Americké akcie ve čtvrtek zpevnily zhruba o procento, pokračovala rally Applu

Americké akcie ve čtvrtek výrazně posílily a jejich hlavní indexy získaly zhruba jedno procento. Náladu na Wall Street podpořily další růst akcií technologického gigantu Apple, oživení cen ropy a ekonomické údaje, které snížily šance na zvýšení úrokových sazeb v USA již tento měsíc.
Index Dow stoupl o 0,99 % na 18 212,48 bodu, širší S&P 500 přidal 1,01 % na 2 147,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,47 % na 5 249,69 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,14 % na 16,3 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 1,693 %.
V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejlépe si vedly sektor necyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a sektor zdravotní péče. Nejméně naopak stouply sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.
Maloobchodní tržby a průmyslová výroba v USA klesly v srpnu více, než se čekalo. Údaje tak potvrdily, že centrální banka USA zřejmě příští týden základní úrokové sazby nezvýší.
"Fed je pořád v bryndě. Chtějí zvýšit sazby, teď ale vyšla čísla, která jim trochu berou vítr z plachet," řekl agentuře Reuters Aaron Clark z firmy GW&K Investment Management.
Akcie Applu (+3,4 %) vzrostly o více než tři procenta. Trh reagoval na zprávu, že firma již vyprodala všechny počáteční zásoby nových telefonů iPhone 7. Cena akcií Applu vykázala nejvýraznější čtyřdenní růst za dva roky.
V indexu Dow se vedle akcií Applu ve čtvrtek výrazně dařilo také akciím výrobce čipů Intel (+2,64 %), cenným papírům farmaceutické firmy Merck (+1,68 %) nebo akciím softwarového vývojáře Microsoft (+1,65 %). Nejmenší zisky si připsaly akcie výrobce letadel Boeing (+0,08 %), zábavní společnosti Walt Disney (+0,26 %) a investiční banky JPMorgan Chase (+0,36 %).
Dolar k euru nejdříve oslabil, posléze se ale zotavil
Na devizovém trhu ve čtvrtek dolar po nepříznivých údajích z ekonomiky USA dočasně oslabil a euro proti němu vystoupilo na šestidenní maximum. Později ale americká měna smazala většinu ztrát, protože trh je nadále přesvědčen, že Fed zvýší úrokové sazby nejpozději do konce letošního roku.
Euro odpoledne vystoupilo až na 1,1283 USD, nakonec ale oslabilo o 0,05 % na 1,1242 USD. Vůči japonskému jenu však dolar klesl o 0,2 % na 102,18 JPY a dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti měn, rovněž nepatrně oslabil.
Ceny ropy ve čtvrtek po sérii ztrát výrazně ožily a stouply až o dvě procenta. Ropný trh ovlivnilo zvýšení burzovních cen benzinu.
Ve středu ropa pokračovala v poklesu kvůli údajům o růstu zásob ropných produktů v USA. Tato reakce ovšem byla přehnaná, což se projevilo ve čtvrteční korekci, říká Jay Hatfield z newyorské firmy InfraCap MLP.
Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než 12 dolarů na 1 308 USD za trojskou unci a cena stříbra se snížila o 14 centů na 18,98 USD za trojskou unci.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 10. září vzrostl na 260 tisíc z 259 tisíc v předchozím týdnu. Trh čekal růst na 265 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 3. září stoupl na 2,143 milionu z 2,142 milionu (revidováno z 2,144 milionu), očekávalo se 2,14 milionu.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v srpnu proti předešlému měsíci klesla o 0,4 %, a zastavila tak dvouměsíční ožívání. Plyne to ze čtvrtečních údajů americké centrální banky (Fed). Průmyslové výrobce, kteří jsou do značné míry závislí na vývozu, dále trápí silný kurz dolaru a slabá poptávka ve světě.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v srpnu po čtyřech měsících růstu klesly. Rozsah poklesu byl navíc výraznější, než se čekalo. Čtvrteční údaje by mohly zpochybnit vyhlídky na ožívání největší ekonomiky světa ve třetím čtvrtletí a dále snižují šance na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA.
- Ceny amerických výrobců v srpnu stagnovaly jak v meziročním (odhad: +0,1 %, červenec: -0,2 %), tak v meziměsíčním srovnání (odhad: +0,1 %, červenec: -0,4 %).
- Indonéský daňový úřad zahájí vyšetřování internetové společnosti Google, kterou podezírá, že nezaplatila daň z příjmů z reklamy. Podezření vyvolala skutečnost, že firma odmítla spolupracovat, když jí byl v dubnu zaslán dopis s požadavkem, zda úřady mohou přezkoumat její daňové záznamy.
- Výkonný ředitel technologické společnosti United Technologies Gregory Hayes se stal rovněž předsedou představenstva podniku.
- Řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's obdržel nejméně tři finální nabídky na prodej svých poboček v Číně a v Hongkongu v hodnotě okolo tří miliard dolarů.
- Výrobce letadel Boeing omezuje objem placených přesčasů u svých 80 tisíc zaměstnanců ve Spojených státech kvůli snahám o zvýšení své konkurenceschopnosti.
- Investiční firma Guggenheim začala pokrývat akcie výrobce bezpečnostního softwaru Symantec s doporučením "buy".
- Banka UBS snížila své odhady výsledků hospodaření výrobce motocyklů Harley-Davidson, protože si myslí, že odhady, jež zveřejnila sama firma, jsou až příliš optimistické.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK