Singer: ČNB není přesvědčena o tom, že záporné sazby jsou nejlepším nástrojem uvolňování měnové politiky

Česká národní banka (ČNB) není přesvědčena o tom, že záporné úrokové sazby jsou nejlepším nástrojem uvolňování měnové politiky. Ve čtvrtek to v Londýně v rozhovoru pro televizi Bloomberg řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Krátkodobé sražení úrokových sazeb do záporu s úmyslem cílit jimi na omezený objem kapitálu podle Singera může dávat smysl, centrální banka ČR si ale podle něj není jistá dalšími důsledky takového opatření.
Členové centrální banky na svém posledním zasedání o záporných sazbách diskutovali, o jejich zavedení ale během následujícího hlasování nerozhodovali. Základní úroková sazba ČNB aktuálně činí 0,05 %.
Podle Singera by v případě potřeby bylo vhodnější změnit velikost kurzového závazku nebo pokračovat v intervencích, které zvyšují objem peněz v ekonomice. Nedomnívá se tak, že by zavedení negativních sazeb v ČR bylo bezprostřední otázkou.
Komentář Jakuba Seidler, hlavního ekonoma ING pro ČR
V případě dalšího uvolnění podmínek ze strany ECB bude ČNB tuto situaci analyzovat, ale neznamená to, že by musela hned reagovat. Pokud ECB dále sníží úrokové sazby, ČNB bude dále intervenovat, a tím zvyšovat objem peněz v ekonomice, což je také forma měnového uvolňování.
Zavedení negativních sazeb stále nepovažujeme za základní scénář zejména z toho důvodu, že se jedná v tuzemském bankovním sektoru s vysokými přebytky likvidity o nevhodný nástroj. Velikost intervencí ČNB v řádu 30–40 miliard Kč za měsíc by měla být běžnou součástí politiky kurzového závazku, jelikož tak ČNB bude vyrovnávat pouze růst bilance ECB z titulu kvantitativního uvolňování. Intervence v těchto objemech tak nebudou důvodem pro ČNB, aby experimentovala s negativními sazbami.
Pokud by ECB v průběhu tohoto roku dále významně zintenzivnila QE a výrazněji snížila své sazby do záporného pásma, jistá forma negativních sazeb ze strany ČNB by mohla přijít z důvodu příliš velkého rozdílu mezi sazbami v ČR a eurozóně. V tomto případě bychom však očekávali vytvoření dvouúrovňového systému, který by negativními sazbami penalizoval pouze nový kapitál ze zahraničích finančních institucí, a tuzemské banky by tak za své vklady u ČNB neplatily. Tento systém je nyní zaveden v Japonsku a Švýcarsku a začíná o něm hovořit i ECB, aby se snížil nepříznivý dopad negativních sazeb na ziskovost bankovního sektoru, který pak dále podvazuje úvěrovou dynamiku v eurozóně.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
