Evropské akcie v pátek ztratily, za celý týden ale přidaly více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se Velká Británie opět rozhodla zavést povinnou dvoutýdenní karanténu pro příchozí ze zahraničí a čínské maloobchodní tržby naznačily pomalejší ožívání ekonomiky.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,20 % na 368,07 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,55 % na 6 090,04 bodu, německý DAX odepsal 0,71 % na 12 901,34 bodu a francouzský benchmark CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,58 % na 4 962,93 bodu.
Na opětovné zavádění restriktivních opatření v Británii (14denní karanténa platí pro příchozí z Francie, Nizozemska a Malty) nejvíce doplácely akcie ze sektoru cestovního ruchu, který odepsal kolem tří procent. Kolem dvou procent pak ztratily sektory těžby ropy a zemního planu, stavebnictví a základních materiálů. Mezi jednotlivými tituly ztrácely nejvíce akcie společností TUI (-8,4 %), easyJet (-6,5 %) a IAG (-4,82 %).
Světové a potažmo i evropské akcie reagovaly také na data týkající se průmyslové produkce a maloobchodních tržeb v Číně, která nenaplnila očekávání ekonomů. Vyvolává to tak nejistotu ohledně dalšího vývoje ekonomiky.
Investoři také negativně vnímají vývoj v USA, kde se Donald Trump všemožně snaží zabránit tomu, aby příští volba prezidenta USA proběhla také poštou, protože by to mohlo pomoci jeho protivníkovi Joe Bidenovi. Stále také probíhá vyjednávání o novém stimulačním balíčku, které se ale zaseklo na neschopnosti dohodnout se mezi demokraty a republikány.
Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,24 %, FTSE 100 přidal 0,96 %, DAX posílil o 1,79 % a CAC 40 se zvýšil o 1,66 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila prognózu poptávky po ropě. Kvůli celosvětovým problémům zejména v letecké dopravě očekává letošní poptávku o 8,1 milionu barelů nižší, t.j. v přepočtu cca 92 milionů barelů denně. Propad v poptávce ve středu potvrdil také OPEC, který odhaduje snížení o 9 milionů barelů denně, což je více než se očekávalo.
- Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů klesla proti předchozím třem měsícům o 8,3 %, v meziročním srovnání pak o 12,1 %. Oznámil to v pátek slovenský statistický úřad. Na vině jsou dopady šíření koronaviru, propad je ale v obou případech slabší, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali mezičtvrtletní pokles na 12 % a meziroční na 15,5 %.
- Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí zejména kvůli koronavirovým omezením klesla o rekordních 11,7 %. Meziročně se pak hrubý domácí produkt propadl o 14,1 %. Ve zpřesněné zprávě to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Propad je mírnější, než uváděl rychlý odhad z konce července. V něm úřad odhadoval pokles vůči prvnímu kvartálu na 11,9 % a proti druhému čtvrtletí loňského roku na 14,4 %.
- Největší ruská ropná společnost Rosněft má za druhé čtvrtletí díky růstu cen ropy zisk 43 miliard rublů (12,9 miliardy Kč), zatímco v prvním čtvrtletí byla ve ztrátě. Objem produkce pak firma, v níž má pětinový podíl britský energetický kolos BP, kvůli dohodě velkých těžařů v meziročním srovnání snížila o 13 procent.
- Investoři se zbavují dluhopisů běloruské vlády. Výprodej nabral na intenzitě v posledních dvou dnech, kdy ceny spadly nejníže od května, uvedla v pátek agentura Reuters.Výprodej začal akcelerovat, když předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová naznačila, že Evropská unie se chystá zavést sankce proti představitelům běloruského režimu. V zemi sílí nepokoje po prezidentských volbách, které opozice považuje za zmanipulované.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Evropu čekají další hospodářské otřesy, protože plány na ukončování bezprecedentní podpory zaměstnanců zavedené během koronavirové pandemie by mohly uvrhnout miliony domácností do dluhové pasti. Píše o tom agentura Bloomberg. Organizace, jež pomáhají jednotlivcům řešit jejich finanční problémy, varují před prudkým nárůstem počtu domácností, které nedokážou platit své účty. Dokonce i v zemích s vysokou úrovní úspor, jakou jsou Německo a Rakousko, začínají mít obyvatelé obavy.
- Meziroční pokles průmyslové výroby na Slovensku v červnu zpomalil na 8,5 % po květnovém propadu o zhruba třetinu. Oznámil to v pondělí slovenský statistický úřad. Upozornil, že pokles byl nejmírnější od začátku koronavirové krize. Poukázal na výrazné zpomalení propadu v automobilovém průmyslu a na růst v chemickém a farmaceutickém průmyslu.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu čtvrtý měsíc za sebou vzrostla. Zůstává ovšem na nízké úrovni, což naznačuje, že ekonomika se stále nachází v recesi. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix.
- Zhruba třetina britských zaměstnavatelů plánuje ve třetím čtvrtletí snižování počtu pracovníků. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z průzkumu organizace Chartered Institute of Personnel Development (CIPD) a společnosti Adecco Group. Výsledky průzkumu podtrhují nebezpečí krize na britském trhu práce, která by mohla narušit oživování ekonomiky z koronavirové krize.
- Rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group čeká za pololetí meziroční propad zisku před zdaněním o 22 procent zhruba na 200 milionů eur. Firma v pondělí varovala, že kvůli pandemii nemoci covid-19 musí v Bulharsku, Chorvatsku a Gruzii zaúčtovat odpisy majetku za 120 milionů eur. Pojišťovna, která působí i v České republice, má zveřejnění výsledků hospodaření naplánováno na 26. srpna.
- Zaměstnanost v Británii se ve druhém čtvrtletí snížila o 220 tisíc osob, což představuje nejvýraznější pokles od roku 2009.Míra nezaměstnanosti sice zůstala na 3,9 %, to však odráží rostoucí počet lidí, kteří vzdali hledání práce, takže přestali být považováni za nezaměstnané. Vyplývá to z úterních údajů britského statistického úřadu.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v srpnu po červencovém poklesu vzrostla nad očekávání. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil institut ZEW. Index ekonomické nálady ZEW se dostal na nejvyšší úroveň od roku 2004.
- Rusko jako první na světě schválilo vakcínu proti nemoci covid-19, klinické zkoušky vakcíny byly dokončeny za méně než dva měsíce. Testování v rámci fáze 3 bude teprve zahájeno, vakcína už ale byla přesto v úterý ráno zaregistrována.
- Britský provozovatel obchodních domů Debenhams propustí dalších 2 500 zaměstnanců. Je tak další z řady britských maloobchodních firem, které musejí snižovat náklady, aby přežily současnou koronavirovou krizi, uvedla v úterý BBC. V dubnu Debenhams už podruhé za poslední rok požádal o ochranu před věřiteli, neboť dopady šíření koronaviru zvýšily tlak na podnikání firmy. Od května podnik oznámil, že zruší dalších 4 000 pracovních míst, což znamená, že firma sníží pracovní sílu asi o třetinu.
- Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 20,4 %. V meziročním srovnání se hospodářství propadlo o 21,7 %. Uvedl to ve středu tamní statistický úřad (ONS) na základě předběžných údajů. Od ledna do března, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, se hrubý domácí produkt snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 %.
- Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,1 procenta. Po dubnovém propadu o 18,2 procenta způsobeném koronavirovými omezeními tak roste už druhý měsíc v řadě. Uvedl to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Ve srovnání s loňským červnem se produkce průmyslu v EU propadla o 11,6 procenta, čímž její meziroční pokles po předchozích dvou měsících výrazně zpomalil.
- Největší německá energetická společnost E.ON snížila letošní hospodářský výhled. Firma, která stále vlastní největšího dodavatele plynu v Česku, společnost innogy, to ve středu zdůvodnila tím, že koronavirová krize ve druhém čtvrtletí zasáhla její sítě a maloobchod a očekává proto, že ji nemoc covid-19 letos připraví o příjmy ve výši 300 milionů eur.
- Telekomunikační společnost Liberty Global plánuje převzít švýcarskou Sunrise Communications za 6,8 miliardy CHF. Překvapivá dohoda, kterou ve středu firmy oznámily, přichází po loňské neúspěšné snaze Sunrise koupit majetek Liberty ve Švýcarsku a představuje strategický obrat v postupu americké společnosti, která naopak prodává svůj evropský majetek, napsala agentura Reuters.
