Americké akcie v pondělí mírně zlevnily, stahovaly je pokles cen ropy a některé finanční tituly

Americké akcie během pondělního obchodování mírně klesly, energetické tituly se dostaly pod tlak kvůli levnější ropě. K poklesu trhu přispěly také některé finanční firmy. Pozornost investorů se nyní soustředí zejména na zveřejňování hospodářských výsledků amerických podniků za třetí čtvrtletí, odpoledne ale investoři věnovali pozornost i slovům viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera, který řekl, že nízké úrokové sazby by mohly ohrozit ekonomickou stabilitu USA, avšak dodal, že zvýšit úroky pro Fed není jednoduché.
Index Dow v pondělí odepsal 0,29 % a uzavřel na 18 086,40 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,3 % na 2 126,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,27 % na 5 199,82 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,56 % na 16,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,766 %.
Většina sektorů skončila v červených číslech, nejvíce klesly odvětví cyklického spotřebního zboží, sektor telekomunikací a energetické odvětví. Nad nulou se udržely sektor veřejných služeb a odvětví základních materiálů.
Dolů zamířily akcie energetických firem Southwestern Energy (-3,33 %) nebo Chesapeake Energy (-3,2 %), protože ceny ropy klesly v důsledku obav z nadbytečných dodávek suroviny na trh. Výrazný nárůst nicméně zaznamenaly akcie výrobce hraček Hasbro (+7,43 %), jehož čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků.
Mírně v plusu skončily také akcie finančního domu Bank of America (+0,31 %), který před začátkem obchodování reportoval zisk i výnosy nad odhady (0,41 USD na akcii vs. 0,34 USD na akcii, respektive 21,6 miliardy USD vs. 20,97 miliardy USD).
V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie provozovatele řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-1,47 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,14 %) a řetězce hobby marketů Home Depot (-1,01 %). Dařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+0,79 %), výrobce letecké techniky Boeing (+0,37 %) nebo mobilního operátora Verizon Communications (+0,3 %).
Na akciovém trhu nadále panuje nejistota ohledně načasování dalšího zvýšení úrokových sazeb americké centrální banky. Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer v pondělí uvedl, že nízké úrokové sazby by mohly ohrozit ekonomickou stabilitu a že centrální banka je velmi blízko dosažení svých cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace. Dodal nicméně, že zvýšit úroky pro Fed není tak jednoduché.
Známý americký investor Carl Icahn v pondělí vyjádřil rostoucí znepokojení ohledně situace na akciovém trhu v USA. Cena akcií řady podniků je podle něj vzhledem k rizikům na rozvíjejících se trzích výrazně nadhodnocená. "Jsem znepokojen několik let a toto znepokojení neustále roste," řekl Icahn televizní stanici CNBC.
Po konci obchodování hospodářské výsledky zveřejnili počítačový obr IBM (v řádném obchodování +0,21 %), poskytovatel služby streamování videa Netflix (v řádném obchodování -1,65 %) či letecký dopravce United Continental Holdings (v řádném obchodování (-0,32 %).
Společnost Netflix oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí vzrostl počet předplatitelů o 3,57 milionu, tedy výrazně více, než sama očekávala (2,3 milionu). Akcie firmy na oznámení v poobchodní fázi zareagovaly prudkým růstem, kolem 22.50 SELČ jejich cena rostla bezmála o dvacet procent. Na konci září měla společnost celosvětově 88,3 milionu předplatitelů. Firma dále oznámila, že v uplynulých třech měsících hospodařila se ziskem 0,12 USD na akcii při tržbách 2,29 miliardy USD. O rok dříve společnost za stejné období vykázala zisk na akcii 0,09 USD a tržby 2,1 miliardy USD. Analytici čekali zisk na akcii 0,06 USD a tržby 2,28 miliardy USD.
Počítačová společnost IBM vykázala za uplynulé čtvrtletí upravený zisk na akcii 3,29 USD při tržbách 19,2 miliardy USD. Analytici čekali, že společnost vykáže očištěný zisk na akcii 3,23 USD a tržby 19 miliard USD. Firma současně potvrdila výhled upraveného zisku na akcii za celý letošní rok na úrovni minimálně 13,50 USD. V poobchodní fázi akcie IBM ztrácely asi tři procenta.
V červených číslech se v after-marketu pohybovaly i akcie kartové společnosti Visa (v řádném obchodování -0,36 %, v after-marketu kolem 23.00 SELČ -1,7 %), která oznámila rezignaci svého výkonného ředitele Charlieho Scharfa. Z funkce Scharf odstoupí k 1. prosinci, nahradí jej v ní Alfred Kelly, dřívější prezident konkurenční společnosti American Express. Firma také uvedla, že Scharf bude ještě několik měsíců fungovat jako poradce Kellyho.
K výměně ve vedení došlo také ve společnosti Caterpillar (-0,43 %). Výkonný ředitel a předseda představenstva výrobce stavební a těžební techniky Doug Oberhelman v pondělí oznámil, že z obou funkcí odejde v lednu. Oberhelman ve firmě působil na různých postech více než čtyři desetiletí. Ve vedení podniku jej nahradí Jim Umpleby, který ve společnosti působí 35 let. Tisková mluvčí firmy uvedla, že Oberhelman odchází z vlastního rozhodnutí.
Dolar neudržel dopolední zisky, ropa zlevnila
Na devizovém trhu se v pondělí dolar vyšplhal na sedmiměsíční maximum vůči koši ostatních předních měn, později však o své zisky přišel. V centru pozornosti investorů je nyní čtvrteční zasedání Evropské centrální banky.
Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval v závěru obchodování v New Yorku pokles o zhruba 0,2 % na 97,86 bodu. Během dne přitom vystoupil až na 98,17 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od 10. března.
Euro si vůči dolaru připisovalo zhruba 0,3 % a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,1 USD. Trh všeobecně předpokládá, že ECB bude tento týden o něco pozitivnější ohledně vyhlídek Evropy, uvedl analytik Richard Cochinos ze společnosti Citigroup. Nadále se nicméně očekává, že ECB v určitém okamžiku ohlásí prodloužení programu nákupu dluhopisů, kterým se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně.
K sestupu dolaru ze sedmiměsíčního maxima přispělo vybírání zisků, které investorům přinesl předchozí růst americké měny. Dolar si během uplynulých 14 dnů připsal vůči koši měn zhruba 2,5 %. Zaznamenal tak nejvýraznější dvoutýdenní nárůst za více než rok, napsala agentura Reuters. Dolar v poslední době těží z vyhlídek na brzké zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.
Světové ceny ropy se v pondělí snížily kvůli obavám investorů z nadbytečných dodávek suroviny na trh. Jejich pokles nicméně brzdily vyhlídky na opatření Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) k omezení těžby.
OPEC se v září předběžně dohodl na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Podrobnosti by měl kartel dojednat na svém listopadovém zasedání ve Vídni. "Pro Brent je před zasedáním kartelu OPEC velmi obtížné dostat se pod hranici 50 dolarů," říká analytik Bjarne Schieldrop ze společnosti SEB.
V září OPEC těžil rekordních 33,6 milionu barelů ropy denně. Někteří členové kartelu přitom signalizují, že plánují další zvyšování těžby, napsala agentura Reuters.
Zlato v pondělí zdražilo o tři a půl dolaru na 1 254 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o čtyři a půl centu na 17,47 USD za trojskou unci.
Hlavní pondělní události na amerických trzích trzích
- Americký výrobce elektrických aut Tesla Motors bude spolupracovat s japonskou firmou Panasonic na výrobě solárních článků a modulů v USA. Panasonic již spolupracuje s Teslou při výrobě baterií pro první vůz automobilky určený pro masový trh Model 3.
- Čínská logistická společnost ZTO Express plánuje ještě v tomto měsíci primární nabídku akcií v USA, která má být největším vstupem na burzu v USA v letošním roce a největší nabídkou akcií čínské firmy ve Spojených státech od nabídky internetové firmy Alibaba Group v roce 2014. Celkem chce ZTO z primární nabídky získat 1,5 miliardy USD.
- Donald Trump má již jen desetiprocentní šanci vyhrát osmého listopadu v USA prezidentské volby, tvrdí The New York Times.
- Společnost PepsiCo oznámila, že hodlá celosvětově snížit množství cukru ve svých nápojích. Mezi hlavní důvody patří kritika kvůli nárůstu obezity ve světě a snaha o ochranu životního prostředí, píše agentura Reuters.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) se v říjnu snížil na -6,8 bodu z -1,99 bodu v září (odhad: +1 bod).
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v září proti předchozímu měsíci zvýšila o 0,1 %, zatímco v srpnu o 0,5 % klesla (revidováno z -0,4 %). V pondělí to uvedla americká centrální banka. Růst byl nižší, než očekávali analytici, kteří v anketě agentury Reuters v průměru počítali s růstem o 0,2 %. Využití kapacit se zvýšilo na 75,4 % ze srpnových revidovaných 75,3 % (revidováno ze 75,5 %, odhad: 75,6 %)
- BMO Capital Markets snížila doporučení na akcie JPMorgan Chase na "market perform" z "outperform" a zvýšila doporučení na akcie Wells Fargo na "market perform" z "underperform".
- Známý americký investor Carl Icahn vyjádřil rostoucí znepokojení ohledně situace na akciovém trhu ve Spojených státech. V pondělí prohlásil, že cena akcií řady amerických podniků je podle něj vzhledem k rizikům na rozvíjejících se trzích výrazně nadhodnocená.
- Nízké úrokové sazby ve Spojených státech by mohly ohrozit ekonomickou stabilitu. V pondělí to prohlásil viceguvernér Fedu Stanley Fischer. Fed je sice podle Fischera blízko dosažení svých cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace, zvýšit úroky pro něj však prý není tak jednoduché.
Výsledková sezóna
- Americkému finančnímu ústavu Bank of America vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 6,6 % na 4,45 miliardy USD. Zisk druhé největší banky v USA podle majetku se zvýšil poprvé po třech čtvrtletích, hlavně díky příjmům z obchodování s dluhopisy.
- Americkému výrobci hraček Hasbro vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 24 % na 257,8 milionu USD. Hospodaření podpořil zájem o hračky pro dívky v čele s panenkami.
- Výsledky Charles Schwab ve 3Q: Zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,33 USD), tržby 1,91 miliardy USD (odhad: 1,89 miliardy USD).
- Výsledky Netflix ve 3Q: Zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 2,29 miliardy USD (odhad: 2,28 miliardy USD). Počet předplatitelů se společnosti za tři měsíce do září zvýšil celosvětově o 3,57 milionu (odhad firmy: 2,3 milionu). Akcie v pondělním after-marketu +20 %.
- Výsledky IBM ve 3Q: Upravený zisk na akcii 3,29 USD (odhad: 3,23 USD), tržby 19,2 miliardy USD (odhad: 19 miliard USD). AKcie v pondělním after-marketu -3 %.
- Výsledky United Continental Holdings: Upravený zisk na akcii 3,11 USD (odhad: 3,07 USD), tržby 9,91 miliardy USD (odhad: 9,9 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu beze změny.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
