Deflace v Japonsku se v červenci prohloubila na více než 3leté maximum

Spotřebitelské ceny v Japonsku v červenci meziročně klesly pátý měsíc po sobě a deflace v zemi byla nejhlubší za více než tři roky. Páteční statistické údaje potvrzují, že vládě a centrální bance země vycházejícího slunce se stále nedaří oživit inflaci a přiblížit ji cílové úrovni dvou procent.
Meziroční pokles takzvaných jádrových cen, které nezahrnují čerstvé potraviny, se prohloubil na 0,5 % z červnových 0,4 %. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters očekávali pokles o 0,4 %.
Červencový pokles táhly zejména ceny energií. Slabší růst cen dovozů a hotelového ubytování ale podle analytiků naznačuje, že domácí spotřeba je nadále slabá. To nutí firmy odkládat zvyšování cen a prodlužuje deflační tendence.
Centrální banka se snaží inflaci už tři roky zvýšit extrémně uvolněnou měnovou politikou, která zahrnuje rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů. Její snahu však nyní podkopává slabý hospodářský růst a vzestup kurzu jenu. Jen vůči dolaru letos zpevnil o 20 %, což podkopává japonský vývoz a kapitálové investice.
Analytici očekávají, že japonská inflace se kolem přelomu roku zvedne, protože vyprchá vlivu poklesu cen energií. Kvůli slabé domácí spotřebě a silnému jenu ale bude jakýkoli růst cen stále velmi pomalý.
Zdroj: ČTK
Aktuality
