Evropské akcie v úterý oslabily, investoři čekají na zasedání ECB a OPEC

Evropské akcie v úterý zamířily do červených čísel. Investoři čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a ropného kartelu OPEC.
Britský FTSE 100 odepsal 0,64 %, francouzský CAC 40 0,53 % a německý DAX 0,68 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,77 %, celý květen však pro něj byl úspěšný, připsal během něj 1,75 %.
Investoři v úterý váhali s riskantními obchody, vyčkávají totiž před čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky a organizace OPEC. Silnější dolar navíc vyvíjel tlak na ceny kovů, což podkopávalo akcie těžařských firem.
BHP Billiton, Anglo American i Glencore uzavřely hluboko v červených číslech. Naproti tomu akcie ocelářské firmy ArcelorMittal se vydaly proti trendu a posílily o 3,8 %.
Cenné papíry automobilky Volkswagen oslabily o 2,6 % poté, co firma ohlásila 19,3% meziroční pokles zisku před zdaněním v prvním čtvrtletí.
Air France-KLM odevzdala 1,7 % v reakci na to, že se její piloti opět rozhodli kvůli platovým podmínkám vstoupit do stávky.
Italské banky v úterý zasáhla výprodejová vlna, když italská centrální banka varovala, že veřejný dluh země v roce 2016 možná neklesne. Banco Popolare se propadla o 7,3 %, Unicredit o 4 % a BMPS o 3 %.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu zůstala na 10,2 %, což je nejnižší hladina od srpna 2011. V dubnu 2015 se nezaměstnanost nacházela na 11 %. V celé Evropské unii se nezaměstnanost snížila na 8,7 %, tedy na nejnižší hladinu od dubna 2009, z březnových 8,8 %. V dubnu 2015 činila 9,6 %.
- Spotřebitelské ceny v eurozóně v květnu podle předběžných dat Eurostatu pokračovaly v poklesu. Meziročně se index spotřebitelských cen snížil o 0,1 % po dubnovém poklesu o 0,2 %. Při pohledu na jednotlivé komponenty indexu by podle předběžných dat měly k růstu cen nejvíce přispět služby (+1,0 % oproti 0,9 % v dubnu), následované segmentem potravin, nápojů a tabáku (0,8 % stejně jako v dubnu) a neenergetickým průmyslovým zbožím (0,5 % stejně jako v dubnu), zatímco energie pokračují v poklesu (-8,1 % po -8,7 % v dubnu).
- Hedgeové fondy a investiční banky si před nadcházejícím referendem o dalším osudu Británie v Evropské unii objednávají vlastní průzkumy veřejného mínění, aby pak z výsledku hlasování vytěžily jako první co nejvíce. Píše to britský deník Financial Times (FT), podle něhož by tak první náznaky výsledku mohly být vidět ve směnném kurzu libry ještě před uzavřením volebních místností. Referendum bude 23. června.
- Ukrajina dluží ruské státní společnosti Gazprom 600 milionů dolarů za dodávky plynu do východních částí země ovládaných povstalci. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters náměstek generálního ředitele podniku Alexandr Medveděv.
- Nezaměstnanost v Německu v květnu klesla na nové rekordní dno od znovusjednocení země v roce 1990, a to 6,1 % z dubnových 6,2 %. Přibylo však jedenáct tisíc žadatelů o práci, přičemž se očekávalo, že se jejich počet o pět tisíc sníží.
- Míra nezaměstnanosti v Itálii v dubnu podle předběžných dat vzrostla na 11,7 % z předchozích 11,5 % (odhad: 11,4 %).
Výsledková sezóna
- Německá automobilová skupina Volkswagen v prvním čtvrtletí navzdory skandálu s měřením emisí zvýšila provozní zisk o 3,4 procenta na 3,44 miliardy eur. Koncern, jehož součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto, to dnes oznámil na svém webu. Nečekaně lepší provozní výsledek vysvětlil jednorázovými položkami v souvislosti s řešením skandálu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
