Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %
|

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního zisku od konce loňského srpna. Přispěly k tomu příznivé statistiky z americké ekonomiky a zpráva o růstu čínské ekonomiky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 0,17 % na nové zavírací maximum 29 348,10 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,39 % na nové zavírací maximum 3 329,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,34 % na nové zavírací maximum 9 388,94 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,79 % na 12,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl asi o dva bazické body na 1,82 %.

Všechny tři hlavní indexy se během dne znovu dostaly na nová historická maxima, Dow absolutní rekord posunul na 29 373,62 bodu, S&P 500 na 3 329,88 bodu a Nasdaq Composite se dotkl 9 393,48 bodu.

K optimismu na trhu přispívá i středeční podepsání první fáze obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou, protože obchodní spor ohrožoval globální ekonomický růst.

Pozitivně se na růstu akcií odrazil také údaj o růstu hrubého domácího produktu Číny. Ten byl loni sice nejslabší za 29 let, navzdory obchodní válce Číny a USA však odpovídal odhadům.

Co se týče hospodářských statistik, výstavba obytných realit v USA v prosinci dosáhla podle pátečních dat třináctiletého maxima, což naznačuje odraz trhu s bydlením.

Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 1,82 %, S&P 500 se zvýšil o 1,97 % a Nasdaq Composite přidal 2,29 %.

Dolar v pátek posílil

Na devizovém trhu v pátek posílil dolar. Kolem 22.05 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,3 % a pohyboval se okolo 97,62 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu klesalo o 0,4 % na 1,1092 USD. Dolar k jenu stagnoval a pohyboval se těsně pod 110,15 JPY.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Schlumberger ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 8,23 miliardy USD (odhad: 8,16 miliardy USD).

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

 • Spojené státy před podepsáním první fáze obchodní dohody vyškrtnou Čínu ze seznamu měnových manipulátorů. V pondělí to s odvoláním na zdroj obeznámený se situací uvedl server CNBC. Za měnového manipulátora označila administrativa Donalda Trumpa Čínu na začátku srpna poté, co Peking nechal čínský jüan oslabit vůči americkému dolaru na nejslabší úroveň od finanční krize z roku 2008.

 • Američtí spotřebitelé se v prosinci domnívali, že během následujících dvanácti měsíců stoupnou spotřebitelské ceny o 2,53 %. O měsíc dříve byla jejich očekávání nižší (2,35 %).
 • Credit Suisse zvýšila cílovou cenu akcií Microsoft (v pondělí +1,20 %) na 180 ze 155 USD.
 • JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Alcoa (v pondělí +0,82 %) na 25 z 29 USD.
 • Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci podle očekávání meziročně vzrostly o 2,3 % po růstu o 2,1 % v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 % po růstu o 0,3 % v předchozím měsíci (odhad: 0,3 %). Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stagnovala na 2,3 %. V úterý o tom informovalo americké ministerstvo práce.
 • Americký vydavatel platebních karet Visa převezme za 5,3 miliardy dolarů soukromou firmu Plaid, která se zaměřuje na finanční technologie. Visa v pondělí uvedla, že akvizice začínající americké firmy posílí její napojení na rostoucí sektor finančních technologií.
 • NFIB index optimismu malých firem v prosinci klesl na 102,7 bodu ze 104,7 bodu v listopadu (odhad: 103,1 bodu).
 • Index ekonomického optimismu IBD/TIPP v lednu stoupl na 57,4 bodu z 57 bodů v prosinci (odhad: 57,3 bodu).
 • Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Lululemon Athletica na 264 z 247 USD.
 • Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che ve středu v Bílém domě podepsali dílčí dohodu, která uzavřela první fázi obchodních jednání mezi oběma zeměmi. Čína podpisem dokumentu mimo jiné přislíbila navýšení importu amerických průmyslových výrobků, zemědělských plodin, služeb a energií. Ke snížení či zrušení cel zatím ale nedojde, uvedl americký prezident Donald Trump.
 • Americká ekonomika v posledních šesti týdnech roku 2019 pokračovala v mírném růstu, stejně jako osobní spotřeba, na které je celé hospodářství USA výrazně závislé. Nepříliš překvapivé údaje nabídla takzvaná Béžová kniha, v níž americká centrální banka pravidelně popisuje stav ekonomiky.
 • Americký internetový prodejce Amazon (ve středu -0,40 %) investuje v Indii miliardu dolarů, aby přilákal malé a střední firmy, kterým umožní nabízet jejich zboží přes jeho portál. Řekl to ve středu šéf Amazonu Jeff Bezos, který je v Indii na pracovní cestě. Maloobchodníci se ale během Bezosova pobytu v zemi chystají proti Amazonu demonstrovat. Obávají se, že americký podnik bude mít v Indii negativní vliv na maloobchodní sektor.
 • Malajsijská letecká společnost Malaysia Airlines neodebere 25 objednaných letadel Boeing 737 MAX (akcie Boeingu ve středu -0,77 %). Ve středu aerolinky své rozhodnutí zdůvodnily tím, že tato letadla po dvou smrtelných nehodách stále nesmějí do vzduchu. Oznámení je další špatnou zprávou pro amerického výrobce, který loni vykázal nejnižší počet čistých objednávek za několik desetiletí.
 • Index výrobních cen ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stoupl o 0,1 % (odhad: +0,2 %, listopad: 0 %). Meziročně se ukazatel v prosinci podle očekávání zvýšil o 1,3 % po 1,1% růstu v předchozím měsíci.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 10. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 30,2 %. Jedná se o nejvyšší týdenní nárůst za téměř jedenáct let. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v lednu stoupl na 4,8 bodu z 3,3 bodu v prosinci (odhad: 3,55 bodu).
 • Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles a tchajwanská společnost Hon Hai Precision Industry plánují společný podnik na výrobu připojených aut. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na tchajwanskou společnost. Společný podnik bude produkovat vozy pro čínský trh. Smlouvu mají společnosti podle obeznámeného zdroje podepsat v nadcházejících měsících.

 • Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 11. ledna 204 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to pokles z 214 tisíc z předcházejícího týdne. Trh očekával růst na 216 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 4. ledna snížil na 1,767 milionu žádostí (předcházející týden: 1,803 milionu, odhad: 1,72 milionu).
 • Americký index dovozních cen se v prosinci meziročně zvýšil o 0,5 % po poklesu o 1,3 % v listopadu (odhad: -1,2 %). Index vývozních cen klesl o 0,7 % po 1,3% snížení v listopadu (odhad: -0,8 %). V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen podle očekávání zvýšil o 0,3 % (listopad: +0,2 %) a index vývozních cen klesl o 0,2 % (odhad: +0,2 %, listopad: +0,2 %).
 • Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v lednu stoupl na 17 bodů z 0,3 bodu v prosinci (odhad: 3,8 bodu).
 • Podnikové zásoby v listopadu meziměsíčně klesly o 0,2 % (odhad: -0,1 %, říjen: +0,1 %).

 • Index cen domů NAHB v lednu podle očekávání klesl na 75 bodů ze 76 bodů v prosinci.

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Senát schválil příspěvek 25.000 korun pro OSVČ
před 17 minutami

Senát schválil příspěvek 25.000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus
Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy
před 30 minutami

Fed uvolní 2,3 bilionu dolarů na podporu podniků a samosprávy

Americká centrální banka uvolní dalších 2,3 bilionu dolarů na podporu ekonomiky, na kterou nyní tvrdě doléhají dopady...
Fed Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne…
před 43 minutami

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie odpoledne zpevňovaly, americké indexy rostly navzdory slabé zprávě z trhu práce

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Slovensko rozšíří program pomoci firmám i na velké podniky
před 44 minutami

Slovensko rozšíří program pomoci firmám i na velké podniky

Slovensko rozšíří stávající program kompenzací negativních ekonomických dopadů koronaviru také na velké společnosti,...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Lufthansa přichází každou hodinu o milion eur, varoval její šéf
před hodinou

Lufthansa přichází každou hodinu o milion eur, varoval její šéf

Lufthansa přichází kvůli koronaviru každou hodinu o milion eur, sdělil ve středečním videoposelství zaměstnancům šéf...
Doprava Evropské akcie Koronavirus
Pražskému letišti zůstanou dvě linky, přeruší se i spoje do Kataru
před hodinou

Pražskému letišti zůstanou dvě linky, přeruší se i spoje do Kataru

Letecká společnost Qatar Airways přeruší od 18. dubna spojení z Prahy do katarského Dauhá. Obnovení letů plánuje až 1...
Doprava Koronavirus Česká republika
MMF: Koronavirus zasadí ekonomice nejhorší ránu od velké krize
15:13

MMF: Koronavirus zasadí ekonomice nejhorší ránu od velké krize

Koronavirus zasadí globální ekonomice nejhorší ránu od velké hospodářské krize z 30. let minulého století. Uvedla to...
Mezinárodní měnový fond Koronavirus Krize
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA přes šest milionů lidí
15:00

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA přes šest milionů lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 4. dubna zhruba 6,606 milionu lidí. Oznámilo to...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Koronavirus
Analytici: Nemožnost výpovědi nájmu přinese víc škody než užitku
14:52

Analytici: Nemožnost výpovědi nájmu přinese víc škody než užitku

Opatření, podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen...
Bydlení Realitní trh Koronavirus
Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády
14:30

Vláda obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády

Vláda ve čtvrtek obnovila činnost Národní ekonomické rady vlády (NERV). Bude mít 15 členů z akademické i podnikové...
Česká republika Koronavirus
Kurzarbeit se asi v Německu dotkne víc lidí než za finanční krize
14:08

Kurzarbeit se asi v Německu dotkne víc lidí než za finanční krize

O režim kurzarbeit, který má zabránit propouštění, už v Německu zažádalo kvůli dopadům koronaviru asi 650 000 firem....
Německo Pracovní trh Koronavirus
Automobilka Hyundai v Nošovicích v úterý obnoví výrobu
13:52

Automobilka Hyundai v Nošovicích v úterý obnoví výrobu

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku v úterý 14. dubna po třítýdenní odstávce obnoví výrobu. Ve...
Auta Koronavirus
Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR
Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR
12:48

Iannaccone je místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR

Marco Iannaccone (49) byl jmenován místopředsedou představenstva UniCredit Bank v ČR a na Slovensku. Změna je platná...
Evropské banky UniCredit
Handelsblatt: Východní Evropa by z koronaviru mohla těžit
12:11

Handelsblatt: Východní Evropa by z koronaviru mohla těžit

Krize způsobená šířením koronaviru zasáhne hospodářství zemí východní Evropy obzvlášť silně, ze střednědobého...
Střední a východní Evropa Koronavirus
Francouzský úřad: Google musí platit vydavatelům za obsah
11:56

Francouzský úřad: Google musí platit vydavatelům za obsah

Americký internetový gigant Google bude muset francouzským vydavatelským společnostem a zpravodajským agenturám...
Alphabet (Google) Francie Média
Britská centrální banka může kvůli viru půjčovat vládě
11:32

Britská centrální banka může kvůli viru půjčovat vládě

Britská centrální banka může dočasně půjčovat vládě peníze na boj s šířením koronaviru, pokud se kabinetu finanční...
Spojené království Bank of England Centrální banky
Propad tržeb cestovního ruchu bude do konce dubna 50 miliard Kč
11:21

Propad tržeb cestovního ruchu bude do konce dubna 50 miliard Kč

Propad tržeb v cestovním ruchu od počátku krize do konce dubna, do kdy může zatím trvat nouzový stav, dosáhne 50...
Turismus a cestovní ruch Česká ekonomika Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v Maďarsku kvůli koronaviru prudce klesla
11:16

Spotřebitelská důvěra v Maďarsku kvůli koronaviru prudce klesla

Spotřebitelská důvěra v Maďarsku v dubnu kvůli obavám z dopadů koronavirové krize zaznamenala nejprudší pokles za...
Spotřebitelská důvěra Maďarsko Koronavirus
Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie
Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie
10:45

Asijské akcie ve čtvrtek rostly, lídrem byla Austrálie

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek většinou rostly. Nejvíce se dařilo akciím v Austrálii, mírnou ztrátu zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Temelín vyměnil vypínač generátoru, práce stály stovky milionů korun
10:28

Temelín vyměnil vypínač generátoru, práce stály stovky milionů korun

Technici v jaderné elektrárně Temelín vyměnili při plánované odstávce prvního bloku generátorový vypínač, který...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR