ČR: Pokles průmyslu v květnu zpomalil na 25,7 %, objem stavební výroby se snížil o 7,6 %
|

ČR: Pokles průmyslu v květnu zpomalil na 25,7 %, objem stavební výroby se snížil o 7,6 %

Meziroční pokles průmyslové výroby v Česku v květnu zpomalil na 25,7 % z rekordní úrovně 33,7 % v dubnu. O více než 45 % se snížila výroba motorových vozidel. Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Propad stavební výroby naopak zrychlil, v květnu se meziročně reálně snížila o 7,6 % po poklesu o 4,6 % v dubnu.

Česká ekonomika Průmysl Stavebnictví

"Výroba ve většině podniků začala postupně pozvolna nabíhat," uvedl k vývoji průmyslu v ČR ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. "Výroba motorových vozidel se obnovila zhruba z poloviny," dodal. V době vrcholící koronavirové krize zastavily výrobu všechny tři velké automobilky v ČR.

ČR - průmyslová výroba (květen 2020)

Pokračoval pokles v odvětvích navázaných na automobilový průmysl. V gumárenském a plastikářském průmyslu se produkce snížila meziročně o 38,6 %, v kovodělném průmyslu téměř o čtvrtinu. Meziměsíčně byla ale průmyslová výroba po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 13,8 %.

Hodnota nových zakázek v květnu ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 34,7 %, výrazněji se snížily objednávky ze zahraničí než z ČR. Tržby v průmyslu meziročně klesly o 28,8 %, výraznější pokles byl u tržeb z přímého vývozu než u domácích tržeb.

Zaměstnanců v průmyslu v květnu meziročně ubylo o 3,6 %. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda se snížila o 6,1 %. Pokles počtu zaměstnanců i jejich mezd proti dubnu zrychlil.

Analytici: Průmysl se vzpamatovává pomaleji, než se čekalo

Český průmysl se z pandemie vzpamatovává pomaleji, než se očekávalo, a statistiky nových zakázek příliš optimismu nepřinášejí. Shodli se na tom analytici oslovení agenturou ČTK. Za celý rok může průmysl podle jejich odhadů propadnout o desetinu.

"I když jsou květnové výsledky potvrzením 'postkoronového' restartu, nejsou nijak extra přesvědčivé. Zvlášť, když se podíváme na statistiky nových zakázek, které jsou ve srovnání s loňským rokem o více než třetinu slabší. V automobilovém průmyslu, který je nejvýznamnějším místním oborem, jsou zakázky poloviční a ani u dalších silných průmyslových oborů nevypadá situace zatím nijak optimisticky," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

"Je to horší výsledek, než v jaký jsme zpočátku krize doufali," doplnil partner PwC a expert na poradenství firem v krizi Petr Smutný. Ukazuje na to, že český průmysl je závislý na výrobě automobilů a největší automobilky během května teprve v omezené míře obnovovaly provoz. "Na podobná čísla, byť snad s postupně zlepšujícím se trendem, si budeme muset zvyknout i v následujících měsících. Výpadek poptávky je totiž stále výrazný," upozornil.

Český průmysl se z koronavirové krize bude vzpamatovávat dlouhou dobu, dodal analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Čím dál jasněji se ukazuje, že koronavirus po sobě zanechá trvalejší šrámy na konečné poptávce. "Očekáváme proto, že ačkoliv se situace v průmyslu bude nadále zlepšovat, k předkrizové kondici se v tomto roce nevrátí," dodal.

Výrazný pokles vykazují nové průmyslové zakázky, jež v květnu meziročně spadly o 34,7 %, exportní zakázky šly dolů o 36,8 %, připomněl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Propad zakázek podle něj bude v meziročním vyjádření pokračovat i v dalších měsících a klesat bude i průmyslová výroba, nicméně tempo propadu se bude snižovat. "Za rok 2019 průmyslová výroba klesla o 0,2 %, letos se propad každopádně řádově prohloubí. Pro celý rok 2020 se začíná rýsovat pokles průmyslové výroby okolo 10 %, nejistota je ale i nadále výrazná," poznamenal.

Pozemní stavitelství pokračuje v poklesu, růst inženýrského zpomalil

Pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, opět kleslo. Naopak inženýrské stavitelství, do kterého patří z velké části dopravní infrastruktura, vzrostlo, ale již výrazně menším tempem než v předchozích měsících.

"Zatímco pozemní stavitelství klesá několik měsíců, pro inženýrské je květnové zpomalení novinkou. Větší podniky si dynamiku dokázaly udržet, ale menší firmy a živnostníci byli výrazně pod úrovní loňského května. Naopak se stabilizovala situace v oblasti stavebních povolení a bytové výstavby," okomentovala květnové výsledky stavebnictví vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

ČR - stavebnictví (květen 2020)

Produkce pozemního stavitelství se proti loňskému květnu snížila o 11 %, tedy zhruba stejně jako o měsíc dříve. V inženýrském stavitelství byla v květnu meziročně vyšší o 1,2 %, v dubnu ale stoupla o 13,5 %.

Stavební úřady vydaly meziročně o 2,8 stavebních povolení méně, tedy 7 625. V meziročním srovnání se ale začalo s výstavbou více bytů a více jich bylo i dokončeno. Počet zahájených bytů se zvýšil o 0,8 na 3 376 a počet dokončených bytů vzrostl o 15,3 na 2 943.

Meziroční údaje o stavebnictví jsou očištěné. Meziměsíčně byla stavební výroba po vyloučení sezónních vlivů nižší o 2,9 %.

Analytici: Stavebnictví na dno teprve čeká

Stavebnictví na své dno teprve čeká, reaguje totiž se zpožděním na vývoj celé ekonomiky. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila ČTK. Vzhůru obor podle nich mohou táhnout veřejné investice. Naproti tomu květnový pokles pozemního stavitelství, kde investuje hlavně soukromý sektor, o 11 % byl nejvýraznější za poslední čtyři roky, uvedli analytici.

"Stavební výroba v květnu meziročně klesla o 7,6 %, což je nejhorší výsledek od začátku loňského roku a výrazně pod průměrem posledních 12 měsíců. To odpovídá tradičnímu zpoždění celého sektoru za ekonomikou, která dosáhla svého dna v dubnu a v květnu už vykazuje známky oživení. Stavebnictví však na toto oživení teprve čeká," uvedl analytik Komerční banky František Táborský. Podle Českého statistického úřadu stavebnictví za posledních 12 měsíců meziročně vzrostlo o 0,6 %. Letos do konce května v souhrnu o 2,1 kleslo.

"Celý sektor stáhlo do poklesu pozemní stavitelství, když se propadlo nejvyšším tempem od dubna 2016. Detailní struktura stavební produkce však ukazuje, že by následující měsíce měly být už optimističtější. I nadále se ale bude spíše dařit inženýrským stavbám, čemuž napomáhá i rekordní objem státních veřejných investic plánovaných pro tento rok, zatímco bytová výstavba bude zaostávat," doplnil Táborský. Inženýrské stavitelství tvoří z největší části výstavba dopravní infrastruktury.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň uvedl, že stavebnictví reaguje na ekonomiku vždy s odstupem. "Zatímco služby reagovaly na vládní karanténní opatření okamžitě a průmysl velmi rychle, stavebnictví ještě do dubnových čísel vykazovalo relativně malé poklesy. Ale květnový propad už je obrovský. Technologie stavby většinou vyžadují návaznost jednotlivých kroků, a často se tak nedá jednoduše přerušit," uvedl. Problém stavebnictví je podle něj významný.

"Stavebnictví nejhorší časy teprve čekají. Aktuálně rozpracované projekty se stále ještě stavějí. Počet nově započatých projektů ale klesne až o desítky procent. Útlum nejsilněji pocítí zejména firmy, které se zaměřují na zakázky od obcí a krajů. Právě na jejich rozpočtech se bude šetřit nejvíce," uvedl analytik poradenské společnosti Moore Czech Republic Petr Kymlička.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se květnový pokles týkal pozemní výstavby, tedy především soukromých a menších zakázek. Jde podle něj o dočasný dopad krize.

"V současné době se uvolňují stavební kapacity, protože soukromý sektor snižuje poptávku po stavebních pracích. Stát by měl této situace na trhu využít a ve zvýšené míře budovat dopravní infrastrukturu," dodal analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Zdroj: ČTK
Evropské akcie týden zahájily silným růstem, podpořila je ekonomická…
Evropské akcie týden zahájily silným růstem, podpořila je ekonomická…
před hodinou

Evropské akcie týden zahájily silným růstem, podpořila je ekonomická data

Obchodování na západoevropských burzách skončilo v pondělí vysoko v zelených číslech. Náladu na trzích podpořila data...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Růst aktivity zpracovatelského sektoru v USA v červenci zrychlil, je…
Růst aktivity zpracovatelského sektoru v USA v červenci zrychlil, je…
17:13

Růst aktivity zpracovatelského sektoru v USA v červenci zrychlil, je nejsilnější za téměř jeden a půl roku

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v červenci druhý měsíc za sebou vzrostla a tempo jejího růstu...
Americká ekonomika Průmysl Indexy nákupních manažerů (PMI)
Pražská burza v pondělí růstem o procento navázala na konec minulého…
Pražská burza v pondělí růstem o procento navázala na konec minulého…
16:45

Pražská burza v pondělí růstem o procento navázala na konec minulého týdne

Pražská burza v pondělí pokračovala v růstu z konce minulého týdne, index PX stoupl o 1,08 % na 892,18 bodu. Téměř 3...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Polsko vyměřilo Gazpromu pokutu kvůli plynovodu Nord Stream II
16:33

Polsko vyměřilo Gazpromu pokutu kvůli plynovodu Nord Stream II

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom pokutu ve výši 213 milionů zlotých ...
Polsko Rusko Energetika
MPSV: Nezaměstnanost v červenci v Česku vzrostla na 3,8 %
16:01

MPSV: Nezaměstnanost v červenci v Česku vzrostla na 3,8 %

Nezaměstnanost v Česku v červenci vzrostla znovu jen mírně, z červnových 3,7 % se zvýšila na 3,8 %. Úřady práce...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Schodek rozpočtu ČR se ke konci července prohloubil na 205 miliard Kč…
14:45

Schodek rozpočtu ČR se ke konci července prohloubil na 205 miliard Kč, jde o dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu se ke konci července prohloubil na 205,1 miliardy korun z červnových 195,2 miliardy korun....
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika
Zisk Ferrari ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o 95 %
Zisk Ferrari ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o 95 %
14:35

Zisk Ferrari ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o 95 %

Italskému výrobci luxusních aut Ferrari klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 95 % na devět milionů eur. Hospodaření...
Ferrari Auta Evropské akcie
Japonská Seven & i Holdings koupí za 21 miliard USD čerpací stanice…
Japonská Seven & i Holdings koupí za 21 miliard USD čerpací stanice…
14:00

Japonská Seven & i Holdings koupí za 21 miliard USD čerpací stanice od Marathonu

Americká ropná společnost Marathon Petroleum prodá za 21 miliard USD síť čerpacích stanic s obchody Speedway japonské...
Ropa Fúze a akvizice Japonsko
Reuters: Čínská firma zažalovala Apple, chce miliardové odškodné
Reuters: Čínská firma zažalovala Apple, chce miliardové odškodné
13:20

Reuters: Čínská firma zažalovala Apple, chce miliardové odškodné

Čínská společnost Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology, známá i pod kratším názvem Xiao-i, podala žalobu...
Apple Čína
Jeden z nejstarších obchodních domů v USA je v insolvenci
Jeden z nejstarších obchodních domů v USA je v insolvenci
13:00

Jeden z nejstarších obchodních domů v USA je v insolvenci

Jeden z nejstarších provozovatelů obchodních domů ve Spojených státech, společnost Lord & Taylor, požádal v neděli o...
Spojené státy americké (USA) Luxus Móda a design
Novým předsedou představenstva Škody Auto byl zvolen Thomas Schäfer
12:20

Novým předsedou představenstva Škody Auto byl zvolen Thomas Schäfer

Novým předsedou představenstva automobilky Škoda Auto byl v pondělí podle očekávání zvolen Thomas Schäfer, dřívější...
Česká republika Auta Management
Firmy v Praze řeší, co s přebytečnými kapacitami kanceláří. Sílí…
12:04

Firmy v Praze řeší, co s přebytečnými kapacitami kanceláří. Sílí sekundární pronájem

Na pražském kancelářském trhu je k podnájmu už 50 tisíc metrů čtverečních. Společnost Prochazka & Partners, která...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Aktivita v průmyslu v Maďarsku i Polsku se v červenci vrátila k růstu
12:00

Aktivita v průmyslu v Maďarsku i Polsku se v červenci vrátila k růstu

Průmysl v Maďarsku i Polsku se v červenci vrátil k růstu, a překonal tak propad způsobený koronavirovou krizí....
Indexy nákupních manažerů (PMI) Polsko Maďarsko