Americké akciové indexy zahájily týden posunem rekordních maxim, trh navnadily zprávy o fúzích a pokrok v obchodních jednáních

Americké akcie v pondělí posílily díky nadějím na pokrok v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou. Hlavní indexy uzavřely na nových rekordech. Náladu na trhu podpořila rovněž série zpráv o fúzích a akvizicích.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,68 % a obchodování zakončil na 28 066,47 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,75 % na 3 133,64 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 1,32 % na 8 632,49 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,81 % na 11,8 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,75 %. Ceny zlata a stříbra klesly o půl procenta, ropa naopak o půl procenta zdražila a nejsledovanější kryptoměny přidaly kolem procenta.
Čínský list Global Times s odvoláním na odborníky blízké čínské vládě napsal, že Čína a Spojené státy jsou blízko k dosažení první fáze obchodní dohody. "Jakýkoliv optimismus na obchodní frontě je vždy vítaný," uvedl podle agentury Reuters analytik Keith Buchanan ze společnosti Globalt. A zaradoval se samozřejmě také americký prezident.
Akcie klenotnictví Tiffany (+6,13 %) zpevnily díky zprávě o tom, že se firma dohodla na svém převzetí francouzskou skupinou LVMH za 16,2 miliardy dolarů. Výrazně posílily rovněž akcie makléřské společnosti TD Ameritrade (+7,58 %), kterou převezme konkurent Charles Schwab (+2,32 %). Transakce v hodnotě 26 miliard dolarů se uskuteční formou výměny akcií.
Na devizovém trhu se americký dolar vyšplhal na týdenní maximum vůči japonskému jenu. Optimismus ohledně obchodních rozhovorů totiž podkopal poptávku po japonské měně, která je investory považována za bezpečné útočiště v období nejistoty.
Kolem 22.00 SEČ si dolar vůči jenu připisoval 0,3 % na 108,95 JPY. Euro vůči dolaru ztrácelo 0,1 % na 1,1010 USD, zatímco britská libra vykazovala nárůst o zhruba půl procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 1,29 USD. Průzkumy naznačují vítězství vládních konzervativců v předčasných prosincových volbách a investoři doufají, že tento výsledek bude znamenat konec politické nejistoty v Británii.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Poskytovatel taxislužby Uber (v pondělí -1,56 %) by mohl již podruhé za necelé dva roky přijít o provozní licenci v Londýně. Příslušný úřad pro veřejnou dopravu v Londýně v pondělí oznámil, že kvůli několika problémům, které ohrozily cestující a jejich bezpečnost, neprodlouží Uberu provozní licenci. Ta tak měla vypršet o pondělní půlnoci. Uber uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá, a může proto pokračovat v provozu, dokud nebude odvolací proces u konce.
- Americká makléřská společnost Charles Schwab (v pondělí +2,32 %) koupí konkurenční firmu TD Ameritrade Holding (+7,58 %). Transakcí formou výměny akcií v hodnotě 26 miliard USD vznikne makléřský obr s aktivy v objemu zhruba pět bilionů dolarů.
- Francouzská skupina LVMH se definitivně dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co. (v pondělí +6,13 %) na jeho převzetí za 16,2 miliardy USD. Dohoda je dosud největší akvizicí LVMH a má posílit zatím nejmenší část podnikání této na luxus orientované skupiny, tedy klenotnictví a hodinářství.
- Švýcarská farmaceutická firma Novartis se dohodla na koupi americké biotechnologické společnosti The Medicines Co. (v pondělí +22,25 %) za 9,7 miliardy USD. Novartis akvizicí rozšíří svoji nabídku léků na kardiovaskulární onemocnění, uvedly firmy v noci na pondělí.
- Navzdory úsměvnému zádrhelu při prezentaci svého prvního elektromobilního pickupu Cybertruck na něj má americká automobilka Tesla (v pondělí +0,99 %) již 200 tisíc objednávek. Sériová výroba vozu by přitom měla začít až ke konci roku 2021.
- K osobním údajům stovek uživatelů Twitteru (v pondělí +1,70 %) a Facebooku (+0,49 %) mohli nedopatřením získat přístup nepovolaní. Podle sdělení provozovatelů obou sociálních sítí se to mohlo stát, když se uživatelé prostřednictvím svých účtů připojili k některým aplikacím staženým z obchodu Google Play.
- Index aktivity ve zpracovatelském sektoru, jejž sestavuje dallaský Fed, dosáhl v listopadu -1,3 bodu. Po říjnových -5,1 bodu očekával trh naopak propad na -11,3 bodu.
- Index ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, klesl v říjnu na -0,71 bodu. Po zářijových -0,45 bodu očekával trh nepatrný vzestup na -0,43 bodu.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
