Americké akcie se ve čtvrtek oklepaly z úvodních ztrát a skončily v plusu, S&P 500 uzavřel nejvýše od listopadu

Americké akcie ve čtvrtek navzdory počátečnímu poklesu opět mírně posílily a jejich index S&P 500 uzavřel na sedmiměsíčním maximu. Pokračující růst cen akcií společností ze zdravotnického sektoru převážil nad poklesem cen akcií některých technologických a energetických podniků. Investoři nyní čekají na páteční údaje z trhu práce USA.
Dow ve čtvrtek posílil o 0,27 % na 17 838,56 bodu, širší S&P 500 přidal 0,28 % na 2 105,26 bodu, což je jeho nejvyšší zavírací hodnota od 3. listopadu, a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,39 % na 4 971,36 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,01 % na 13,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,804 %.
V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče, odvětvím cyklického a necyklického spotřebního zboží a sektoru základních materiálů. Lehce pod nulou skončil sektor veřejných služeb a jen minimální zisky si připsaly energetický sektor a technologické odvětví.
"Myslím si, že se pohybujeme při horní hraně rozpětí. Bude přitom poměrně těžké tyto úrovně udržet. Říkám si, jakých katalyzátorů by bylo třeba, abychom se podívali ještě výše," říká Peter Boockvar, hlavní tržní analytik ve společnosti The Lindsey Group.
Akcie technologické společnosti Apple (-0,75 %) ztratily necelé procento poté, co analytici banky Goldman Sachs snížili jejich cílovou cenu na 124 ze 136 dolarů. Ve čtvrtek titul uzavřel na hladině 97,66 USD. Doporučení banka ponechala na stupni "kupovat". Jako důvod snížení cílové ceny uvedla slabší růst prodeje chytrých telefonů ve světě.
Cenné papíry výrobce elektromobilů Tesla Motors (-0,27 %) mírně klesly poté, co zakladatel a šéf společnosti Elon Musk na konferenci pořádané zpravodajským serverem Re/code uvedl, že důvodem pozdějších dodávek vozů Model X jsou problémy s dodávkami některých dílů. Mimo jiné také známý vizionář poznamenal, že chce do roku 2025 vyslat na Mars lidskou posádku.
Developerská společnost Hovnanian Enterprises (-11,4 %) výrazně klesla poté, co za uplynulé čtvrtletí vykázala překvapivou ztrátu a zhoršila svůj celoroční výhled.
Procento a půl naopak přidaly akcie farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+1,52 %), která oznámila, že za 3,3 miliardy dolarů koupí výrobce vlasové kosmetiky Vogue International.
V indexu Dow nejvíce zdražily akcie chemické firmy DuPont (+2,56 %) a výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,87 %). Nedařilo se naopak akciím ropné firmy ExxonMobil (-0,8 %) či softwarového vývojáře Microsoft (-0,7 %).
Dolar po zasedání ECB zpevnil k euru, sazby se v Evropě nezměnily
Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevnil vůči euru, k japonskému jenu ale pokračoval v poklesu a dostal se vůči němu nejníže za více než dva týdny. Mezi obchodníky dále panuje nejistota, zda Fed v létě zvýší úrokové sazby.
Organizace ADP odpoledne oznámila, že v americkém soukromém sektoru vzniklo v květnu zhruba 173 tisíc nových pracovních míst. To je o dva tisíce méně, než očekávaly trhy. Data podle analytiků snížila očekávání, že Fed na příštím zasedání svého měnového výboru za necelé dva týdny zvýší základní úrokovou sazbu.
Investoři ve čtvrtek sledovali také zasedání Evropské centrální banky. ECB před 14.00 SELČ oznámila, že ponechala úrokové sazby beze změn. Mario Draghi poté během tiskové konference oznámil, že banka nepatrně zlepšila výhled hospodářského růstu a inflace v eurozóně pro letošní rok. Zároveň však předpověděla, že tempo růstu spotřebitelských cen zůstane pod dlouhodobým cílem, který je těsně pod dvěma procenty, až do roku 2018.
Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v růstu, k němuž jim pomáhala zpráva o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent se vrátila k 50 USD za barel, a smazala tak ztráty, které přechodně zaznamenala v reakci na neschopnost členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dohodnout se na jednotném postoji k těžbě.
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve čtvrtek oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 1,4 milionu barelů. To je mírnější pokles, než očekávali analytici, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 2,5 milionu barelů. Zásoby benzinu se snížily o 1,5 milionu barelů, zatímco analytici čekali pokles jen o 157 000 barelů.
Saúdské Arábii a jejím spojencům se na čtvrteční schůzce OPEC ve Vídni nepodařilo prosadit návrh na stanovení těžebního limitu. Proti omezování dodávek se staví především Írán, který po zrušení mezinárodních sankcí za svůj jaderný program hodlá těžbu ropy postupně zvyšovat zpět na úroveň z období před zavedením sankcí.
Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC a zároveň největším exportérem ropy na světě, ale signalizovala, že nemá v plánu žádné výrazné zvyšování těžby a nehodlá ani trh "ničím šokovat".
"Neschopnost kartelu OPEC dosáhnout shody je známkou toho, že organizaci podkopávají politické rozpory," poznamenal zakladatel poradenské společnosti PIRA Gary Ross. "Pro ceny ropy je to z krátkodobého hlediska nepříznivé. Důležitá je ale také skutečnost, že Saúdové neplánují zaplavit trh a že chtějí vyšší ceny," dodal.
Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než dva dolary na 1 210,97 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak stoupla o čtyři centy na 16 USD za trojskou unci,
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v květnu zhruba 173 000 nových pracovních míst. Ukázaly to údaje soukromé organizace ADP. Trh počítal s lepším výsledkem, analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že vzniklo zhruba 175 000 nových pracovních míst.
- Index spotřebitelské důvěry agentury Bloomberg v květnu stoupl na 43,2 bodu z dubnových 42 bodů.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 28. května klesl na 267 tisíc z 268 tisíc v předchozím týdnu. Čekal se naopak růst na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí ale v týdnu do 21. května stoupl na 2,17 milionu z 2,16 milionu (revidováno z 2,163 milionu), čekalo se 2,15 milionu.
- Americké ministerstvo obchodu by mělo koncem tohoto měsíce schválit s podmínkami převzetí druhé největší pivovarnické firmy na světě SABMiller jejím větším konkurentem Anheuser-Busch InBev. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informovaný zdroj. Součástí povolení dohody by mohlo být opatření, které zabrání pivnímu gigantu, aby dostal z regálů obchodů drobné řemeslné pivovary. Sloučená firma tak zřejmě bude mít omezení k vlastnictví distributorů piva.
- Americká softwarová společnost Microsoft se dohodla s předním čínským výrobcem mobilních telefonů Xiaomi na vzájemné spolupráci v patentech a využívání softwaru. Microsoft v rámci dohody prodá čínskému partnerovi kolem 1 500 svých patentů.
- Provozovatel aplikace pro alternativní taxislužbu Uber získal 3,5 miliardy dolarů od státního fondu Saúdské Arábie. Kromě investice tak získal i důležitého partnera pro expanzi na Blízký východ. Šéf fondu bude také sedět ve správní radě Uberu. Investice od saúdskoarabského fondu je součástí posledního kola financování, které ohodnotilo celý Uber na 62,5 miliardy USD. To z firmy učinilo nejhodnotnější společnost podporovanou rizikovým kapitálem na světě.
- Americká společnost Johnson & Johnson, největší farmaceutická firma planety, se dohodla na převzetí výrobce přípravků na vlasy a produktů tělové péče Vogue International za zhruba 3,3 miliardy dolarů. Výrobky Vogue se prodávají ve 39 zemích světa včetně USA. Johnson & Johnson, která vyrábí například výrobky značek Neutrogena nebo Clean & Clear, tak rozšíří svoje portfolio o řadu šamponů značky OGX či přípravků vlasové péče značky FX.
- K úplným zákazům provozování internetových služeb, jako jsou Uber nabízející spolujízdu či Airbnb, přes které je možné si zamluvit krátkodobé bydlení, by měly země EU přistupovat až jako ke krajnímu řešení. Myslí si to Evropská komise, která ve čtvrtek ve snaze v unii podpořit takzvanou "ekonomiku sdílení" zveřejnila svůj pohled na to, jak by státy měly v těchto otázkách postupovat.
- Ropný kartel OPEC na čtvrtečním zasedání ve Vídni ponechal svou těžební politiku beze změny. Kartel se podle agentury Reuters nedokázal dohodnout na žádném novém těžebním limitu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Broadcom ve 2QFY2016: Upravený zisk na akcii 2,53 USD (odhad: 2,38 USD), čisté tržby 3,5 milionu USD (v souladu s odhady).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK