Evropské akcie se v pondělí opět výrazně propadly, investoři stále zvažují dopady brexitu. Londýnská burza se překvapivě drží lépe než trhy na kontinentu

Západoevropské akciové indexy se v pondělí znovu propadly hluboko do červených čísel. Za poklesem benchmarků je nejistota kolem odchodu Spojeného království z Evropské unie, který ve čtvrtek odhlasovali Britové v referendu. V pátek se západoevropský index STOXX Europe 600 propadl téměř o sedm procent. Akcie firem ze zbylých zemí EU v pondělí znovu ztrácely podstatně více než akcie předních britských společností. Vysoké ztráty zaznamenávaly hlavně akcie bank, cestovních kanceláří a aerolinek.
FTSE 100 odepsal v pondělí 2,55 %, francouzský CAC 40 přišel o 2,97 % a německý DAX klesl o 3,02 %. STOXX Europe 600 odevzdal 4,11 % a den zakončil na 308,75 bodu.
Západoevropský index FTSEurofirst 300 v závěru klesl o 3,7 % na 1 222,64 bodu. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 je podporován růstem cen akcií velkých vývozců, kterým pomáhá propad libry, výrazně hlubší je ale propad menších britských firem. Jejich index FTSE 250 v pondělí ztratil téměř sedm procent.
Nejhlubší propad zaznamenaly akcie bank, jejichž celoevropský index odepsal bezmála 9 %. Barclays přišla o 17,35 %, Royal Bank of Scotland odepsala 15,1 %, UBS ztratila 8,09 % a Deutsche Bank zlevnila o 6,17 %. Italská vláda oznámila, že zvažuje pomoc bankám, aby zabránila dalšímu poklesu cen jejich akcií.
Nedařilo se ani akciím společnosti K+S, která varovala, že její zisk za druhý kvartál bude kvůli cenovým tlakům, výpadkům produkce a nižším prodejům meziročně výrazně nižší.
Hluboko v červených číslech skončily i akcie britských aerolinek easyJet, které vydaly profit warning. Nízkonákladový dopravce uvedl, že na jeho hospodářské výsledky za kvartál končící tento měsíc budou mít negativní dopad dění kolem brexitu a také červnová stávka pilotů francouzských aerolinek Air France.
Opačně začalo pondělní obchodování ve Španělsku, kde index IBEX ráno přidával asi tři procenta díky víkendovým parlamentním volbám, v nichž vyhrála s větším náskokem než v prosinci vládnoucí Lidová strana premiéra Mariana Rajoye. Během dne ale španělské akcie začaly oslabovat a IBEX nakonec den uzavřel se ztrátou 1,8 %.
Dařilo se vzácným kovům, cena zlata rostla krátce po konci obchodování na evropských trzích o 13 dolarů na 1 318,50 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvyšovala o 18 centů na 17,69 USD za trojskou unci.
Britský ministr financí George Osborne se v pondělí pokusil trhy uklidnit, když řekl, že britské hospodářství odchod z EU zvládne, byť lze očekávat, že na něj brexit dopadne. "Naše hospodářství je tak silné, jak jen může být, aby dokázalo čelit tomu, před čím naše země nyní stojí," řekl Osborne, který opakovaně ujistil, že je vláda pevně rozhodnutá ekonomiku ochránit a udržet fiskální stabilitu. "Připravili jsme se na nepředvídatelné," uvedl s tím, že vláda má nachystané nouzové plány, pokud by to vývoj vyžadoval. Připomněl také, že centrální banka je připravena vynaložit na podporu finančních trhů více než 250 miliard liber, a rovněž řekl, že je od pátku v úzkém kontaktu s guvernérem britské centrální banky Markem Carneyem.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Finanční trhy značně podcenily výsledek britského hlasování o odchodu z Evropské unie. Prohlásila to šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Současně však uvedla, že na trhu není panika a centrálním bankéřům se podařilo učinit vše pro to, aby se situace na trhu uklidnila.
- Čínský premiér Li Kche-čchiang v pondělí vyzval ke společnému úsilí s cílem obnovit globální ekonomickou důvěru po šoku, který způsobilo britské referendum, v němž se voliči vyslovili pro odchod země z Evropské unie. Referendum "mělo zjevný dopad na mezinárodní finanční trhy. Jsme svědky rostoucí nejistoty ve světové ekonomice", řekl čínský premiér v rámci projevu na Světovém ekonomickém fóru ve městě Tchien-ťin na východě země.
- Odchod Spojeného království z Evropské unie nepochybně dopadne na hospodářství země, ekonomika Británie je ale dostatečně silná, aby tuto výzvu zvládla. V pondělí to na tiskové konferenci prohlásil britský ministr financí George Osborne, který veřejně vystoupil poprvé od čtvrtečního referenda.
- Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce brexit využít k tomu, aby se rozšířila eurozóna a eurem se do budoucna platilo v celé Evropské unii. S odvoláním na zdroje z Junckerova okolí to v pondělí napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Komise podle něj chce nejen co nejrychleji začít jednat o vystoupení Británie z EU, ale také rychle postoupit v rozšíření a prohloubení měnové unie. Evropa mnoha měn by měla skončit.
- Pokud bude Británie se začátkem jednání o odchodu země z Evropské unie čekat do října, kdy plánuje odstoupit premiér David Cameron, způsobí to značnou nejistotu na trzích a poškodí to ekonomiku. Německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk to v pondělí řekl eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger. Přidal se tak k politikům, kteří nyní naléhají na Londýn, aby se po referendu o brexitu s konkrétními jednáními o vystoupení Británie z unie začalo co nejdříve.
- Británie se kvůli rozhodnutí opustit Evropskou unii ocitne pravděpodobně do roka v recesi. Takzvaný brexit zároveň zbrzdí globální ekonomický růst. Očekávají to přední ekonomové investiční banky Goldman Sachs, kteří současně zhoršili odhad ekonomického růstu eurozóny a Spojených států.
- Americký investor maďarského původu George Soros bezprostředně před referendem o vystoupení Británie z Evropské unie nespekuloval na pokles kurzu britské libry. Vydělal však na poklesu hodnoty jiných aktiv, sdělil v pondělí jeho mluvčí. Soros získal věhlas v roce 1992, kdy úspěšně spekuloval na pokles kurzu libry a donutil Británii opustit Evropský mechanismus směnných kurzů.
- Maďarská vláda pracuje na seznamu pobídek, které by přilákaly do země firmy, jež po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie opustí ostrovní království. V rozhovoru, který v pondělí otiskl ekonomický list Világgazdaság, to prohlásil maďarský ministr hospodářství Mihály Varga.
- Výsledek referenda o vystoupení Británie z Evropské unie přišel investory velmi draho. Podle údajů společnosti S&P Global se papírová hodnota akcií a dalších aktiv jen v pátek celosvětově snížila o více než dva biliony dolarů. To je nový rekord, ještě nikdy v minulosti nebyly ztráty za jediný den tak vysoké. Předchozí rekord je z období finanční krize v roce 2008 a činil 1,9 bilionu dolarů, řekl finanční televizi CNBC analytik S&P Howard Silverblatt.
- Irský výrobce zdravotnické techniky Medtronic oznámil akvizici společnosti Heartware za 1,1 miliardy USD.
- K+S varovala, že její zisk za druhé čtvrtletí bude kvůli cenovým tlakům, výpadkům produkce a nižším prodejům meziročně výrazně nižší.
- Rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie by mohlo v letošním a příštím roce zpomalit růst hrubého domácího produktu Polska o maximálně 0,1 až 0,2 procentního bodu. Agentuře Reuters to v pondělí řekl náměstek polského ministra financí Leszek Skiba.
- Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o dva stupně na úroveň AA. Stala se tak poslední ze tří hlavních ratingových agentur, která Británii odebrala nejvyšší možný rating AAA. Důvod je jasný - brexit.
- Britská vláda zrušila plány na letošní prodej podílů v bankovních skupinách Royal Bank of Scotland a Lloyds Banking Group. Agentuře Reuters to v pondělí řekly zdroje blízké ministerstvu financí. Vláda tak podle nich reaguje na výsledek čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie, což vyvolalo výkyvy na finančních trzích a nejistotu ohledně dalšího ekonomického vývoje.
- Dohoda o řešení emisního skandálu Volkswagenu ve Spojených státech bude stát německou automobilku téměř 15 miliard dolarů. Agentuře Reuters to v pondělí řekl zdroj obeznámený se situací. Dohoda by měla být představena v úterý.
Výsledková sezóna
- Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin loni prohloubil ztrátu před zdaněním na 127,9 milionu liber (4,2 miliardy Kč) z předloňských 71,8 milionu liber. Automobilka byla ztrátová již pátým rokem za sebou, zejména kvůli poklesu prodeje aut a rovněž kvůli investicím do expanze.
Zdroj: ČTK, CNBC