Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden zpevnily zhruba o čtvrt procenta

Evropské akciové trhy v pátek stouply, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a také na dění v Německu, kde pokročila jednání o sestavení nové vlády.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,31 % na 398,49 bodu, za celý týden pak získal 0,29 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,2 % na 7 778,64 bodu (za celý týden +0,71 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,52 % na 5 517,06 bodu (za celý týden +0,85 %) a německý DAX si polepšil o 0,32 % na 13 245,03 bodu (za celý týden -0,56 %).
Dařilo se zejména maloobchodním titulům, které nahoru táhla portugalská společnost Jeronimo Martins. Její akcie vzrostly o více než 4 %, když firma odtajnila lepší než očekávaná prodejní čísla, za kterými stála hlavně její polská dceřiná firma.
Mírně zdražily cenné papíry automobilky Fiat Chrysler Automobiles, která v noci na pátek uvedla, že přesune výrobu těžkých nákladních vozů z Mexika do závodu v americkém Michiganu, kde současně investuje jednu miliardu dolarů. V Mexiku chce nadále automobilka vyrábět komerční vozy určené pro globální trhy.
Pomyslným vítězem dne se stala britská strojírenská společnost GKN, jejíž akcie vyletěly vzhůru o 26 % poté, co firma oznámila, že zamítla nabídku o převzetí od společnosti Melrose, jež se specializuje na akvizice a zlepšování hospodaření nevýkonných podniků.
Evropské akcie (12. ledna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Rakouský zemský soud v Korneuburgu v pátek rozhodl, že platební neschopnost aerolinek Niki by se měla řešit zejména v Rakousku. Tím zásadně zkomplikoval prodej firmy, který je dceřinou společností zkrachovalých německých aerolinek Air Berlin. Uvedla to agentura Reuters.
- Se změnami v uprchlické, rodinné nebo zdravotnické politice počítá dohoda, k níž po složitých sondovacích rozhovorech v pátek ráno dospěli vyjednávači konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD). O podrobnostech z 28stránkového dokumentu informují německá média.
- Prodej německého výrobce luxusních aut BMW v loňském roce již sedmým rokem za sebou stoupl na rekord. Růst podpořila poptávka po sportovně-užitkových modelech a kompaktních vozech řady 1. Rekordní byl prodej hlavní značky BMW i značky Mini. Celosvětově celá skupina podle dnešního prohlášení dodala na trh 2,46 milionu osobních vozů, což bylo o 4,1 procenta více než v roce 2016.
- Německý prodejce kávy a spotřebního zboží Tchibo spustí novou internetovou službu, která umožní pronájem oblečení pro děti. Chce tak využít rostoucí zájem o sdílenou ekonomiku zpopularizovanou službami jako Airbnb a Uber, uvedla agentura Reuters.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Zahraniční obchod ČR skončil v listopadu přebytkem 11,7 miliardy korun, meziročně byl o 3,4 miliardy koruny vyšší. Pozitivní vliv na výsledek mělo hlavně snížení deficitu v obchodu s chemikáliemi. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
- Devizové rezervy České národní banky loni v prosinci stouply o 479 milionů eur na 123,4 miliardy eur. Meziročně vzrostly o 42,1 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnila ČNB. Devizové rezervy byly meziměsíčně a meziročně vyšší i amerických dolarech a korunách.
- Objem zakázek německého průmyslu se v listopadu poprvé od července snížil. Meziměsíčně podle údajů spolkového statistického úřadu klesl o 0,4 procenta, zatímco v říjnu o 0,7 procenta vzrostl. Analytici v anketě agentury Reuters čekali za listopad růst v průměru o půl procenta.
- Ceny domů v Británii v prosinci nečekaně klesly, proti listopadu se snížily o 0,6 procenta a vykázaly první propad za šest měsíců. Vyplývá to z pondělní zprávy hypoteční banky Halifax. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali růst cen, a to o 0,2 procenta. Ostrovní trh s nemovitostmi zpomaluje od předloňského referenda o vystoupení země z Evropské unie.
- Nezaměstnanost v Česku loni v prosinci po čtyřměsíčním poklesu stoupla z listopadových 3,5 procenta na 3,8 procenta. Přesto je to nejnižší hodnota za prosinec od roku 1997. V úterý to uvedl Úřad práce ČR. Meziročně nezaměstnanost dále klesala, v prosinci 2016 činila 5,2 procenta. Volných míst v prosinci meziměsíčně i meziročně přibylo.
Plyn, který koncem loňského roku dovezla Británie z Ruska, zřejmě putuje do Spojených států. Napsal to server listu The Times. Odvolává se na údaje z přepravních dokladů, z nichž vyplývá, že tanker s nákladem zkapalněného zemního plynu (LNG) v neděli vyrazil od britského terminálu Isle of Grain do Bostonu. Značná část tohoto nákladu zřejmě pochází ze Sibiře, kde Rusko právě otevřelo terminál pro vývoz LNG. Na tento projekt se vztahují americké sankce.
- Maďarské nízkonákladové aerolinky Wizz Air hodlají v dubnu vstoupit na rakouský trh. Sázejí na růst poptávky po cestách do východní Evropy a na prostor na trhu, který se vytvořil po pádu dvou konkurenčních přepravců. Do spojení Vídně s destinacemi ve střední a východní Evropě společnost investuje 331 milionů dolarů a vytvoří 120 nových pracovních míst. Na tiskové konferenci ve Vídni to v úterý oznámil ředitel firmy József Váradi.
- Desetitisíce zaměstnanců se v úterý po celém Německu zapojily do výstražných stávek, k nimž vyzvaly největší německé odbory IG Metall. Organizace, která zastupuje zhruba 3,9 milionu zaměstnanců především v průmyslu, požaduje zvýšení platů o šest procent a lepší pracovní podmínky. Zaměstnavatelé to zatím odmítají.
- Spotřebitelské ceny v ČR loni v průměru stouply o 2,5 procenta, což je nejvíce za posledních pět let. Ve středu to uvedl Český statistický úřad. V prosinci meziroční inflace zpomalila na 2,4 procenta z listopadových 2,6 procenta.
- Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí minulého roku vzrostla meziročně o 5 procent, což je v souladu s předchozími odhady Českého statistického úřadu z listopadu a prosince. Meziroční růst hrubého domácího produktu byl tak v loňském třetím čtvrtletí nejvyšší za poslední dva roky. Ve druhém čtvrtletí HDP stoupl meziročně o 4,7 procenta. První odhad loňského HDP statistici zveřejní 16. února.
- Evropská centrální banka snížila strop nouzového financování řeckých bank o 2,8 miliardy na 22 miliard eur. Ve středu to oznámila řecká centrální banka, přes kterou finanční domy pomoc čerpají. Snížení stropu odráží zlepšenou likviditu v řeckém bankovnictví, zohledňuje tok vkladů soukromého sektoru a přístup bank na finanční trhy. Strop financování je platný do 7. února včetně.
- Německá společnost Lufthansa se v loňském roce vrátila na post největšího leteckého přepravce v Evropě z hlediska počtu cestujících. Firma ve středu oznámila, že loni přepravila rekordních 130 milionů pasažérů, což je o 18,6 procenta více než v roce předchozím. Předstihla tak irského konkurenta Ryanair, který vykázal nárůst o deset procent na 129 milionů cestujících.
- Představitelé Evropské centrální banky by začátkem letošního roku mohli upravit výhled dalšího vývoje měnové politiky v eurozóně. Vyplývá to ze zápisu z jejich prosincového zasedání, který ve čtvrtek ECB zveřejnila. Zápis podle analytiků naznačuje, že by ECB mohla brzy začít připravovat finanční trhy na ukončení programu nákupů dluhopisů. Euro v reakci na zveřejnění zápisu posílilo a vrátilo se nad hranici 1,2 USD.
- Německý hrubý domácí produkt v loňském roce stoupl o 2,2 procenta. Jde o nejrychlejší růst za poslednch šest let. Na tiskové konferenci v Berlíně to ve čtvrtek uvedl německý statistický úřad. Předloni HDP stoupl o 1,9 procenta.
- Bulharsko se zapojí do evropského mechanismu směnných kurzů ERM-2 do letošního června. Oznámil to ministr financí Vladislav Goranov. V režimu ERM-2 musí měna země, která chce vstoupit do eurozóny a zavést euro, strávit alespoň dva roky.
- Zkrachovalé rakouské aerolinky Niki podaly ve čtvrtek žádost o zahájení insolvenčního řízení u rakouského soudu. Krok má firmě zajistit uskutečnění prodeje skupině International Airlines Group (IAG), informovala s odvoláním na insolvenčního správce Lucase Flöthera agentura Reuters.
- Prodej užitkových vozů Volkswagen se loni druhý rok za sebou zvýšil na rekord. Divize užitkových vozů největší evropské automobilky dodala po celém světě na trhy téměř 498 000 vozů, o 4,2 procenta více než předloni.
- Také výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche loni dodal zákazníkům rekordních 246 375 vozů, což je o čtyři procenta více než v předchozím roce. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je stejně jako česká Škoda Auto součástí německého koncernu Volkswagen. Dodala, že letos hodlá usilovat o stabilizaci odbytu na vysoké úrovni z loňského roku.
Zdroj: CNBC
Aktuality