- Rusko plánuje investice do produkce kovů vzácných zemin, které jsou důležité pro řadu odvětví, včetně zbrojního, telekomunikačního či obnovitelných zdrojů energie. Země připravila projekty, které budou vyžadovat investice nejméně za 1,5 miliardy dolarů, jejichž cílem je, aby se Rusko do roku 2030 stalo druhým největším producentem těchto kovů na světě za Čínou. Agentuře Reuters to řekl námětek ruského ministra průmyslu a obchodu Alexej Besprozvannych.
- Spotřebitelské ceny v Německu v červenci meziročně klesly o 0,1 % poté, co v červnu vzrostly o 0,9 %. Země se tak propadla do deflace, poprvé od roku 2016. Meziměsíčně se ceny v červenci snížily o 0,5 % poté, co v červnu vzrostly o 0,6 %.
- Německé firmy v průměru očekávají, že se jejich podnikání nevrátí k normálu dříve než za 11 měsíců. Ve svém červencovém průzkumu to zjistil německý hospodářský institut (Ifo). Obzvlášť nepříznivě dopadla koronavirová krize na podniky ve službách, které doufají v návrat normálních časů až za 11,7 měsíce, uvedl ve čtvrtek institut.
- Míra inflace na Slovensku v červenci klesla na 1,7 % z červnové hodnoty 1,8 %. Oznámil to ve čtvrtek slovenský statistický úřad. Proti předchozímu měsíci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 %, v červnu o 0,1 % klesly.
- Francie plánuje pomoc v objemu tří miliard eur malým a středním firmám, které jsou zasaženy dopady šíření koronaviru. Podle regionálního listu Sud Ouest to řekl ministr financí Bruno Le Maire. Francie má po Německu druhou největší ekonomiku v eurozóně.
- Česká sázková společnost Sazka Group čelí v Rakousku anonymnímu udání, že nepatřičným způsobem získala většinový podíl v rakouské loterijní společnosti Casinos Austria. Dvaapůlstránkovým textem, o němž informoval deník Der Standard a který transakci označuje za "nepřátelské převzetí", se podle agentury APA zabývá i výbor rakouského parlamentu. Sazka agentuře APA v reakci napsala, že text je plný nepravd, nepodložených spekulací a ve svých vývodech částečně i směšný. Jeho záměrem je Sazku zdiskreditovat, uvedla firma.
- Ruské plynárenské společnosti Gazprom v pololetí klesl vývoz plynu do Evropy, včetně Turecka, o 18 procent na 78,94 miliardy metrů krychlových. Poptávku po plynu snížila pandemie nemoci covid-19 a s tím spojená omezení, která zasáhla ekonomickou aktivitu, uvedla ve čtvrtek firma. Ta je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.
- Míra nezaměstnanosti ve Francii ve druhém čtvrtletí klesla nejníže za 37 let. Několikaletý trend poklesu ve čtvrtletí zkreslila pandemie nemoci covid-19, protože kvůli omezení pohybu nemohli lidé hledat práci a ze statistik tak vypadli, upozornil dnes statistický úřad INSEE. Míra nezaměstnanosti tak klesla na 7,1 procenta ze 7,8 procenta v prvním čtvrtletí a ocitla se nejníže od druhého čtvrtletí 1983, kdy činila sedm procent.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Holdingová společnost Porsche SE, která je hlavním akcionářem německého automobilového koncernu Volkswagen, v letošním prvním pololetí prodělala 329 milionů eur po zisku 2,38 miliardy eur před rokem. Oznámila to v pondělí firma. Dodala nicméně, že počítá s celoročním ziskem.
- Německý internetový obchod s módou Zalando ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobil očištěný provozní zisk na 212 milionů eur. Firma v úterý uvedla, že lidé vlivem pandemie více nakupovali přes internet, počet aktivních zákazníků se tak zvýšil o rekordních zhruba 20 % na 34,1 milionu.
- Rakouské společnosti Raiffeisen Bank International (RBI) v letošním druhém čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 44 % na 192 milionů eur, a to zejména kvůli negativním dopadům pandemie nemoci covid-19. Oznámila to v úterý skupina, která působí rovněž v České republice.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Reuters