SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed v červnu ponechal úrokové sazby beze změny. Predikce banky nadále naznačují dvě zvýšení úroků v letošním roce, trh má ale pochybnosti
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed v červnu ponechal úrokové sazby beze změny. Predikce banky nadále naznačují dvě zvýšení úroků v letošním roce, trh má ale pochybnosti

Měnový výbor americké centrální banky na červnovém zasedání ponechal úrokové sazby beze změny, základní úroková sazba tedy zůstává v rozpětí 0,25-0,5 %. Rozhodnutí se po slabých květnových datech z amerického trhu práce zveřejněných začátkem tohoto měsíce očekávalo. Na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, Janet Yellenová poznamenala, že světová ekonomika zůstává zranitelná, a dodala, že centrální banka čeká na další data, aby se přesvědčila, že z ekonomiky nevyprchalo růstové momentum.

Americká ekonomika Úrokové sazby Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)

Fed zároveň zveřejnil aktualizovanou makroekonomickou projekci. Centrální banka USA nyní čeká, že americká ekonomika v letošním roce zpevní o 2 % (březnová prognóza: +2,2 %) a jádrové výdaje na osobní spotřebu (preferovaný inflační ukazatel Fedu) se zvýší o 1,7 % (březnová prognóza: +1,6 %).

Dvouprocentním tempem by měl růst ekonomiky USA pokračovat i v letech 2017 a 2018. Růst jádrových výdajů na osobní spotřebu by měl v příštím roce zrychlit na 1,9 % (březnová prognóza: +1,8 %) a v roce 2018 by se tempo růstu mělo zvýšit na 2 % (proti březnové prognóze beze změny).

Fed - makroekonomická projekce (červen 2016)

Cíl základní úrokové sazby pro letošní rok Fed ponechal na 0,9 %, pro rok 2017 banka cíl snížila na 1,6 % (březen: 1,9 %) a pro rok 2018 cíl posunula na 2,4 % (březen: 3 %). Prognóza tak naznačuje, že základní úroková sazba by se ve druhé polovině letošního roku měla zvýšit dvakrát. Oproti březnovému zasedání měnového výboru se ale výrazně zvýšil počet činitelů Fedu, kteří počítají pouze s jedním zvýšením sazby. Trh čeká jedno až dvě zvýšení.

"Komunikace Fedu byla více holubičí, než se čekalo, a to přesto, že úpravy ekonomické prognózy nebyly zásadní. Ke zhoršení došlo zejména ve výhledu vývoje sazeb, hned šest členů měnového výboru nyní předpokládá, že se základní úrok letos zvýší jen jednou," píší ekonomové z BNP Paribas. "V březnu předpokládal jediné zvýšení sazby v letošním roce pouze jeden člen FOMC," dodávají.

"To, že dnes Fed nic neudělal, nikoho nepřekvapilo. Nečekalo se ovšem, že banka zhorší výhled růstu úrokových sazeb," potvrzuje Chris Rupkey z Bank of Tokyo-Mitsubishi. "Fed se investorům snaží naznačit, že ekonomika není dost silná ani na to, aby se sazby zvyšovaly jen velmi pozvolna. Slyšeli jsme slova o rizicích doplněná poznámkou o nejasném výhledu. Vypadá to, že se nedávné zpomalení tvorby pracovních míst dostalo Fedu pod kůži."

Fed - prognóza výše základní sazby (červen 2016)

Loni v prosinci Fed zvýšil základní úrokovou sazbu z rekordního minima 0-0,25 %, na němž byla sedm let. Již na lednovém zasedání však zaujal opatrný postoj a dal najevo obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalení růstu v Číně a v dalších zemích. Poté, co se situace na trzích uklidnila, se investoři začali upínat k červnovému zasedání, slabá data z amerického trhu práce za květen ale srazila pravděpodobnost růstu sazeb v červnu na hodnoty blízké nule.

Janet Yellenová na tiskové konferenci mimo jiné upozornila, že k rozhodnutí ponechat sazby beze změny přispěla také hrozba vystoupení Británie z Evropské unie. Takzvaný brexit by podle Yellenové mohl ovlivnit vyhlídky ekonomiky Spojených států.

"Fed by se měl snažit v letošním roce zvýšit sazby dvakrát, zdá se ale, že je to stále obtížnější úkol," upozorňuje Don Rissmiller ze společnosti Strategas Research Partners.

Americké akcie po oznámení výsledku zasedání Fedu zrychlily růst, později se ale vrátily zhruba na předchozí úrovně. Závěr seance pro ně ale byl špatný, když všechny zisky odevzdaly a svezly se pod nulu.

Americké akcie (15. června 2016)

"Bezprostřední reakce trhů na výsledek zasedání byla neutrální, protože investoři předpokládali, že Fed bude vyčkávat. Fakt, že centrální banka vyjádřila obavy ohledně dalšího vývoje ekonomiky, ovšem vysílá na akciové trhy varovný signál," říká Tim Hopper, hlavní ekonom TIAA Global Asset Management. "Slabší hospodářský růst znamená pomalejší růst zisků firem a ten se zase projeví ve formě nižších výnosů z držení akcií," dodává Hopper.

Kurz eura vyskočil z 1,1241 na 1,1293 USD, dolar tak k evropské měně oslabil. Později americká měna část ztrát smazala a vrátila se k 1,125 EUR/USD.

TISKOVÁ KONFERENCE JANET YELLENOVÉ

20.32 Yellenová: Vypadá to, že slabší spotřebitelské výdaje v prvním čtvrtletí byly pouze dočasným jevem.

20.34 Yellenová: Zlepšování situace na trhu práce zpomalilo. V dubnu a v květnu bylo v americké ekonomice vytvořeno měsíčně v průměru jen asi 80 000 míst. Nezaměstnanost je stále blízko 5 %.

20.35 Yellenová: Předpokládáme, že v příštích několika letech bude zlepšování situace na trhu práce pokračovat. Vývoj budeme nadále pozorně sledovat.

20.36 Yellenová: Očekáváme, že během příštích dvou až tří let se inflace v USA dostane na úroveň 2 %.

20.37 Yellenová: Nová ekonomická prognóza počítá s růstem ekonomiky o 2 % v tomto roce a příštích dvou letech. Výdaje na osobní spotřebu by se letos měly zvýšit o 1,4 % a příští rok by měl růst dosáhnout úrovně 1,9 %.

20.39 Yellenová: Předpoklad dalšího růstu sazeb je založen na víře, že bude pokračovat zlepšování situace na trhu práce a že se nadále bude inflace přibližovat k 2% cíli.

20.40 Yellenová: Nadále budeme pozorně sledovat vývoj světové ekonomiky.

20.41 Yellenová: Čekáme, že úrokové sazby zůstanou delší dobu pod dlouhodobějšími cíli. Světová ekonomika zůstává zranitelná.

20.42 Yellenová: Předpokládaný růst úrokových sazeb v letech 2017 a 2018 je jen mírný, pro rok 2017 je cíl zhruba 1,5 % a pro rok 2018 zhruba 2,5 %.

20.42 Yellenová: Představené cíle základní úrokové sazby nemusejí být naplněny, záležet bude na celkovém ekonomickém vývoji.

20.44 Yellenová: Otázky kolem brexitu, tedy toho, zda Spojené království zůstane v Evropské unii, nebo z ní odejde, jsme samozřejmě zvažovali. Pokud by k odchodu Spojeného království z EU došlo, mělo by to zřejmě vliv i na výhled vývoje americké ekonomiky. Rozhodně to je téma, které bereme v potaz.

20.48 Yellenová: Mezinárodní rizika mají na rozhodování Fedu vliv, aktuální predikce ale předpovídají pro zbytek tohoto roku pokračování zdravého růstu.

20.52 Yellenová: Měnový výbor potřebuje jasné důkazy o tom, že růstové momentum přetrvává. Proto budeme nadále sledovat ekonomická data.

20.54 Yellenová: Trh práce podle nás zůstává zdravý. Většina dat, která z trhu práce chodí, jsou dobrá, například žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebo JOLTS.

20.56 Yellenová: Nemyslím si, že by zvýšení základní úrokové sazby loni v prosinci o 25 bazických bodů mělo zásadní vliv na vývoj ekonomiky a výhled jejího dalšího vývoje.

20.59 Yellenová: Ohledně vývoje úrokových sazeb v delším horizontu zůstáváme prozatím poměrně nejistí. Trh čeká, že krátkodobé sazby zůstanou na nízkých úrovních delší dobu.

21.02 Yellenová: Lze předpokládat, že s postupem času se bude tempo tvorby nových pracovních míst snižovat.

21.04 Yellenová: Ke zvýšení sazeb může dojít na jakémkoli zasedání měnového výboru. Všechny termíny jsou otevřené. Budeme nadále sledovat data a na základě těch se budeme rozhodovat. Pokud uvidíme dobrá data, bude ve hře i červenec. Trh by neměl být překvapen, až ke zvýšení sazeb přistoupíme. Jsme rozhodně připraveni jednat, pokud to data budou ospravedlňovat.

21.07 Yellenová: Inflace se vyvíjí zhruba v souladu s očekáváním. Stále se sice pohybujeme pod dvěma procenty, k překvapivému vývoji ale nedochází.

21.11 Yellenová: Informace, které máme, stále naznačují, že přibližování inflace ke dvěma procentům pokračuje.

21.12 Yellenová: Na dubnovém zasedání jsme o možnosti zvýšit úrokovou sazbu v červnu intenzivně diskutovali, naše názory se ale mění podle aktuálního dění.

21.15 Yellenová: Růst mezd je dokladem toho, že americký trh práce zůstává zdravý a v dobré kondici. Máme navíc doklady toho, že by růst mezd měl zrychlovat.

21.17 Yellenová: Pokud by ekonomika a inflace rostly výrazně rychleji, než předpokládáme, museli bychom úrokové sazby zvyšovat podstatně rychleji. V takovém případě by v extrémním scénáři mohl nastat stav, kdy by Fed vykazoval kapitálové ztráty, protože by bankám musel na krátkodobých úrocích platit velké objemy peněz. (Výnosy Fedu z jeho dluhopisového portfolia by nedokázaly pokrýt platby komerčním bankám za úložky přebytečné likvidity.) Úlohou měnové politiky ale není maximalizace zisku Fedu.

21.21 Yellenová: Silnější dolar vnímáme jako limitující faktor. Nízké ceny ropy na ekonomiku působí různými, mnohdy navíc protichůdnými způsoby. Vývoj cen ropy rozhodně sledujeme. Nízké ceny ropy způsobily velké problémy zejména těm zemím, které jsou jejími vývozci a jsou na ní závislé. Efekty nízkých cen ropy na vývoj inflace budou postupně odeznívat.

21.25 Tisková konference Janet Yellenové skončila.

MAKROEKONOMICKÉ POZADÍ

Americká ekonomika v květnu vytvořila jen 38 tisíc pracovních míst, tedy nejméně za téměř šest let. Trh přitom odhadoval, že vzniklo zhruba 160 tisíc míst. Přitom právě další zlepšování situace na trhu práce americká centrální banka opakovaně zmiňuje jako jednu z hlavních podmínek dalšího utažení měnové politiky. Data o březnové tvorbě nových pracovních míst byla navíc spolu se zveřejněním květnové statistiky zrevidována na 186 tisíc z 208 tisíc a dubnový údaj byl snížen na 123 tisíc ze 160 tisíc.

Vedle dat z trhu práce Fed pozorně sleduje ještě inflační data. Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech se v dubnu zvýšilo více, než se čekalo. Ceny meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po předchozím růstu o 0,1 %, očekával se růst o 0,3 %. Meziročně tempo vyskočilo na 1,1 %, jak se očekávalo, po 0,9% růstu v březnu. Jádrové ceny, očištěné o volatilní ceny potravin a energií, meziměsíčně vzrostly o 0,2 % v souladu s odhady po předchozím růstu o 0,1 %. Meziročně jádrová inflace naopak mírně zpomalila na 2,1 % z předchozích 2,2 %, rovněž v souladu s odhady.

Celoročně přepočtený růst americké ekonomiky zpomalil v letošním prvním čtvrtletí na 0,8 %, což je nejpomalejší tempo za poslední rok. V předešlém kvartálu vzrostla největší světová ekonomika o 1,4 %.

Zdroj: Fed, Bloomberg, CNBC, ČTK

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit
před 35 minutami

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit

Americký poskytovatel finančních informací S&P Global převezme zhruba za 44 miliard dolarů firmu IHS Markit....
Americké akcie Fúze a akvizice
Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů
před hodinou

Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů

Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů eur za agresivní a...
Itálie Apple
Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27…
před hodinou

Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27 bilionu korun

Objem bankovních úvěrů podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci října dosáhl 6,268 bilionu korun, což...
Banky Úvěry
Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy…
11:23

Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy Huawei

Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v Británii žádná...
Telekomunikace Spojené království Čína
Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení…
10:59

Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení úvěrů

Hlavním rizikem pro bankovní sektor Slovenska je nesplácení úvěrů v souvislosti s negativními dopady pandemie nemoci...
Banky Finanční sektor Úvěry
Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu
10:54

Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu

Poměr firem, které využívají režim kurzarbeit, v Německu v listopadu vystoupil na 28 %, zatímco v říjnu činil 24,8 %....
Německo Byznys a podnikání
Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun
10:45

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1,842 bilionu korun...
Česká republika Zadlužení
Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu,…
10:39

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, překonala odhady

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, který činil 15,6 %. Oznámil to v pondělí tamní...
Turecko Emerging Markets Hospodářský růst
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
10:30

Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí spadl o 2 %

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo v minusu. Nezvrátila to ani lepší než očekávaná...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU
10:13

ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni čtvrtý rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a to 2 %. Druhou nejnižší míru...
Nezaměstnanost Česká republika Česká ekonomika
Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě
10:10

Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě

Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů (72,2 miliardy Kč...
Rusko Zemní plyn
KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce…
09:47

KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce cenných papírů

Pražská burza oznámila, že akcie zpracovatele kůží KARO INVEST se na trhu START nebudou od 30. 11. do 14. 12....
KARO INVEST Akcie ČR
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
09:37

VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku

Pojišťovna VIG oznámila, že za 830 milionů eur převezme aktivity společnosti Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny Fúze a akvizice
Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI
09:28

Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI

Po konci pondělního obchodování dojde k převážení indexů MSCI. Philip Morris ČR bude přidán do indexu MSCI Small Cap...
Indexy Akcie ČR Emerging Markets
Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst
09:24

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 propustí asi 3 000 lidí, což je zhruba 15 % zaměstnanců. Čelí déletrvající...
PFNonwovens oznámila odložení valné hromady na 8. ledna
09:18

PFNonwovens oznámila odložení valné hromady na 8. ledna

Výrobce netkaných textilií PFNonwovens oznámil odložení své valné hromady o měsíc na 8. ledna 2021. Hlavním bodem...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR
Kryptoměny obnovily růst, bitcoin se vrátil nad 18 500 USD a ethereum…
08:12

Kryptoměny obnovily růst, bitcoin se vrátil nad 18 500 USD a ethereum nad 580 USD

Kurzy kryptoměn po propadu z druhé poloviny minulého týdne opět rostou. Kurz bitcoinu se vrátil nad 18 500 USD a kurz...
Kryptoměny Bitcoin
Aktivita v čínských továrnách vzrostla v listopadu nejrychleji za tři…
07:37

Aktivita v čínských továrnách vzrostla v listopadu nejrychleji za tři roky

Aktivita v čínských továrnách rostla v listopadu nejrychleji za tři roky a také růst v sektoru služeb se dostal na...
Čína Asijská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)