Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, index Dow stoupl na nový rekord
|

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, index Dow stoupl na nový rekord

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow se sice vyšplhal na nové rekordní maximum, benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite ale zůstaly téměř bez změny. Investoři posuzovali návrh daňové reformy představený ve Sněmovně reprezentantů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow nakonec přidal 0,35 % na nové zavírací maximum 23 516,26 bodu (absolutní maximum posunul na 23 531,38 bodu) a širší S&P 500 zpevnil o 0,02 % na 2 579,85 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,02 % na 6 714,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,65 % na 9,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně dva a půl bazického bodu na 2,347 %.

Dařilo se finančnímu sektoru, průmyslovému odvětví nebo realitnímu sektoru, nejvíce naopak klesly sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví základních materiálů.

Výrazný pokles ve čtvrtek utrpěly akcie výrobce elektromobilů Tesla (-6,8 %). Společnost vykázala za třetí čtvrtletí rekordní ztrátu 619,4 milionu dolarů a potvrdila, že se jí nepodařilo dosáhnout plánované produkce nového vozu Model 3.

Dolů zamířily rovněž akcie společnosti Facebook (-2,05 %), ačkoli její čtvrtletní hospodářské výsledky překonaly očekávání analytiků.

Po konci čtvrtečního obchodování se kvartálními hospodářskými čísly pochlubila technologická společnost Apple (v řádném obchodování +0,73 %)Firma zvýšila ve čtvrtém finančním čtvrtletí čistý zisk o 19 % na 10,71 miliardy dolarů a oznámila, že během čtvrtletí, které skončilo 30. září, prodala 46,7 milionu telefonů iPhone, tedy více, než se čekalo.

Dolar oslaboval, ceny ropy mírně stouply 

Na devizovém trhu ve čtvrtek dolar oslaboval vůči euru. Republikáni v americké Sněmovně reprezentantů představili návrh daňové reformy zahrnující rozsáhlé snížení daní. Analytici však nepovažují za příliš pravděpodobné, že se pro něj podaří v Kongresu získat dostatečnou podporu a že bude mít významnější dopad na americkou ekonomiku.

V závěru obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru růst o 0,3 % na 1,1659 USD. Během dne vystoupilo euro až na týdenní maximum 1,1687 USD.

Prezident Donald Trump ve čtvrtek podle očekávání vybral za příštího šéfa americké centrální banky Jeromeho Powella, který je členem rady guvernérů Fedu. Pokud nominaci potvrdí Senát, vystřídá Powell v čele banky Janet Yellenovou, jejíž funkční období vyprší v únoru.

Powell, stejně jako Yellenová, podporuje umírněný přístup k měnové politice, charakterizovaný jen pozvolným zvyšováním úrokových sazeb. Jeho jmenování do čela Fedu by tak mohlo zajistit pokračování měnové politiky, která vyhovuje investorům.

Ceny ropy ve čtvrtek mírně rostly a pohybovaly se poblíž svých dvouletých maxim. Přispívaly k tomu plnění dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezení těžby a pokles amerických zásob suroviny způsobený rekordním vývozem černého zlata z USA.

Dohoda mezi členy OPEC a dalšími předními producenty ropy byla v říjnu plněna z 92 %. Irácký ministr pro ropu ve čtvrtek prohlásil, že tento druhý největší producent v rámci organizace OPEC považuje 60 dolarů za barel pro svou zemi za přijatelnou cílovou cenu suroviny.

Zásoby ropy ve Spojených státech klesly podle amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) minulý týden o 2,4 milionu barelů, a to navzdory růstu produkce o 46 000 barelů za den na 9,55 milionu barelů denně. EIA také uvedla, že v uplynulém týdnu se z USA vyváželo v průměru rekordních 2,1 milionu barelů ropy denně.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal za letošní třetí čtvrtletí rekordní ztrátu 619,4 milionu USD. Mohly za to vyšší výdaje na výrobu cenově dostupnějšího Modelu 3. Firma současně ve čtvrtečním prohlášení potvrdila, že se jí nepodařilo splnit plánovanou produkci Modelu 3 a ve čtvrtletí vyrobila jen 260 těchto vozů namísto plánovaných 1 500.
 • Americká technologická společnost Apple zvýšila ve čtvrtém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19 % na 10,71 miliardy USD. Firma ve čtvrtek rovněž oznámila, že během čtvrtletí, které skončilo 30. září, prodala 46,7 milionu telefonů iPhone.
 • Výsledky Ralph Lauren v 2QFY2017: Upravený zisk na akcii 1,99 USD (odhad: 1,89 USD), tržby 1,66 miliardy USD (loni: 1,82 miliardy USD, odhad: 1,64 miliardy USD).
 • Výsledky AMC Networks v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,68 USD (odhad: 1,18 USD), tržby 648,02 milionu USD (loni: 634,65 milionu USD, odhad: 661 milionů USD)
 • Výsledky Teva Pharmaceutical Industries v 3Q: Upravený zisk na akcii 1 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 5,61 miliardy USD (loni: 5,56 miliardy USD, odhad: 5,62 miliardy USD).
 • Výsledky Yum! Brands v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 1,44 miliardy USD (loni: 1,52 miliardy USD, odhad: 1,39 miliardy USD).
 • Výsledky Chesapeake Energy v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,11 USD), tržby 1,943 miliardy USD (loni: 2,276 miliardy USD, odhad: 1,051 miliardy USD).
 • Výsledky Blue Apron v 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,47 USD (odhad: -0,44 USD), tržby 210,6 milionu USD (loni: 205,5 milionu USD, odhad: 191 milionů USD).
 • Výsledky DowDuPont v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (loni: 0,50 USD), tržby 15,35 miliardy USD (loni: 12,48 miliardy USD).
 • Výsledky CBS Corp. v 3Q: Zisk na akcii 1,11 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,3 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -2 %.
 • Výsledky Starbucks v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (v souladu s odhady), tržby 5,7 miliardy USD (odhad: 5,8 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -5 %.
 • Výsledky Activision Blizzard v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 1,62 miliardy USD (loni: 1,57 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +2 %.
 • Výsledky AIG v 3Q: Provozní ztráta na akcii 1,22 USD (odhad: -0,79 USD, loni: zisk 1,01 USD), čistá ztráta 1,74 miliardy USD (loni: zisk 462 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3 %.
 • Výsledky Herbalife v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 1,1 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -6 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Co musíte ráno vědět (5. června)
Co musíte ráno vědět (5. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a v USA, kdy se Německo dostane do předkrizového stavu a která další sociální...
Musíte vědět
Lufthansa bude vyřazena z hlavního indexu německých akcií DAX
včera v 23:29

Lufthansa bude vyřazena z hlavního indexu německých akcií DAX

Největší evropské aerolinky Lufthansa, na něž tvrdě dopadla pandemie způsobená koronavirem, budou vyřazeny z...
Deutsche Lufthansa Indexy DAX
Americké akcie ve čtvrtek převážně zlevnily, investoři čekají na data…
Americké akcie ve čtvrtek převážně zlevnily, investoři čekají na data…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek převážně zlevnily, investoři čekají na data z trhu práce USA

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek převážně oslabily. Investoři vybírali zisky před pátečními údaji o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská divize FCA žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy eur
včera v 21:58

Italská divize FCA žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy eur

Italská divize italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy...
Itálie Auta
Hodnota majetku amerických miliardářů v době pandemie vzrostla o více…
včera v 21:06

Hodnota majetku amerických miliardářů v době pandemie vzrostla o více než 19 %

Hodnota majetku amerických miliardářů, včetně šéfa firmy Amazon Jeffa Bezose a Facebooku Marka Zuckerberga, stoupla...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství
Francouzský rozpočet počítá s rekordním deficitem 11,4 % HDP
včera v 20:18

Francouzský rozpočet počítá s rekordním deficitem 11,4 % HDP

Francouzská vláda v aktualizovaném rozpočtu na tento rok, který předloží příští středu, počítá s rekordním deficitem...
Francie Rozpočet
Evropské akcie ve čtvrtek reagovaly na navýšení programu ECB poklesem
Evropské akcie ve čtvrtek reagovaly na navýšení programu ECB poklesem
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek reagovaly na navýšení programu ECB poklesem

Investoři na evropských trzích byli ve čtvrtek nervózní, především kvůli očekávanému rozhodnutí Evropské centrální...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity Silk Assets Investments
včera v 17:49

ČNB upozornila na aktivity Silk Assets Investments

Česká národní banka ve čtvrtek upozornila na aktivity společnosti Silk Assets Investments. Ta nabízí na internetových...
ČNB Obchodování
Maláčová: Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %
včera v 17:19

Maláčová: Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %. Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to ve...
Česká republika Pracovní trh Nezaměstnanost
Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly
Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly
včera v 16:50

Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly

Pražská burza ve čtvrtek opět posílila, v plusu ale skončily prakticky jen tituly z finančního sektoru. Ostatní akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let
včera v 16:21

Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let

Vývoz ze Spojených států se v dubnu kvůli pandemii nemoci covid-19 propadl nejníže za deset let. Schodek zahraničního...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Mezinárodní obchod
O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 30. května méně…
včera v 14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 30. května méně než dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 30. května 1,877 milionu lidí. Oznámilo to ve...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby…
ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby…
včera v 13:45

ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby ponechala beze změny

Evropská centrální banka na červnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Ponechání...
ECB Eurozóna Centrální banky
Polsko by mohlo pokutovat Gazprom kvůli plynovodu Nord Stream 2
včera v 13:18

Polsko by mohlo pokutovat Gazprom kvůli plynovodu Nord Stream 2

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) by mohl ruské plynárenské společnosti Gazprom vyměřit pokutu až do výše 50 milionů...
Zemní plyn Rusko Německo
Evropské trhy klesají před rozhodnutím ECB
včera v 13:09

Evropské trhy klesají před rozhodnutím ECB

Evropské trhy čekají na výsledek zasedání Evropské centrální banky (ECB) a akcie jsou v červených číslech. Také před...
ECB Eurozóna Evropská ekonomika
Ministr: Německo dosáhne stavu před krizí ve druhé polovině roku 2022
včera v 12:53

Ministr: Německo dosáhne stavu před krizí ve druhé polovině roku 2022

Německá ekonomika by měla dosáhnout předkrizové úrovně ve druhé polovině roku 2022. Ve čtvrtek to za svůj cíl označil...
Německo Hospodářský růst Koronavirus
V regionálním indexu CECE se mírně zvýší váha akcií CME
včera v 11:47

V regionálním indexu CECE se mírně zvýší váha akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE a domácího indexu PX. Nové váhy začnou platit...
Akcie ČR CME (CETV) Indexy
Adidas obnovil růst prodeje v Číně rychleji, než očekával
včera v 11:36

Adidas obnovil růst prodeje v Číně rychleji, než očekával

Adidas v Číně obnovil růst prodeje po koronavirové krizi rychleji, než očekával. Německý výrobce sportovního oblečení...
Čína Adidas
Rumunská společnost Electrica zájemcem o aktiva skupiny ČEZ
včera v 11:34

Rumunská společnost Electrica zájemcem o aktiva skupiny ČEZ

Rumunská státní energetická společnosti Electrica potvrdila, že zvažuje nákup tamějších aktiv skupiny ČEZ. Za tím...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice