Americké akcie týden zahájily nepatrným poklesem, pod nulou je držel nejistý výsledek blížících se prezidentských voleb
|

Americké akcie týden zahájily nepatrným poklesem, pod nulou je držel nejistý výsledek blížících se prezidentských voleb

Americké akcie v pondělí mírně klesly. Náladu na trzích ovlivňovaly zprávy o dalších velkých fúzích a také vývoj související s prezidentskými volbami. Dolar na devizovém trhu zůstal bez výraznějších změn.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow odepsal 0,1 % na 18 142,42 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,01 % na 2 126,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,02 % na 5 189,13 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 5,37 % na 17,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,826 %.

Z jednotlivých sektorů se dařilo odvětví veřejných služeb, realitnímu sektoru či sektoru necyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončily energetický sektor nebo odvětví zdravotní péče.

Americké akcie (31. října 2016)

Nejistotu na trzích vyvolala zpráva, že FBI bude zkoumat další e-maily odeslané ze soukromého účtu demokratické kandidátky na prezidentku USA Hillary Clintonové. Informace totiž nahrává republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi, jehož vítězství se investoři spíše nepřejí. Volby v USA se budou konat 8. listopadu.

Za celý říjen S&P 500 odepsal 1,94 %, a sérii měsíčních poklesů tak prodloužil na tři. Dow za celý měsíc přišel o 0,91 % a Nasdaq Composite klesl o 2,31 %.

Americké akcie (říjen 2016)

Průmyslový konglomerát General Electric (-0,41 %) v pondělí uvedl, že sloučí své aktivity v ropném a plynárenském průmyslu s firmou Baker Hughes (-6,29 %).

Akcie telekomunikačního podniku Level 3 Communications (+3,89 %) vykázaly růst téměř o čtyři procenta po zprávě, že ho za 24 miliard dolarů koupí společnost CenturyLink (-12,54 %).

V indexu Dow nejvýrazněji klesly cenné papíry výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-3,54 %), ropného podniku ExxonMobil (-1,72 %) a řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,27 %). V plusu se naopak udržely akcie energetické firmy Chevron (+0,9 %), počítačového obra IBM (+0,71 %) nebo zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (+0,7 %).

Po konci pondělního obchodování zveřejnily hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí například společnosti Anadarko Petroleum či Tenet Healthcare.

Americké akcie (31. října 2016)

Trhy budou tento týden sledovat kromě jiného zasedání měnového výboru americké centrální banky, které začne v úterý a skončí ve středu. Obchodníci pochybují, že Fed tento týden zvýší úrokové sazby, čekají ale, že naznačí připravenost učinit tak v prosinci.

Dolar stagnoval, ropa výrazně zlevnila

Dolar během dne smazal velkou část předchozích zisků kvůli obnoveným obavám, jak vyšetřování e-mailů Hillary Clintonové ovlivní výsledky amerických prezidentských voleb. Případné vítězství Hillary Clintonové ve volbách je považováno za pozitivní pro dolar.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v pondělí skončil téměř beze změny na 98,37 bodu. Za celý měsíc index vzrostl o zhruba 3 %, což je nejvyšší nárůst za téměř rok. Euro k dolaru oslabilo o méně než 0,1 % na 1,098 USD, k japonskému jenu o téměř 0,1 % zpevnilo a pohybovalo se kolem 115,11 JPY. Dolar proti jenu posílil o 0,1 % na 104,80 JPY.

Ceny ropy v pondělí výrazně klesly. Hlavním důvodem byly obavy, zda členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) sníží těžbu tak, jak slíbili. Vliv na pokles cen měla ale rovněž zpráva o zvýšení zásob v hlavním americkém překladišti Cushing.

Kartel OPEC na konci minulého týdne jednal s nečlenskými těžaři ropy o krocích, které mají vést k omezení nadbytečných dodávek suroviny na trh. Strany se však dohodly pouze na tom, že se před oficiálním zasedáním kartelu, plánovaném na 30. listopadu ve Vídni, setkají ještě jednou. OPEC se v září předběžně dohodl na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Zatím se však nedokázal shodnout na podrobnostech tohoto kroku.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko po úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.

Zlato v pondělí zlevnilo o sedm a půl dolaru na zhruba 1 270 USD za trojskou unci, cena stříbra ale stoupla o šest centů na 17,88 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

 • Americký holding General Electric sloučí své ropné a plynárenské aktivity se společností Baker Hughes, třetí největší firmou, jež poskytuje služby ropným těžařům. Nový podnik bude mít roční obrat zhruba 32 miliard USD, napsala v pondělí agentura Reuters.
 • Index aktivity chicagského Fedu dosáhl v říjnu nečekaně nízké hodnoty 50,6 bodu. Očekávalo se, že po zářijových 54,2 bodu klesne pouze na 54 bodů.
 • Osobní příjmy ve Spojených státech v září meziměsíčně stouply o 0,3 % (odhad: +0,4 %, srpen: +0,2 %), osobní výdaje se zvýšily o 0,5 % (odhad: +0,4 %, srpen revidován na -0,1 % z 0 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu se v září meziměsíčně zvýšily o 0,1 % (odhad: +0,1 %, srpen: +0,2 %) a meziročně stouply o 1,7 %, stejně jako v srpnu.
 • Budvar vyhrál soudní spor v Portugalsku se společností Anheuser-Busch InBev. Podle rozsudku AB InBev definitivně nesmí v Portugalsku používat pro svá piva označení Budweiser.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Cardinal Health v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 1,21 USD), tržby 32,04 miliardy USD (odhad: 27,18 miliardy USD).
 • Výsledky NextEra Energy v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,74 USD (odhad: 1,67 USD), tržby 4,81 miliardy USD (odhad: 4,79 miliardy USD).
 • Výsledky Zimmer Biomet v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,79 USD (odhad: 1,79 USD), tržby 1,83 miliardy USD (odhad: 1,8 miliardy USD).
 • Výsledky Public Service Enterprise v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 1,9 miliardy USD (odhad: 2,85 miliardy USD).
 • Výsledky Southern Company v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,17 USD), tržby 6,26 miliardy USD (odhad: 5,72 miliardy USD).
 • Výsledky Enbridge Energy Partners v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,09 USD (odhad: 0,19 USD), tržby 1,12 miliardy USD (odhad: 1,13 miliardy USD).
 • Výsledky CNH Industrial v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,05 USD (odhad: 0,05 USD), tržby 5,57 miliardy USD (odhad: 5,24 miliardy USD).
 • Výsledky Rockwell Collins v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,17 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,49 miliardy USD).
 • Výsledky Tenet Healthcare v 3Q: Upravený zisk na akcii z pokračujících operací 0,16 USD (odhad firmy: 0,10-0,25 USD, loni: 0,29 USD), tržby 4,85 miliardy USD (meziročně: +3,3 %). Firma zhoršila celoroční výhled zisku i tržeb. Akcie v pondělním after-marketu -9 %.
 • Výsledky Anadarko Petroleum v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,57 USD), tržby 1,89 miliardy USD (odhad: 2,19 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu -2,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

XTB - banner xStation 5

Co musíte ráno vědět (1. prosince)
Co musíte ráno vědět (1. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. prosince)

Jak světové trhy zakončily listopad, kdo má na svědomí největší letošní fúzi a co nám před třiceti lety přinesla malá...
Musíte vědět
Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva
včera v 23:01

Polsko a Maďarsko čekají nové návrhy řešení sporu o vládu práva

Polsko a Maďarsko očekávají nové návrhy řešení sporu ohledně podmíněnosti vyplácení peněz z rozpočtu Evropské unie a...
Polsko Maďarsko Evropská unie
WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů
včera v 22:22

WSJ: Facebook koupí startup Kustomer za jednu miliardu dolarů

Společnost Facebook potvrdila, že koupí startup Kustomer, který se zabývá službami zákazníkům. O akvizici jako první...
Facebook Americké akcie Fúze a akvizice
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, mají ale za sebou mimořádný měsíc

Americké akcie v pondělí oslabily, investoři vybírali zisky z posledních týdnů. Index Dow za sebou má největší...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM
včera v 21:28

Státy eurozóny se shodly na reformě záchranného fondu ESM

Státy eurozóny se po několikaletém vyjednávání shodly na reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který...
Evropská unie Eurozóna ESM
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí ztrácely, ale mají za sebou nejlepší měsíc v historii

Akcie na západoevropských trzích sice nezačaly nový týden na pozitivní vlně a skončily v červených číslech. Za celý...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů
včera v 17:25

Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad...
Evropská unie Česká republika Právo
Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč
včera v 17:19

Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v říjnu 20,7 miliardy Kč. To je o...
Česká ekonomika Hypotéky ČNB
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března. Za měsíc posílila o více než 14 %

Pražská burza znovu neudržela nejsilnější úroveň od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola
včera v 16:39

GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola

Největší americká automobilka General Motors a výrobce elektromobilů Nikola přepracovali svou dohodu o strategickém...
Auta Americké akcie
Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů
včera v 16:07

Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je...
Evropská unie Česká republika
USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily…
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily očekávání trhů

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 20,2 % po růstu o 20,8 % v září....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům
včera v 15:10

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní...
Důchody Česká ekonomika
Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
včera v 14:00

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
včera v 13:50

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
včera v 13:43

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí