Bank of England v listopadu potvrdila nastavení sazeb, navýšila objem programu skupování aktiv
|

Bank of England v listopadu potvrdila nastavení sazeb, navýšila objem programu skupování aktiv

Britská centrální banka na listopadovém měnověpolitickém zasedání rozhodla podle očekávání o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Objem programu skupování aktiv navýšila na 895 miliard liber ze 745 miliard liber. Ponechání základní úrokové sazby beze změny podpořilo všech devět účastníků zasedání.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království

Na zasedání v polovině června Bank of England rozhodla o navýšení objemu programu skupování aktiv o 100 miliard liber ze 645 miliard liber, předtím jej v březnu navýšila o 210 miliard liber ze 435 miliard liber. Snaží se tak pomoci domácímu hospodářství překonat negativní dopady koronavirové krize.

Rozšíření nákupů dluhopisů na listopadovém zasedání se čekalo, analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali navýšení sumy o 50 miliard liber nižší, tedy 845 miliard liber.

Banka se prostřednictvím rozsáhlých nákupů dluhopisů snaží držet tržní úrokové sazby na nízké úrovni. "Mimořádný ekonomický šok vyžaduje mimořádnou reakci," uvedl analytik Ambrose Crofton z JPMorgan Asset Management. "Rychlejší šíření koronaviru v posledních měsících bude znamenat, že vláda i podniky si budou muset opět půjčovat velké částky na kapitálových trzích. Nákupy centrální banky na těchto trzích pomohou zabránit růstu nákladů na půjčky," dodal.

Bank of England - základní úroková sazba

V rámci boje proti dopadům pandemie nemoci covid-19 centrální banka 10. března na mimořádném jednání rozhodla o snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu z 0,75 % na 0,25 %. O dalších 15 bazických bodů na 0,1 % sazbu snížila 19. března. Server The Telegraph ve středu večer s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že banka nyní zvažuje zavedení záporných úroků.

Centrální banka předpokládá, že britská ekonomika v letošním čtvrtém čtvrtletí klesne o dvě procenta a začátkem příštího roku se vrátí k růstu. Neočekává ale, že by se výkon ekonomiky už během příštího roku vrátil na úrovně z období před příchodem koronaviru.

V Anglii ve čtvrtek vstoupily v platnost čtyřtýdenní restrikce, kterými se úřady snaží zpomalit šíření koronaviru. Centrální banka nyní očekává, že britská ekonomika v letošním roce klesne o rekordních 11 %, zatímco v březnu celoroční pokles odhadovala na 9,5 %.

"Vyhlídky zůstávají neobvykle nejisté," upozornila banka. "Závisejí na vývoji pandemie a na opatřeních na ochranu zdraví veřejnosti, ale také na tom, jak budou vypadat nové obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím," dodala.

Ve druhém čtvrtletí britská ekonomika klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 19,8 %. Od ledna do března, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie covidu-19, se hrubý domácí produkt snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,5 %. Britská ekonomika, která je šestá největší na světě, je tak poprvé po 11 letech v recesi, jež se definuje jako dva kvartály hospodářského poklesu po sobě. Meziroční inflace se v září zvýšila na 0,5 % z 0,2 % v srpnu.

Mezičtvrtletní vývoj britského HDP

Zdroj: Bank of England, ČTK