Co musíte ráno vědět (6. května)
|

Co musíte ráno vědět (6. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, čemu dávají lidé přednost před obnovou ekonomiky a jak dlouho už pijeme sekt od Bohemky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý stouply díky zdravotnickým firmám, dražší ropě a rozvolňování protikoronavirových opatření

Akcie ve Spojených státech v úterý posílily. Podíl na tom měly růst akcií zdravotnických společností, zvýšení cen ropy a pozvolné uvolňování omezení, která měla zastavit šíření koronaviru, v některých státech USA i ve světě. Index Dow stoupl o 0,56 % na 23 883,09 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,9 % na 2 868,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,13 % na 8 809,12 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,56 % na 33,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé tři bazické body na 0,665 %.

Zbláznil se už (definitivně) akciový trh?
Americké akcie mají za sebou nejlepší kalendářní měsíc za více než třicet let, to asi víte. Americká ekonomika má za sebou jeden z nejhorších měsíců v historii, to vám nejspíše také neuniklo. Překvapení?
Stříbro již tisíce let nebylo levnější
Drahé kovy v čele se zlatem a stříbrem byly již dávno před naším letopočtem předmětem a prostředkem směny. Postupně se ustálilo, že díl zlata stál zhruba 10-20 stejně velkých (těžkých) dílů stříbra. Během 20. století se pak tento poměr usadil v rozmezí 50-80 dílů (uncí) stříbra za jeden díl zlata. Na takové hodnoty se ale nyní stříbro dívá z uctivé vzdálenosti.

2. Evropské akcie v úterý přerušily sérii propadů

Evropské akcie v úterý posilovaly, a ukončily tak třídenní sérii propadů. Investoři byli pozitivně naladění díky dobrým výsledkům v USA a nebrali moc v potaz negativní rozhodnutí nejvyššího soudu v Německu týkající se kvantitativního uvolňování ECB. Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 2,15 % na 335,50 bodu, britský FTSE 100 posílil o 1,66 % na 5 849,42 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 2,4 % na 4 483,13 bodu a německý DAX skončil se ziskem 2,51 % na 10 729,46 bodu.

Ztracená dekáda jako největší hrozba v investování
Na trzích se nyní řeší, zda březnová minima byla lokálním dnem. Investoři vnímají jako největší hrozbu krátkodobou volatilitu. Riziko je přitom spojené hlavně s dlouhodobým vývojem na trzích.

3. Pražská burza v úterý přidala více než 1,5 %, v minusu byla jen CME

Pražská burza smazala ztráty z pondělí, index PX v úterý posílil o 1,55 % na 876,32 bodu. Jediným z hlavních titulů, který skončil v minusu, byla mediální firma CME. Akcie Monety, která ráno zveřejnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí, zpevnily o necelá 2 % na 52 Kč.

ČNB jako popelnice finančního sektoru? Toto jsou 4 důvody, proč nemít obavy (nejen) z případných odkupů dluhopisů
Vraťme se k novele zákona o ČNB, která zmocnila domácí centrální banku k širšímu okruhu obchodů na finančních trzích. Ekonom Michal Skořepa z České spořitelny se tématu obšírně věnoval v textu, který vyšel krátce předtím, než byla novela schválena českými poslanci. Má smysl si jej přečíst, snaží se totiž osvětlit, proč bylo toto rozšíření potřebné, a při té příležitosti zrekapituloval některé základní mechanismy, kterými ČNB ovlivňuje českou ekonomiku.

4. Očekávané události

Ve středu dopoledne budou indexy nákupních manažerů za sektor služeb vycházet v Evropě. Německo navíc přidá statistiku továrních objednávek a eurozóna údaje o maloobchodních tržbách. V USA se odpoledne investoři zaměří na zprávu ADP o situaci na trhu práce v soukromém sektoru. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Enel, Novo Nordisk nebo UniCredit Group, na pražské burze Komerční banka a v USA mimo jiné CVS Health, General Motors, CenturyLink, Fox, Marathon Oil, T-Mobile US a PayPal Holdings. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průzkum: Prioritou většiny lidí je ochrana životů, ne ekonomiky

Dvě třetiny lidí chtějí, aby jejich vlády daly v boji s pandemií covidu-19 přednost záchraně lidských životů před kroky k obnově hospodářství. Vyplývá to ze studie společnosti Edelman, která se při dubnovém průzkumu dotázala více než 13 200 lidí z 11 velkých zemí světa.

6. MONETA vykázala za první čtvrtletí čistý zisk 731 milionů Kč, výsledek negativně ovlivnily opravné položky

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první čtvrtletí čistý zisk 731 milionů Kč. Meziročně tak bance zisk klesl o 25,6 % z 983 milionů Kč. MONETA vykázala růst provozního zisku, výsledek na úrovni čistého zisku ovšem ovlivnila negativně tvorba opravných položek v souvislosti s koronavirovou krizí. Ve výhledu pro letošní rok MONETA uvedla, že očekává celkové provozní výnosy 11,6 miliardy korun, dosud banka počítala s provozními výnosy 12,5 miliardy korun. 

7. Německý soud: ECB musí prokázat, že nákupy dluhopisů jsou nutné

Nákupy dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka (ECB) snaží podpořit ekonomiku eurozóny, jsou částečně v rozporu s německou ústavou. Rozhodl o tom v úterý německý ústavní soud. Podle něj tyto nákupy neschválila německá vláda ani parlament, německá centrální banka proto musí nákupy dluhopisů v rámci programu ECB do tří měsíců přerušit, pokud ECB mezitím neprokáže, že jsou tyto nákupy nutné a přiměřené. ECB je podle svého prohlášení nadále odhodlána dělat vše, co je v jejím mandátu, aby zvýšila inflaci ke stanovenému cíli.

8. Bangladéšská Beximco začne tento měsíc vyrábět remdesivir

Jeden z největších výrobců léků v Bangladéši Beximco Pharmaceuticals zahájí tento měsíc výrobu experimentálního antivirotika remdesivir americké firmy Gilead Sciences, který vykazuje slibné výsledky při léčbě nemoci covid-19. Řekl to agentuře Reuters provozní ředitel společnosti Rabbur Reza. Lék remdesivir vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře.

9. Philip Morris ČR navrhuje vyplatit dividendu 1 560 Kč na akcii

Tabáková společnost Philip Morris ČR navrhuje vyplatit dividendu za rok 2019 ve výši 1 560 Kč na akcii. Firma tak vyplatí celý zisk za loňský rok a část nerozděleného zisku z minulých let. Hrubý dividendový výnos dosahuje 11 %. Posledním dnem nároku na dividendu bude 14. květen, výplata bude probíhat od 22. července. Zároveň firma oznámila, že řádná valná hromada se uskuteční distančním způsobem (takzvaně per rollam).

10. Vývoz z USA v březnu rekordně klesl, schodek vzrostl nejvíce za rok

Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v březnu ve srovnání s předchozím měsícem prohloubil o 11,6 % na 44,4 miliardy USD. Růst schodku byl nejvyšší od prosince 2018, zatímco vývoz kvůli koronaviru rekordně klesl. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo obchodu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 75 lety otevřela Bohemia Sekt první lahve sektu

První lahve sektu otevřela společnost Bohemia Sekt již před 75 lety, 6. května 1945. V závodě tehdy pracovalo deset lidí a ve sklepích dozrával první červený sekt s názvem Black Widow (Černá vdova). První lahve otevřeli američtí vojáci v den osvobození Starého Plzence. Během oslav měli osvoboditelé vypít 37 000 lahví Black Widow. Krátce nato spatřil světlo světa další sekt, Chateau Radyně.

Firma Bohemia Sekt patří k nejvýznamnějším výrobcům sektů a vín střední a východní Evropy. Skupina, zahrnující značky Víno Mikulov, Habánské sklepy, Vinařství Pavlov či Chateau Bzenec, loni prodala přes 29 milionu lahví sektů a vín, stejně jako v roce 2018. Z 18 milionů prodaných lahví sektů a šumivých nápojů, v jejichž případě skupina drží zhruba 70 % na trhu v ČR, bylo přes sedm milionů lahví Bohemia Sekt demi sec - nejprodávanějšího šumivého vína v ČR.

Schillerová nepodporuje státní záruku pro společnost Smartwings
před 36 minutami

Schillerová nepodporuje státní záruku pro společnost Smartwings

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nepodporuje státní záruku pro leteckou skupinu Smartwings. V debatě...
Česká republika Doprava Koronavirus
Schillerová chce o schodku až půl bilionu korun debatovat v koalici
před hodinou

Schillerová chce o schodku až půl bilionu korun debatovat v koalici

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už má připravenou novelu zákona o státním rozpočtu, kterou by zvýšila...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Kvůli koronaviru byla zrušena zakázka u 59 % stavebních firem
10:03

Kvůli koronaviru byla zrušena zakázka u 59 % stavebních firem

Se zrušením zakázky se kvůli opatřením proti koronaviru setkalo 59 procent stavebních firem. V průměru jim bylo...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Meziroční inflace v Česku podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta
08:57

Meziroční inflace v Česku podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta

Meziroční inflace v květnu klesla na 2,6 % z dubnových 3,2 %, odhadují analytici oslovení ČTK. Za meziročním snížením...
Česká ekonomika Česká republika Inflace
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
08:00

Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky

Vývoz z Číny v květnu klesl, propad dovozu byl dokonce největší za čtyři roky. Oznámil to čínský celní úřad. Omezení...
Čína Mezinárodní obchod Emerging Markets
Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB
03:33

Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB

Skupina německých zákonodárců napříč stranami chce spolupracovat na vyřešení námitky německého ústavního soudu vůči...
Německo Eurozóna Centrální banky
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
včera v 12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
5. 6. 2020 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
5. 6. 2020 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
5. 6. 2020 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
5. 6. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
5. 6. 2020 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
5. 6. 2020 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
5. 6. 2020 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
5. 6. 2020 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
5. 6. 2020 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
5. 6. 2020 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo
5. 6. 2020 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika