Erste Group Bank vykázala za prvních devět měsíců roku růst čistého zisku o 54 % na 1,18 miliardy eur
|

Erste Group Bank vykázala za prvních devět měsíců roku růst čistého zisku o 54 % na 1,18 miliardy eur

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 1,18 miliardy eur. Před rokem Erste ve stejném období hospodařila s čistým ziskem 764 milionů eur. Meziročně se jí tak čistý zisk zvýšil o více než 54 %. V samotném třetím čtvrtletí banka dosáhla zisku 337,4 milionu eur. Šéf banky Andreas Treichl uvedl, že by Erste ráda vyplatila dividendu z letošního zisku ve výši jednoho eura na akcii. Česká spořitelna vykázala za prvních devět měsíců roku čistý zisk 11,92 miliardy Kč.

Banky Erste Group Bank Výsledková sezóna Evropské banky Erste Group Bank (Vídeň)

Čistý úrokový příjem Erste v prvních devíti měsících roku klesl na 3,27 miliardy eur z 3,32 miliardy eur, výnos z poplatků a provizí se snížil na 1,32 miliardy eur z 1,37 miliardy eur a čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou dosáhl 191,6 milionu eur proti výsledku 193 milionů eur ve stejném období v loňském roce.

Celkové provozní příjmy se Erste snížily z 5,09 miliardy eur na 4,96 miliardy eur při růstu provozních nákladů z 2,85 miliardy eur na 2,96 miliardy eur v důsledku vyšších výdajů na informační technologie a zaměstnance. Na úrovni provozního výsledku tak Erste vykázala zisk 1,997 miliardy eur. V přepočtu na jednu akcii Erste vykázala za prvních devět měsíců roku zisk 2,73 eura. Loni dosáhl zisk na akcii za prvních devět měsíců roku 1,79 eura. Výsledky podpořily meziročně výrazně nižší náklady na rizika, které klesly na 63,2 milionu eur z loňských 518,4 milionu eur.

V samotném třetím čtvrtletí byl čistý úrokový příjem Erste 1,07 miliardy eur (3Q2015: 1,11 miliardy eur), příjem z poplatků a provizí činil 434,9 milionu eur (3Q2015: 455,2 milionu eur) a zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou dosáhl 84,1 milionu eur (3Q2015: 56,4 milionu eur). Náklady na rizika se v samotném třetím čtvrtletí snížily na 37 milionů eur ze 144 milionů eur.

Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 dosahoval ke konci září úrovně 13,2 %, meziročně se tak zvýšil o 0,9 procentního bodu z 12,3 %.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 3Q a 9M2016

"Erste Group Bank vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,179 miliardy eur, a je tak na dobré cestě ke splnění celoročního cíle, kterým je návratnost vlastního kapitálu (ROTE) nad 12 %. To zároveň dává prostor pro možnost výplaty dividendy vy výši jednoho eura na akcii," uvedl ve výsledkové zprávě výkonný ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl. Pro rok 2017 má Erste nastavený cíl na ROTE vyšší než 10 %. Z loňského zisku Erste vyplatila dividendu 0,5 eura na akcii. Dividendový výnos by v případě výplaty jednoho eura na akcii byl zhruba 3,5 %. Konsenzus Bloombergu ukazuje na 0,7 eura.

"Čistý úrokový výnos, provozní zisk i výnos z obchodování za třetí čtvrtletí mírně zaostaly za odhady. Pozitivem byla tvorba opravných položek ve výši 37,4 milionu eur, která byla proti odhadům poloviční. Čistý zisk pak jen lehce překonal očekávání, když dosáhl 337,4 milionu eur. Management potvrdil výhled pro letošní ukazatel ROTE, který by měl dosáhnout více než 12 %. Pro rok 2017 čeká ROTE nad 10 % za předpokladu, že k jednorázovému daňovému odvodu (asi 200 milionů eur) dojde již v letošním roce a výnosy budou v příštím roce alespoň na totožné úrovni jako letos," říká Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky.

Hodnota aktiv banky ke konci září vzrostla na 206,8 miliardy eur ze 199,7 miliardy eur na konci loňského roku. "Kvalita aktiv se stále zlepšuje, díky čemuž ještě více klesl objem vytvořených opravných položek," dodal Treichl.

Hodnota úvěrů a jiných pohledávek za klienty za tři čtvrtletí vzrostla proti konci loňského roku o 2,4 %, objem klientských vkladů ve stejném období vzrostl o 4,7 %. Podle Treichla jde o důkaz toho, že se střadatelé rozhodli kompenzovat prostředí nízkých úrokových sazeb ukládáním ještě většího množství prostředků stranou.

Erste Group Bank - vybrané provozní ukazatele (9M2016)

"Z našeho pohledu jsou výsledky mírným zklamáním, hlavně kvůli pokračujícímu výraznému propadu provozního zisku, který by měl podle výhledu pokračovat i v příštím roce. Oživení ekonomik zemí střední a východní Evropy se tak prozatím projevuje především v lepšící se kvalitě úvěrového portfolia, kde podíl nesplácených úvěrů klesl na 5,5 % z 5,8 % v 2Q2016. Růst úvěrů (+3,6 % meziročně) prozatím nestačí na zastavení poklesu úrokových výnosů a rostoucí konkurence v bankovním sektoru tlačí dolů výnosy z poplatků. Pozitivní jsou naopak relativně solidní kapitalizace banky, snižování bankovních daní v jednotlivých zemích a pozvolná akcelerace růstu úvěrů," říká Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Erste Group Bank - reportované hospodářské výsledky za 3Q2016 vs. odhady J&T Banky a konsenzus trhu

Erste Group Bank je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí také v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.

České spořitelně vzrostl čistý zisk na 11,9 miliardy Kč

Česká spořitelna vykázala za první tři čtvrtletí čistý zisk 11,92 miliardy Kč. O rok dříve dosáhla ve stejném období čistého zisku 11,13 miliardy Kč. Meziročně jí tak zisk stoupl o 7,1 %. Hrubý objem klientských úvěrů se za posledních 12 měsíců zvýšil o 8,2 %, což v absolutním vyjádření znamená 44,3 miliardy Kč.

"Dosažený zisk vnímám v současných tržních podmínkách nízkých úrokových sazeb a velkého tlaku regulace jako úspěch. K dobrým výsledkům pomohla především kvalita úvěrového portfolia, díky efektivnějším procesům se nám pak daří držet trend snižování provozních nákladů," uvedl ve výsledkové zprávě Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny. "Radost mi dělají také obchodní výsledky, dosáhli jsme rekordního objemu nových hypoték, který přesáhl 40 miliard Kč," dodal Tomáš Salomon. K nárůstu čistého zisku za prvních devět měsíců roku přispěl i příjem z prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe.

Provozní zisk České spořitelny se nicméně snížil o 6,1 % na 15,2 miliardy Kč. Pokles provozního zisku byl způsoben více faktory, mimo jiné pokračujícím snižováním čistých výnosů z poplatků a provizí, poklesem čistého zisku z obchodních operací, který byl loni mimořádně vysoký kvůli jednorázovému vlivu změny metodiky při oceňování derivátů, či snižováním příjmů z pronájmu nemovitostí v souvislosti s postupným odprodejem investičních nemovitostí.

Trvale nízké úrokové sazby v celé Evropě a tlak konkurence způsobují další pokles úrokových marží. Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům se České spořitelně snížila na 3,15 % z 3,33 %. Čistý úrokový výnos dosáhl 19,2 miliardy Kč, což je v meziročním porovnání o 1,3 % méně. Tlak nízkých úrokových sazeb a klesajících výnosů z cenných papírů s pevným výnosem byl částečně kompenzován rychlejším růstem úvěrového portfolia a přeceněním depozit.

Čisté výnosy z poplatků a provizí zaznamenaly v meziročním srovnání snížení o 8,4 % na 6,9 miliardy Kč. K významným vlivům na klesající příjmy z poplatků patří regulace EU v oblasti provizí z karetních transakcí. Pokles byl způsoben také snižováním příjmů z poskytovaných finančních služeb s tím, jak klienti využívají levnější formy obsluhy a zvýhodněné programy a produkty. Na druhou stranu se zvýšil příjem z poplatků z investičních produktů, zejména za správu aktiv.

Čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou se v meziročním porovnání snížil o 13,8 % na 1,9 miliardy Kč. Pokles byl ovlivněn jednorázovou změnou metodiky oceňování derivátů přijatou v loňském roce. Banka však pokles částečně kompenzovala navýšením zisku z cizoměnových operací a z obchodování s cennými papíry.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky za 9M2016

Česká spořitelna je podle počtu klientů největší tuzemskou bankou. Ke konci září měla skupina 4,71 milionu klientů.

Konkurenční Komerční bance za prvních devět měsíců roku stoupl meziročně čistý zisk o 7,7 % na 10,6 miliardy korun, a to díky jednorázovým ziskům. Čistý zisk očištěný o jednorázové položky Komerční bance ale klesl o 8,9 % na 9,1 miliardy korun.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK

Zdroj: Erste Group Bank
Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů
před hodinou

Europoslanci: Audit EK v lednu potvrdí Babišův střet zájmů

Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad...
Evropská unie Česká republika Právo
Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč
před hodinou

Objem úvěrů na bydlení stoupl v říjnu o desetinu na 20,7 mld. Kč

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v říjnu 20,7 miliardy Kč. To je o...
Česká ekonomika Hypotéky ČNB
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března.…
16:50

Pražská burza v pondělí znovu klesla z nejsilnější úrovně od března. Za měsíc posílila o více než 14 %

Pražská burza znovu neudržela nejsilnější úroveň od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola
16:39

GM nepřevezme podíl ve výrobci elektromobilů Nikola

Největší americká automobilka General Motors a výrobce elektromobilů Nikola přepracovali svou dohodu o strategickém...
Auta Americké akcie
Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů
16:07

Průzkum: Pro vstup do EU by v říjnu znovu hlasovalo 56 pct Čechů

Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů, proti květnu je...
Evropská unie Česká republika
USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily…
16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu opět vzrostly, ale nenaplnily očekávání trhů

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 20,2 % po růstu o 20,8 % v září....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům
15:10

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní...
Důchody Česká ekonomika
Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
14:00

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
13:50

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
13:43

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí
S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit
12:31

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit

Americký poskytovatel finančních informací S&P Global převezme zhruba za 44 miliard dolarů firmu IHS Markit....
Americké akcie Fúze a akvizice
Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů
12:18

Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů

Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů eur za agresivní a...
Itálie Apple
Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27…
12:09

Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27 bilionu korun

Objem bankovních úvěrů podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci října dosáhl 6,268 bilionu korun, což...
Banky Úvěry
Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy…
11:23

Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy Huawei

Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v Británii žádná...
Telekomunikace Spojené království Čína
Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení…
10:59

Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení úvěrů

Hlavním rizikem pro bankovní sektor Slovenska je nesplácení úvěrů v souvislosti s negativními dopady pandemie nemoci...
Banky Finanční sektor Úvěry
Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu
10:54

Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu

Poměr firem, které využívají režim kurzarbeit, v Německu v listopadu vystoupil na 28 %, zatímco v říjnu činil 24,8 %....
Německo Byznys a podnikání