatitelů. Firma dále oznámila, že v uplynulých třech měsících hospodařila se ziskem 0,12 USD na akcii při tržbách 2,29 miliardy USD. O rok dříve společnost za stejné období vykázala zisk na akcii 0,09 USD a tržby 2,1 miliardy USD. Analytici čekali zisk na akcii 0,06 USD a tržby 2,28 miliardy USD.

Počítačová společnost IBM vykázala za uplynulé čtvrtletí upravený zisk na akcii 3,29 USD při tržbách 19,2 miliardy USD. Analytici čekali, že společnost vykáže očištěný zisk na akcii 3,23 USD a tržby 19 miliard USD. Firma současně potvrdila výhled upraveného zisku na akcii za celý letošní rok na úrovni minimálně 13,50 USD. V poobchodní fázi akcie IBM ztrácely asi tři procenta.

V červených číslech se v after-marketu pohybovaly i akcie kartové společnosti Visa (v řádném obchodování -0,36 %, v after-marketu kolem 23.00 SELČ -1,7 %), která oznámila rezignaci svého výkonného ředitele Charlieho Scharfa. Z funkce Scharf odstoupí k 1. prosinci, nahradí jej v ní Alfred Kelly, dřívější prezident konkurenční společnosti American Express. Firma také uvedla, že Scharf bude ještě několik měsíců fungovat jako poradce Kellyho.

K výměně ve vedení došlo také ve společnosti Caterpillar (-0,43 %). Výkonný ředitel a předseda představenstva výrobce stavební a těžební techniky Doug Oberhelman v pondělí oznámil, že z obou funkcí odejde v lednu. Oberhelman ve firmě působil na různých postech více než čtyři desetiletí. Ve vedení podniku jej nahradí Jim Umpleby, který ve společnosti působí 35 let. Tisková mluvčí firmy uvedla, že Oberhelman odchází z vlastního rozhodnutí.

Dolar neudržel dopolední zisky, ropa zlevnila

Na devizovém trhu se v pondělí dolar vyšplhal na sedmiměsíční maximum vůči koši ostatních předních měn, později však o své zisky přišel. V centru pozornosti investorů je nyní čtvrteční zasedání Evropské centrální banky.

Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval v závěru obchodování v New Yorku pokles o zhruba 0,2 % na 97,86 bodu. Během dne přitom vystoupil až na 98,17 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od 10. března.

Euro si vůči dolaru připisovalo zhruba 0,3 % a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,1 USD. Trh všeobecně předpokládá, že ECB bude tento týden o něco pozitivnější ohledně vyhlídek Evropy, uvedl analytik Richard Cochinos ze společnosti Citigroup. Nadále se nicméně očekává, že ECB v určitém okamžiku ohlásí prodloužení programu nákupu dluhopisů, kterým se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně.

K sestupu dolaru ze sedmiměsíčního maxima přispělo vybírání zisků, které investorům přinesl předchozí růst americké měny. Dolar si během uplynulých 14 dnů připsal vůči koši měn zhruba 2,5 %. Zaznamenal tak nejvýraznější dvoutýdenní nárůst za více než rok, napsala agentura Reuters. Dolar v poslední době těží z vyhlídek na brzké zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

Světové ceny ropy se v pondělí snížily kvůli obavám investorů z nadbytečných dodávek suroviny na trh. Jejich pokles nicméně brzdily vyhlídky na opatření Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) k omezení těžby.

OPEC se v září předběžně dohodl na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Podrobnosti by měl kartel dojednat na svém listopadovém zasedání ve Vídni. "Pro Brent je před zasedáním kartelu OPEC velmi obtížné dostat se pod hranici 50 dolarů," říká analytik Bjarne Schieldrop ze společnosti SEB.

V září OPEC těžil rekordních 33,6 milionu barelů ropy denně. Někteří členové kartelu přitom signalizují, že plánují další zvyšování těžby, napsala agentura Reuters.

Zlato v pondělí zdražilo o tři a půl dolaru na 1 254 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o čtyři a půl centu na 17,47 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích trzích

Výsledková sezóna

  • Americkému finančnímu ústavu Bank of America vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 6,6 % na 4,45 miliardy USD. Zisk druhé největší banky v USA podle majetku se zvýšil poprvé po třech čtvrtletích, hlavně díky příjmům z obchodování s dluhopisy.
  • Americkému výrobci hraček Hasbro vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 24 % na 257,8 milionu USD. Hospodaření podpořil zájem o hračky pro dívky v čele s panenkami.
  • Výsledky Charles Schwab ve 3Q: Zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,33 USD), tržby 1,91 miliardy USD (odhad: 1,89 miliardy USD).
  • Výsledky Netflix ve 3Q: Zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 2,29 miliardy USD (odhad: 2,28 miliardy USD). Počet předplatitelů se společnosti za tři měsíce do září zvýšil celosvětově o 3,57 milionu (odhad firmy: 2,3 milionu). Akcie v pondělním after-marketu +20 %.
  • Výsledky IBM ve 3Q: Upravený zisk na akcii 3,29 USD (odhad: 3,23 USD), tržby 19,2 miliardy USD (odhad: 19 miliard USD). AKcie v pondělním after-marketu -3 %.
  • Výsledky United Continental Holdings: Upravený zisk na akcii 3,11 USD (odhad: 3,07 USD), tržby 9,91 miliardy USD (odhad: 9,9 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu beze změny.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

XTB - banner xStation 5

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
před 7 minutami

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
před 24 minutami

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021
Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých
12:15

Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých

Polská vláda podpoří ekonomiku dalšími penězi, tentokrát má připravenou částku 35 až 40 miliard zlotých (až 234...
Polsko Podpora ekonomiky Koronavirus
SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber
11:46

SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber

Britská energetická společnost SSE spolu s norskou ropnou a plynárenskou firmou Equinor investují šest miliard liber...
Energetika Větrná energie
Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
10:58

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích, na které...
Walt Disney
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo převážně v plusu. Pod nulou uzavřela jen burza...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
09:30

"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování

Investovat odpovědně. Tak káže nový trend, který se firmám navíc vyplácí. Takzvaně "zelené" dluhopisy mají nízkou...
Ekologie a životní prostředí Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur
09:19

ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur

Ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro ČT ve středu večer uvedl, že ČEZ za prodej aktiv v...
ČEZ Energetika Rumunsko
Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá
09:11

Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá

Spotřebitelská důvěra v Německu se dále zhoršuje. Rozsáhlá uzávěra zavedená proti šíření nákazy koronavirem má totiž...
Německo Spotřebitelská důvěra
Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn
08:30

Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn

Ve věku 86 let zemřel ve středu bývalý investiční bankéř a šéf Světové banky James Wolfensohn. V jejím čele stál od...
Banky Management
VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně…
VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně…
08:10

VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně asi o 23 % méně

Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group spadl za prvních devět měsíců roku zisk před zdaněním o 29,2 %...
Evropské akcie Akcie ČR Vienna Insurance Group (VIG)
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, o kolik procent se letos propadne světová ekonomika a v čem budou...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z rekordu

Americké akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 sestoupily z rekordních maxim. Index...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej…
včera v 21:50

Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej aktivit TikToku v USA

Americká vláda poskytla čínské společnosti ByteDance dalších sedm dnů na prodej aktivit její aplikace pro sdílení...
Sociální sítě Internet Čína
Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách…
včera v 21:17

Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů

Představitelé americké centrální banky na svém posledním zasedání diskutovali o možnostech, jak upravit program...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů
včera v 21:09

OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů

Izraelská blokáda připravila ekonomiku palestinského Pásma Gazy od roku 2007 o 16,7 miliardy dolarů. Zbídačila dva...
Blízký a Střední východ Izrael
Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč
včera v 19:19

Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu ČR nyní činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se...
Rozpočet Česká republika
Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži
včera v 18:37

Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži

Evropská komise plánuje tvrdší opatření k ochraně duševního vlastnictví evropských firem, a to mimo jiné před...
Evropa Průmysl