ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, exit z kurzového závazku může od dubna přijít kdykoli
|

ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, exit z kurzového závazku může od dubna přijít kdykoli

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání bankovní rada ČNB. Změny nedoznaly ani úrokové sazby, které jsou na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci po zasedání prohlásil, že konec intervencí může od dubna nastat kdykoli.

Česká ekonomika ČNB Úrokové sazby Centrální banky Česká koruna Podpora ekonomiky EUR/CZK Forex (FX)

Rada ČNB zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že nepřipustí posílení koruny na úrovně, které by již nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 EUR/CZK". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechává kurz české měny pohybovat podle nabídky a poptávky.

V únoru ČNB zveřejnila zaktualizovanou makroekonomickou prognózu. V ní snížila odhad růstu české ekonomiky v letošním i v příštím roce na 2,8 %. V předchozí listopadové prognóze počítala ČNB v letech 2017 a 2018 s růstem HDP o 2,9 %.

Odhad vývoje inflace v prvním čtvrtletí 2018 banka minulý měsíc zvýšila na 2,5 % z 2,4 %. Pro druhé čtvrtletí 2018 odhad ponechala na 2,3 %. Růst inflace přitom koncem loňského roku výrazně zrychlil a meziroční míra růstu cen se dostala k dvouprocentnímu cíli ČNB. V únoru vystoupila meziroční inflace na 2,5 %. Podle prognózy ČNB budou podmínky pro udržitelné plnění inflačního cíle i do budoucna splněny počínaje zhruba polovinou letošního roku.

Ministerstvo financí ve vlastní prognóze minulý měsíc zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 % z listopadových 2,5 %. V roce 2018 ekonomický růst podle prognózy ministerstva financí mírně zpomalí na 2,4 %.

Na začátku roku výrazně vzrostly spekulativní pozice v české koruně, na což musela banka reagovat devizovými intervencemi. V lednu ČNB na devizovém trhu za nákup eur utratila přibližně 391 miliard korun, což byl nejvyšší měsíční objem intervencí od jejich zahájení v listopadu 2013. O výši únorových intervencí bude ČNB informovat v pátek 7. dubna.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci po zasedání banky prohlásil, že konec režimu devizových intervencí může nastat kdykoli po konci takzvaného tvrdého závazku, tedy od dubna. Výsledek rozhodnutí bude oznámen bezprostředně. Guvernér zároveň upozornil, že centrální banka již nebude zveřejňovat možné scénáře načasování konce kurzového závazku. Pro návrat do standardního režimu měnové politiky je dle jeho slov klíčové následné udržitelné plnění dvouprocentního inflačního cíle ČNB.

Rusnok také na dotaz novinářů uvedl, že o ukončení závazku se na čtvrtečním zasedání nehlasovalo, okolnosti i časování exitu však byly diskutované. Guvernér zároveň zopakoval, že kurz koruny po ukončení intervencí může kolísat oběma směry, ČNB bude připravena jeho případné nadměrné výkyvy po ukončení kurzového závazku zmírňovat svými nástroji.

Analytici počítají s tím, že platnost kurzového závazku byla potvrzena naposledy

Podle ekonoma z Komerční banky Viktora Zeisela ČNB platnost kurzového závazku potvrdila pravděpodobně naposledy. "Na příštím zasedání bychom se podle našeho odhadu dalšího prodlužování dočkat neměli. A to ať už to bude pravidelné měnověpolitické zasedání 4. května, nebo zvláštní zasedání v průběhu dubna. Inflace se totiž nachází vysoko nad dvěma procenty a naše prognóza i výhled ČNB ukazují, že by se nad inflačním cílem měla udržovat i v následujícím roce a půl,“ uvedl ekonom.

"Je nutné si uvědomit, že ač intervenční režim brzy skončí, „stále se nacházíme v poločase zápasu, jehož výsledek je stále nejistý. Vzhledem k tomu, jak koruna přitahuje spekulanty, je těžké předpovídat, kam měna po ukončení intervencí skutečně zamíří. Proto si myslím, že ČNB nyní spíše mlží a nechá spekulanty ještě nějaký měsíc koruny nakupovat. Na konci roku by se pak koruna mohla ustálit na hodnotě okolo 25 korun za euro," uvedl hlavní analytik tginvest.cz Petr Vlasák.

Michal Brožka z Raiffeisenbank očekává konec kurzového závazku v průběhu druhého čtvrtletí, pravděpodobně během obchodního dne. "Je možné, že ČNB bude vyčkávat na další data z ekonomiky, například inflaci 10. dubna, a také na úpravu prognózy. Stejně tak je možné, že v bankovní radě převáží názor, že již není na co čekat, a tak exit přijde v řádu několika málo dnů," uvedl.

"Pravděpodobnost exitu v první polovině dubna je podle nás vysoká. Oznámení konce závazku může přijít nejen ve čtvrtek, kdy se bankovní rada ČNB pravidelně schází, ale i kterýkoli jiný den, jelikož o konci závazku může bankovní rada rozhodnout na mimořádném jednání. Vzhledem k tomu, že potřeba překvapit trh se již snižuje, padne rozhodnutí patrně na některém čtvrtečním jednání bankovní rady," míní hlavní ekonom ING Jakub Seidler. "Zároveň se také nedomníváme, že ČNB oznámí konec závazku o víkendu, případně během svátku. Takto by se s korunou začalo obchodovat nejdříve na asijských trzích následující pracovní den. To však není hlavní trh pro korunu, je na něm menší likvidita, a kurz by se tak mohl snadno dostat na extrémní úrovně. Zároveň v kontextu kurzového závazku není příliš potřeba dávat trhu čas na to, aby se na situaci připravil. K tomu dochází například při zveřejnění výsledků evropských zátěžových testů bank, kdy se společně s nimi zveřejňuje řada materiálů, a trhu se tak dává během víkendu čas, aby si je mohl nastudovat a jeho reakce nebyla unáhlená. Konec kurzového závazku však není tento případ. ČNB by tak příliš nezískala tím, kdyby konec závazku oznámila mimo tržní hodiny, naopak by se vystavila riziku větší fluktuace koruny a potřeby zasáhnout. Řada tržních hráčů patrně očekávala konec závazku již dnes, jelikož koruna po tiskové konferenci oslabila na úroveň 27,2 EUR/CZK."

"Z našeho pohledu se zvýšila šance, že ČNB ukončí závazek na začátku druhého čtvrtletí. A to klidně může být již v sobotu či v jakýkoli následující den. Pro odklady není podle našeho názoru důvod," nesouhlasí s vyloučením víkendových dnů analytik Jiří Polanský z České spořitelny. "Inflace je nad cílem, inflační výhled je pozitivní a ČNB musí silně intervenovat ve prospěch udržení závazku. V tomto ohledu může být důležité, že banka nemusí čekat na další měnověpolitické zasedání (květen), ale může závazek ukončit jakýkoli den. O záporných sazbách se nemluvilo. Šance na jejich zavedení vidíme stále jako relativně malé, s časem se navíc snižují. ČNB by je mohla použít jako doplňkový nástroj během exitu, ale to chápeme jako krajní řešení v případě extrémního přílivu spekulativního kapitálu, který po exitu nečekáme."

"Koruna se dostala vůči euru na nejslabší úrovně od loňského června, kdy ji zasáhl brexit. Předpokládáme, že česká měna tyto ztráty brzy umaže a vrátí se k hodnotě kurzového závazku, než ho ČNB zruší. Čtvrteční pohyb je však ukázkou toho, jak nestabilní může kurz koruny vůči euru být kvůli přítomnosti spekulativního kapitálu," doplnil ekonom z Komerční banky Marek Dřímal.

Zdroj: ČNB, ČTK
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...