Americké akcie v úterý klesly z maxim, srážely je jestřábí komentáře představitelů Fedu

Americké akcie v úterý sestoupily z maxim, na která se vyšplhaly v úvodu týdne. Někteří představitelé americké centrální banky totiž signalizovali možnost brzkého zvýšení úrokových sazeb v USA.
Index Dow odepsal 0,45 % a uzavřel na 18 552,02 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,55 % na 2 178,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,66 % na 5 227,11 bodu. V pondělí všechny tři indexy skončily na nových zavíracích maximech a během dne posunuly i svá absolutní maxima. Index volatility VIX v úterý stoupl o 7,03 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,573 %.
V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly telekomunikační odvětví, sektor veřejných služeb a odvětví zdravotní péče, nad nulou se udržel energetický sektor.
Prezident Fedu v New Yorku William Dudley v úterý uvedl, že by se úrokové sazby v USA mohly zvýšit již v září. Zvýšení sazeb v září nevylučuje ani prezident Fedu v Atlantě Dennis Lockhart.
Podle Lockharta je americká ekonomika pravděpodobně dostatečně silná na to, aby se vypořádala s minimálně jedním zvýšením úroků do konce letošního roku. "Je myslitelné, že budou v letošním roce sazby zvýšeny dvakrát," řekl také Lockhart.
V indexu Dow zlevnilo 24 z 30 titulů, nejvíce oslabily akcie farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-1,62 %), mobilního operátora Verizon Communications (-1,59 %) a pojišťovny Travelers (-1,16 %). Dařilo se naopak cenným papírům výrobce čipů Intel (+0,88 %), výrobce letecké techniky Boeing (+0,25 %) či výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+0,19 %).
Akcie maloobchodního řetězce hobby marketů Home Depot (-0,61 %) mírně zlevnily poté, co firma vykázala za druhé čtvrtletí zisk v souladu s odhady analytiků (1,97 USD na akcii), avšak tržby mírně pod odhady (26,47 miliardy USD proti 26,49 miliardy USD). Současně společnost navýšila výhled celoročního zisku na akcii na 6,31 USD z 6,27 USD.
Cenné papíry maloobchodníka TJX Cos. (-5,8 %) naopak výrazně zlevnily poté, co výhled firmy pro aktuální čtvrtletí zaostal za odhady trhu. Výsledky firmy za uplynulé čtvrtletí byly lepší, než se čekalo.
Dolar smazal část dopoledních ztrát
Americký dolar se během úterního obchodování propadl na více než sedmitýdenní minimum vůči euru, japonskému jenu i švýcarskému franku. Později však díky výrokům představitelů Fedu část ztrát smazal. Zvýšení úrokových sazeb by zvýšilo atraktivitu americké měny.
Euro vůči dolaru vystoupilo až na 1,1322 EUR/USD. Dostalo se tak na nejvyšší úroveň od konce června, kdy na trzích vyvolal chaos výsledek referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. V závěru obchodování v New Yorku se euro prodávalo už jen za 1,1275 USD. Proti pondělnímu závěru však stále vykazovalo zhruba 0,8% růst.
Světové ceny ropy v úterý pokračovaly v růstu a vyšplhaly se na nejvyšší úrovně za více než pět týdnů. Severomořská ropa Brent se tak dostala nad 49 dolarů za barel. Ceny již několik dnů tlačí vzhůru spekulace, že významné těžařské země se chystají přijmout opatření, jejichž cílem je omezit produkci, a podpořit tak další růst cen suroviny.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pondělí uvedl, že Rusko jedná se Saúdskou Arábií a dalšími velkými producenty o nastolení rovnováhy na trhu s ropou. Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih už minulý týden řekl, že členové ropného kartelu OPEC budou v rámci zářijového zasedání jednat s nečlenskými zeměmi o krocích na podporu cen.
K růstu cen suroviny přispěly také výpadky těžby v Nigérii, které jsou důsledkem útoků ozbrojenců a problémů s ropovody. Venezuela, další velký producent ropy, navíc letos směřuje k nejprudšímu poklesu těžby suroviny za posledních 14 let. Země se potýká s ekonomickou a politickou krizí a nedokáže zajistit potřebné investice do těžby.
Zlato v úterý večer zdražovalo zhruba o sedm dolarů na 1 346,80 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak mírně klesala, kov se večer prodával za 19,81 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech zůstaly v červenci beze změn, prudce ale klesly ceny benzinu a dalších energií. V červnu se ceny pro spotřebitele zvýšily o 0,2 %.
- Objem americké průmyslové výroby v červenci meziročně poklesl o 0,5 %, v červnu čítal pokles 0,7 %. V meziměsíčním srovnání objem narostl o 0,7 % (odhad: +0,3 %, červen: +0,6 %).
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci meziměsíčně vzrostla z celoročně přepočítaného tempa 1,186 milionu jednotek (revidováno ze 1,189 milionu jednotek) na 1,211 milionu jednotek. Čekal se pokles na 1,18 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v červenci ovšem klesl z celoročně přepočítaného tempa 1,153 milionu na 1,152 milionu, čekalo se 1,16 milionu.
- Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta o více než polovinu zvýšila svůj podíl v technologickém podniku Apple. Snížila naopak svůj podíl v největším světovém maloobchodním řetězci Wal-Mart Stores. Společnost to uvedla ve sdělení americkým regulátorům zveřejněném v noci na úterý.
- Americká internetová společnost Google v úterý uvedla na trh novou službu pro videohovory mezi chytrými telefony. Chce tak získat ztracený podíl na důležitém trhu aplikací pro mobilní komunikaci, napsal list Financial Times. Aplikace s názvem Google Duo je zároveň odpovědí této firmy na konkurenční FaceTime od amerického Applu.
- Hedgeový fond Paulson & Co. Johna Paulsona se během druhého čtvrtletí zcela zbavil velkých podílů ve firmách T-Mobile US a Activision Blizzard, nakoupil ale naopak akcie Facebooku a zdvojnásobil svůj podíl ve firmě Office Depot.
- Dodavatel plynu průmyslovým podnikům Praxair chce převzít německého konkurenta Linde, píše agentura Reuters. Pokud by k akvizici došlo, nově vzniklá firma by měla tržní hodnotu zhruba 60 miliard dolarů.
- Zdravotní pojišťovna Aetna oznámila, že přestane působit v jedenácti z patnácti států federace, v nichž poskytuje pokrytí v rámci zákona prezidenta Baracka Obamy o zdravotním pojištění (Obamacare).
- Automobilka General Motors nebude čelit žalobě ze strany Texasanky, která tvrdila, že její havárie v roce 2012 byla způsobena vadným zapalováním, kvůli němuž později musela automobilka stáhnout do servisů k opravě 2,6 milionu vozů. Příslušný soud žalobu ženy nepřijal.
- Elektromobil Model S americké společnosti Tesla Motors během zkušební jízdy v jihozápadní Francii zachvátil požár. Posádce vozu se podařilo včas vystoupit, takže se incident obešel bez zranění. Tesla oznámila, že spolupracuje s francouzskými úřady na vyšetření tohoto případu.
- Luxusní vila zakladatele časopisu Playboy Hugha Hefnera se prodala za 100 milionů USD, což je asi polovina ceny, kterou požadovala společnost Playboy Enterprises. Kupcem je třiatřicetiletý finančník Daren Metropoulos, který bydlí v sousedství. Stěhování do sídla Playboy Mansion jej ale zatím asi nečeká. Ze smlouvy totiž vyplývá, že devadesátiletý Hefner může ve vile dožít, uvedla agentura AP.
Výsledková sezóna
- Výsledky Home Depot ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,97 USD (loni: 1,73 USD), tržby 26,5 miliardy USD (loni: 24,8 miliardy USD).
- Výsledky Coty ve 4QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 1,08 miliardy USD (odhad: 1,05 miliardy USD, meziročně +6 %).
- Výsledky Advanced Auto Parts ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,90 USD (odhad: 2,12 USD), tržby 2,26 miliardy USD (odhad: 2,24 miliardy USD, meziročně -4,8 %).
- Výsledky Dick's Sporting Goods ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,69 USD, loni: 0,77 USD), tržby 2 miliardy USD (odhad: 1,9 miliardy USD, meziročně +7,9 %).
- Výsledky Urban Outfitters ve 2Q: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 891 milionů USD (odhad: 886 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu +11 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

