Vzácná expertní shoda: Akcie jsou nadhodnocené, je čas na defenzivu!

Známý americký investor Carl Icahn vyjádřil rostoucí znepokojení ohledně situace na akciovém trhu ve Spojených státech. V pondělí prohlásil, že cena akcií řady amerických podniků je podle něj vzhledem k rizikům na rozvíjejících se trzích výrazně nadhodnocená. Opatrný přístup k investování do akcií aktuálně doporučují také David Tepper a Jeffrey Gundlach.
"Jsem znepokojen několik let a toto znepokojení neustále roste," řekl Icahn v rozhovoru pro televizní stanici CNBC. Dodal, že je obezřetný ohledně dlouhodobějších vyhlídek trhu.
Obezřetnost ohledně situace na akciovém trhu v rozhovoru se CNBC vyjádřil rovněž miliardář David Tepper, zakladatel investičního fondu Appaloosa Management. "V závislosti na výsledku (listopadových prezidentských) voleb se může trh ubírat různými směry," uvedl. "Prostředí je složité, hedgeové fondy ale stále dokáží nabídnout přijatelné výnosy. Jsme ale pouze opatrní, ne vyloženě pesimističtí, pokud jde o akcie."
Právě hedgeové fondy v posledních letech zaostávaly za trhem. V době, kdy (nadneseně řečeno) roste vše, o co zakopnete, jsou zajišťovací a spekulativní strategie méně zajímavé, a tak právě hedgeové fondy zažívají výrazný odliv prostředků.
Tepper dále uvedl, že je jeho fond, který má ve správě okolo 19 miliard dolarů, jen lehce zainvestovaný v akciích, naproti tomu drží velkou sumu v hotovosti. Takto se manažeři chovají v době, kdy vyhlížejí větší propady, aby na nich zaprvé netratili, a zadruhé, aby byli schopni během někdy až panických výprodejů skupovat aktiva od investorů, kteří budou prchat z pozic.
"Pokud trh klesne v důsledku amerických prezidentských voleb, Fed bude mít méně odvahy zvyšovat sazby. Na současných úrovních a při stávající situaci v ekonomice ale centrální banka sazby zvyšovat má," uvedl dále uznávaný manažer.
Vyloženě defenzivní postoj k trhu jako celku zaujal nedávno Jeffrey Gundlach, ředitel DoubleLine Capital a podle mnohých nový "dluhopisový král", který v posledních letech několikrát navzdory opačnému většinovému názoru odhadl vývoj trhu s dluhopisy. "Trh s bondy je slabý a akcie jdou do strany. Index S&P 500 koketuje s hladinou 2 130, výrazně pod ni se mu ale nechce," uvedl Gundlach pro CNBC. "Pokud by pod touto hladinou uzavřel dvakrát za sebou, bylo by to podle mě velice nepříznivé znamení." Dodejme, že v pondělí index polovinu podmínky splnil, když uzavřel okolo 2 126 bodů.
Ředitel DoubleLine Capital uvedl, že spekuluje na pokles konkrétních segmentů akciového trhu prakticky po celý uplynulý rok a vydělává na "shortech" například v odvětví nezbytného spotřebního zboží.
Americká ekonomika se podle něj může "těšit" na fiskální podporu, ohledně měnové politiky Fedu ale trvá značná nejistota. Janet Yellenová podle Gundlacha minulý týden lehce "posunula brankovou konstrukci", když poněkud rozmělnila cíl politiky centrální banky na trhu práce svým upozorněním na stále nízkou míru participace (tedy ne pouze na míru nezaměstnanosti) a zdůrazněním toho, že Fed možná bude muset po delší dobu podporovat ekonomiku, jejíž potenciál byl zasažen poslední finanční krizí.
Na rozdíl od Teppera nepovažuje Gundlach blížící se prezidentské volby za událost příliš významnou pro trh. V létě přitom odhadl, že se prezidentem stane Donald Trump, aniž by dal najevo své preference. Zůstává tedy otázkou, zda při svém aktuálním vyjádření nepočítá se šokujícím výsledkem voleb, a především to, jaký výsledek by pro něj vůbec byl překvapením.
Zdroj: ČTK, CNBC